Philips roept 1233 slaapapneu-apparaten terug in VS en Frankrijk
AMSTERDAM (ANP) - Philips roept 1233 slaapapneu-apparaten terug in Frankrijk en de Verenigde Staten. Dat meldt een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern. Het gaat om apparaten van het type DreamStation, waarmee onder meer mensen met slaapapneu geholpen worden tijdens het slapen. De Amerikaanse medische toezichthouder FDA heeft daarvoor de meest dringende waarschuwing afgegeven, die stelt dat het gebruik van de apparaten ernstige verwondingen of de dood tot gevolg kan hebben. De DreamStations zijn al eens gerepareerd na gevaarlijke gebreken, daarom werden eerder wereldwijd 5,5 miljoen van de apparaten teruggeroepen.
In de Verenigde Staten worden 1088 apparaten teruggeroepen, de overige komen uit Frankrijk, aldus de zegsman. Hij geeft daarbij aan dat de helft daarvan inmiddels wel al is vervangen of onderweg is naar klanten en patiënten.
De apparaten zijn afkomstig uit een specifieke batch en worden teruggeroepen omdat er tijdens de programmering onjuiste of dubbele serienummers zijn toegekend. Een apparaat waarvan dubbele serienummers in omloop zijn, kan ertoe leiden dat patiënten de verkeerde behandeling krijgen toegediend via de DreamStation-machine. Ook is het mogelijk dat er helemaal geen behandeling plaatsvindt, aldus de FDA. Mocht dit het geval zijn, dan geeft de DreamStation geen waarschuwing af.
Klachten
Volgens de Amerikaanse medische waakhond kan een mislukte behandeling van een DreamStation leiden tot "ademhalingsproblemen, hartfalen, ernstig letsel en overlijden". Philips zou volgens de FDA 43 klachten hebben ontvangen over problemen met de apparaten, maar van verwondingen of sterfgevallen was geen sprake. Op 10 februari heeft Philips klanten en patiënten ingelicht over de problemen, meldt de FDA.
Van de eerste generatie DreamStations moest Philips eerder al wereldwijd 5,5 miljoen apparaten terugroepen. Die problemen die daaraan ten grondslag lagen hadden betrekking op isolatieschuim in de machines. Dat kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. In beide gevallen stelde Philips wel dat de risico's binnen de veiligheidslimieten vallen. In totaal zijn 346 overlijdens gemeld die mogelijk te maken hebben gehad met de ondeugdelijke apparaten. Topman Roy Jakobs meldde eind maart te verwachten dit jaar waarschijnlijk een akkoord te kunnen sluiten met patiënten die economische schade hebben geleden door de apneu-affaire.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
1 dag geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
1 dag geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
1 dag geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
1 dag geleden