Philips sluit akkoord in VS over schadevergoeding om apneukwestie
AMSTERDAM (ANP) - Philips zegt een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de Verenigde Staten die apparaten tegen slaapapneu gebruikten die defect bleken te zijn. Het medisch-technologische bedrijf betaalt hen minstens 479 miljoen dollar (448 miljoen euro) aan vergoedingen. Er liepen tal van Amerikaanse rechtszaken vanwege een grote terugroepactie van slaapapneu-apparaten waarvan isolerend schuim kan afbrokkelen.
Patiënten met een defect apparaat kunnen een geldbedrag tegemoet zien, dat onder andere afhangt van het type apparaat. Het totale bedrag dat Philips kwijt zal zijn aan de schikking kan nog oplopen, afhankelijk van het aantal patiënten dat zich bij de schikking aansluit. Begin dit jaar zette Philips 575 miljoen euro apart voor de geschatte kosten van deze schikking.
Een rechtbank in de staat Pennsylvania moet de overeenkomst nog goedkeuren. Philips benadrukt dat de schikking niet betekent dat het bedrijf toegeeft ergens de fout in te zijn gegaan.
Terugroepactie
Het Nederlandse medisch-technologische bedrijf riep in 2021 miljoenen slaapapneu-apparaten terug vanwege het afbrokkelend schuim. Het akkoord dat Philips nu bekendmaakt, gaat puur over de financiële schade die klanten in de VS hebben geleden door die kwestie.
Maar er zijn ook nog veel rechtszaken van mensen die zeggen gezondheidsschade te hebben opgelopen door de defecte apparaten. Volgens een woordvoerder van Philips zijn er zo'n zeshonderd patiënten in de VS die een daadwerkelijke claim hebben ingediend vanwege persoonlijk letsel. Daarnaast staan in een speciaal register 50.000 personen ingeschreven die zich het recht voorbehouden ooit zo'n claim in te dienen, zodat de feiten niet verjaren.
Onderhandelingen
Daarnaast onderhandelt Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie over een schikking. Het gaat daarbij om een overeenkomst die ervoor moet zorgen dat de problemen die tot de grote terugroepactie leidden zich niet herhalen, stelt een woordvoerder van het bedrijf. Volgens de Amerikaanse toezichthouder voor medische apparatuur, de Food and Drug Administration (FDA), had Philips al jaren voor de grote terugroepactie aanwijzingen dat er iets mis was met de slaapapneu-apparaten.
Meer uit Financieel
ZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Duitsland gaat er bij de Europese Unie op aandringen het verbod op productie van auto's met verbrandingsmotoren te herzien. Duitse bondskanselier Friedrich Merz zal hierover een brief schrijven aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft aangegeven dat Apple Ads en Apple Maps waarschijnlijk aan de criteria voldoen om als zogenoemde poortwachters te worden beschouwd. Als dat het geval is, legt Brussel de onderdelen van het Amerikaanse techbedrijf strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA).
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) is vrijdag stilgelegd vanwege een technisch probleem in de datacenters. Dat bevestigde een woordvoerder van CME Group. Het Amerikaanse bedrijf exploiteert de grootste derivatenbeurs ter wereld.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan op de laatste handelsdag van november. Wall Street bleef donderdag dicht door de viering van Thanksgiving en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd leden van vakbond FNV hebben een petitie ondertekend tegen de hervormingen die tijdelijk toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts voorstellen. Dat maakte de organisatie FNV Democratisch vlak voor het begin van een nieuwe rechtszaak over de crisis binnen FNV bekend.
4 uur geleden