Philips sluit akkoord in VS over schadevergoeding om apneukwestie
AMSTERDAM (ANP) - Philips zegt een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de Verenigde Staten die apparaten tegen slaapapneu gebruikten die defect bleken te zijn. Het medisch-technologische bedrijf betaalt hen minstens 479 miljoen dollar (448 miljoen euro) aan vergoedingen. Er liepen tal van Amerikaanse rechtszaken vanwege een grote terugroepactie van slaapapneu-apparaten waarvan isolerend schuim kan afbrokkelen.
Patiënten met een defect apparaat kunnen een geldbedrag tegemoet zien, dat onder andere afhangt van het type apparaat. Het totale bedrag dat Philips kwijt zal zijn aan de schikking kan nog oplopen, afhankelijk van het aantal patiënten dat zich bij de schikking aansluit. Begin dit jaar zette Philips 575 miljoen euro apart voor de geschatte kosten van deze schikking.
Een rechtbank in de staat Pennsylvania moet de overeenkomst nog goedkeuren. Philips benadrukt dat de schikking niet betekent dat het bedrijf toegeeft ergens de fout in te zijn gegaan.
Terugroepactie
Het Nederlandse medisch-technologische bedrijf riep in 2021 miljoenen slaapapneu-apparaten terug vanwege het afbrokkelend schuim. Het akkoord dat Philips nu bekendmaakt, gaat puur over de financiële schade die klanten in de VS hebben geleden door die kwestie.
Maar er zijn ook nog veel rechtszaken van mensen die zeggen gezondheidsschade te hebben opgelopen door de defecte apparaten. Volgens een woordvoerder van Philips zijn er zo'n zeshonderd patiënten in de VS die een daadwerkelijke claim hebben ingediend vanwege persoonlijk letsel. Daarnaast staan in een speciaal register 50.000 personen ingeschreven die zich het recht voorbehouden ooit zo'n claim in te dienen, zodat de feiten niet verjaren.
Onderhandelingen
Daarnaast onderhandelt Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie over een schikking. Het gaat daarbij om een overeenkomst die ervoor moet zorgen dat de problemen die tot de grote terugroepactie leidden zich niet herhalen, stelt een woordvoerder van het bedrijf. Volgens de Amerikaanse toezichthouder voor medische apparatuur, de Food and Drug Administration (FDA), had Philips al jaren voor de grote terugroepactie aanwijzingen dat er iets mis was met de slaapapneu-apparaten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
3 uur geleden