Philips weer in schijnwerpers op Beursplein 5
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Philips staat dinsdag weer volop in de schijnwerpers. Het zorgtechnologiefonds breidt een eerdere terugroepactie voor bepaalde ademhalingsapparaten uit vanwege problemen met plastic materialen. Het gaat volgens de Amerikaanse toezichthouder om circa 1700 apparaten die nu wereldwijd worden teruggeroepen. Eerder waren dat er 43.
De motor van deze machines kan plastic bevatten dat hiervoor niet geschikt is, waardoor chemische stoffen kunnen vrijkomen. Ook kunnen de apparaten daardoor uitvallen tijdens het gebruik. Eerder was al bekend dat het isolatieschuim in apneu-apparaten kon afbrokkelen met mogelijke gezondheidsproblemen voor gebruikers tot gevolg. Philips is nu bezig met een terugroepactie van die machines. Er moeten in totaal 5,5 miljoen apparaten worden vervangen.
Het aandeel Philips staat sinds de problemen met de slaapapneuapparaten onder grote druk. De kwestie kostte het bedrijf al honderden miljoenen euro's, los van de claims tegen het bedrijf. Topman Frans van Houten kondigde eerder deze maand aan vervroegd te zullen vertrekken.
Energiefondsen
Verder zal de aandacht uitgaan naar energiefondsen, nu de olieprijzen weer zijn opgelopen. Dat komt vooral door zorgen over de leveringszekerheid door de onrust in Libië en de mogelijke productiebeperking die landen van oliekartel OPEC zouden overwegen. Frankrijk waarschuwt ondertussen bedrijven dat energie komende winter mogelijk wordt gerantsoeneerd. De Franse premier Elisabeth Borne roept het Franse bedrijfsleven dan ook op zoveel mogelijk energie te besparen.
De olieprijzen zakten dinsdag voorbeurs wel weer wat weg na de opleving een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent goedkoper en kostte 96,95 dollar. Voor een vat Brentolie moest 104,49 dollar worden betaald. Dat betekende een daling met 0,5 procent.
CBS-cijfers
Op Beursplein 5 kwam een aantal kleinere fondsen met nieuws. De Enschedese producent van waterzuiveringstechnologie NX Filtration zag in de eerste zes maanden van dit jaar de omzet groeien, maar maakte ook meer kosten. Energiespecialist Alfen maakte bekend een omvangrijke opdracht in Zweden te hebben binnengesleept.
Verder verwerken beleggers nieuwe CBS-cijfers over de afzetprijzen in de Nederlandse industrie. Ook maakte het statistiekbureau bekend dat de stemming onder ondernemers in de industrie minder werd.
De euro was voorbeurs nagenoeg evenveel waard als de dollar.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente voor de tweede keer dit jaar verhoogd om de inflatie in het land te bestrijden. Volgens de Norges Bank zijn verdere verhogingen mogelijk nodig om de stijging van de consumentenprijzen onder controle te krijgen.
22 minuten geledenDIEMEN (ANP) - De vraag naar starters en junioren op de Nederlandse arbeidsmarkt neemt bovengemiddeld af, signaleert uitzendbureau Randstad. Hoewel die afname door sommigen aan de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wordt toegeschreven, heeft dit meer te maken met schommelingen in de economie, zei arbeidsmarktanalist Bart van Krimpen van Randstad tijdens een onlinepresentatie.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De gemiddelde dieselprijs aan de pomp in de Europese Unie heeft een recordhoogte bereikt van 2,23 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van gegevens van de Europese Commissie. In Frankrijk en ook in Nederland bereikten de dieselprijzen afgelopen weekend al nieuwe recordniveaus op respectievelijk 2,41 euro en 2,82 euro per liter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen aan de Nederlandse pomp gaan waarschijnlijk verder omhoog als de Amerikaanse regering de export van diesel de komende maanden verbiedt. Hoeveel Amerikaanse diesel precies in Nederland terechtkomt, is moeilijk te zeggen. Een belangrijk deel van de Nederlandse diesel komt uit de VS, maar door de internationale handel kan Amerikaanse diesel ook via landen als Noorwegen en Turkije ons land binnenkomen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie zal dit jaar aanzienlijk sterker groeien dan eerder werd verwacht. Dat melden de vijf belangrijkste economische onderzoeksinstituten in Duitsland. Volgens de onderzoekers zal de groei dit jaar uitkomen op 1,3 procent. In het voorjaar werd nog op een groei van 0,6 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Een groep investeerders, waaronder de grote Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock, voert gesprekken over een miljardenovername van datacenters voor AI in Azië en Australië. Dat meldt persbureau Bloomberg. Het gaat dan om datacenters van het bedrijf Stack Infrastructure. Mogelijk is met die deal een bedrag van 20 miljard tot 25 miljard dollar gemoeid.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven kunnen eerder worden aangesloten op het stroomnet dan gepland. Dat meldt netbeheerder TenneT, in samenwerking met Stedin, Havenbedrijf Rotterdam en Deltalinqs. Een tijdelijke transformator gaat versneld ruimte bieden voor partijen die nu nog op een wachtlijst staan.
2 uur geleden