Philips stopt verkoop slaapapneu-machines in VS en schikt met FDA
AMSTERDAM (ANP) - Philips stopt met de verkoop van nieuwe slaapapneu-apparaten in de Verenigde Staten. Dat maakte het zorgtechnologieconcern bekend bij de publicatie van zijn kwartaal- en jaarcijfers. Philips heeft daarbij een schikking getroffen met de Amerikaanse medische toezichthouder FDA, waarvoor het bedrijf in het afgelopen kwartaal een last in de boeken heeft gezet van 363 miljoen euro.
Philips erkent bij die schikking (een zogeheten consent decree) met de FDA geen schuld of aansprakelijkheid. Het bedrijf heeft sinds 2021 miljoenen slaapapneu-apparaten moeten terugroepen omdat isolatieschuim kon loslaten, wat schadelijk kan zijn voor de gezondheid van patiënten. De affaire kostte Philips al honderden miljoenen aan vergoedingen voor de defecte machines.
Dienstverlening
Volgens Philips wordt nog gewerkt aan de definitieve voorwaarden van de schikking en zal die worden voorgelegd aan een Amerikaanse rechtbank voor goedkeuring. Totdat is voldaan aan die voorwaarden wordt de verkoop van nieuwe CPAP- en BiPAP-apparaten op de Amerikaanse markt dus stopgezet, aldus het bedrijf.
Philips blijft nog wel dienstverlening bieden in de Verenigde Staten aan bestaande slaapapneu- en ademhalingsapparaten bij zorgaanbieders en patiënten.
'Duidelijk pad'
"Het decreet zal Philips Respironics voorzien van een routekaart met gedefinieerde acties, mijlpalen en resultaten om de naleving van de wettelijke vereisten aan te tonen en de bedrijfsactiviteiten te herstellen", meldt Philips in de verklaring.
Topman Roy Jakobs spreekt van een "belangrijke stap met een duidelijk pad voorwaarts". Hij kan geen details geven over de schikking. Die worden pas gepubliceerd als de rechtbank goedkeuring heeft gegeven.
Herstructurering
Er loopt ook nog een onderzoek van de Amerikaanse justitie naar Philips vanwege de kwestie. Ook hangt het bedrijf duizenden rechtszaken boven het hoofd van patiënten met gezondheidsklachten. Eerdere analyses en tests wezen volgens Philips uit dat er weinig kans zou zijn op merkbare gezondheidsschade.
Philips leed vorig jaar een nettoverlies van 463 miljoen euro. Dat is aanzienlijk minder dan de min van 1,6 miljard euro een jaar eerder. Naast kosten voor de slaapapneu-affaire heeft Philips ook te maken met uitgaven voor een grote herstructurering waarbij duizenden banen worden geschrapt. De omzet bedroeg vorig jaar bijna 18,2 miljard euro, tegen ruim 17,8 miljard euro in 2022.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
2 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
5 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
23 uur geleden