Philips waarschijnlijk gegroeid, maar alle ogen op apneukwestie
AMSTERDAM (ANP) - Philips lijkt ook het afgelopen kwartaal duidelijk meer te hebben verdiend aan zijn producten. Volgens analisten van ING is het zelfs mogelijk dat het zorgtechnologieconcern maandag zijn groeiverwachting voor het hele jaar weer gaat opschroeven, zoals in de zomer ook al gebeurde. Volgens de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) zal dit goede nieuws toch overschaduwd worden door de aanhoudende problemen met de slaapapneu-apparaten.
Kenners gaan ervan uit dat Philips maandag bij de bekendmaking van de cijfers weinig nieuws zal melden over de slaapapneu-affaire. Maar VEB-directeur Gerben Everts vindt dat het bedrijf wel met nieuwe informatie moet komen. "Het oplossen van dit grote probleem uit het verleden gaat ze veel meer goed doen dan een paar procent groei. Het bestuur moet zelf gaan uitstralen dat het verantwoordelijk is voor de afwikkeling. Dat kan klanten en beleggers vertrouwen geven."
De slaapapneukwestie houdt Philips al jaren in zijn greep, sinds het moment dat het bedrijf miljoenen defecte apparaten moest terugroepen omdat isolatieschuim kon afbrokkelen. Philips meldde zelf dat het van de meeste slaapapneu-apparaten onwaarschijnlijk is dat ze merkbare gezondheidsschade veroorzaken, maar de Amerikaanse toezichthouder FDA vond dat onderzoek onvoldoende en vroeg om aanvullende onderzoeken. De extra tests leveren volgens ING hoe dan ook vertraging op voor de afhandeling van dit dossier. Philips-topman Roy Jakobs zei eind vorige maand ervan uit te gaan dat de kwestie mogelijk nog zeven jaar voortsleept. Dat noemt Everts "een rode vlag". "Dit moet komend jaar zijn opgelost."
Reservering voor schadeclaims
Het in Amsterdam gevestigde bedrijf reserveerde eerder ruim een half miljard euro voor schadeclaims uit de Verenigde Staten. In september kwam Philips voor ongeveer dat bedrag al een Amerikaanse schikking overeen, maar daarnaast dreigen er nog meer claims vanwege gezondheidsschade.
Beleggers zullen gespannen kijken naar de nieuwste cijfers. De over het algemeen goede resultaten van dit jaar hebben Philips zo'n 30 procent meer waard gemaakt op de beurs. De koers ging wel onderuit op de dag dat FDA bepaalde dat extra onderzoeken nodig waren. Vergeleken met vlak voor dat moment zijn de aandelen nu ongeveer 7 procent minder waard.
Omzetgroei
Philips meldde over het tweede kwartaal al een omzetgroei van 9 procent ten opzichte van een jaar eerder. Analisten gaan nu voor het derde kwartaal in doorsnee uit van een plus van ongeveer 7 procent.
Meer uit Financieel
TRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.
10 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
1 dag geleden