Philips verkoopt chiponderdeel aan Nederlands consortium
EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft een onderdeel dat specifieke chips ontwikkelt voor toepassingen in de halfgeleider- en medische industrie verkocht aan een Nederlands consortium van particuliere investeerders. Onder hen zijn onder anderen voormalig VDL Nedcar-topman John van Soerland en zakenman Cees Meeuwis.
Het onderdeel gaat als zelfstandig bedrijf verder onder de naam Xiver. Er is niet bekendgemaakt hoeveel geld met de deal gemoeid is.
Alle 110 medewerkers behouden hun baan in het nieuwe bedrijf. De zogeheten micro-elektromechanische systemen (MEMS) die Xiver ontwikkelt, worden gebruikt voor sensoren in airbags, infrarooddetectoren, katheters en andere medische diagnostische apparatuur. Xiver levert onder meer aan chipmachinefabrikant ASML.
Grote kansen
Van Soerland komt aan het roer te staan van het bedrijf. De nieuwe directie ziet grote kansen voor wat naar hun zeggen de enige onafhankelijke fabrikant van MEMS-chips in Europa is die niet in Chinese handen is. Volgens Van Soerland is het aannemelijk dat er partijen zijn in de nichemarkt waarin Xiver opereert die het liefst zakendoen met "onafhankelijke spelers aan deze kant van de wereld".
Ook denkt hij dat het bedrijf er baat bij heeft niet langer onder het grote zorgtechnologieconcern Philips te vallen. De processen die Philips in het onderdeel heeft ontwikkeld zijn "lastig om extern aan de man te brengen", omdat concurrenten "minder geneigd zijn bij Philips te gaan shoppen".
Arbeidsvoorwaarden
Xiver heeft met de vakbonden afspraken gemaakt over de arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Vakbond FNV is positief over het bereikte akkoord. "De nieuwe directie heeft met positief elan de werknemers toegesproken. Dit heeft het vertrouwen in de directie bij de mensen zichtbaar versterkt", aldus vakbondsbestuurder Patrick Meerts.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).
16 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.
20 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
1 dag geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
1 dag geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
1 dag geleden