Philips ontdekt nieuwe problemen bij beademingsapparaten
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft nieuwe problemen ontdekt bij zijn beademingsapparaten. Dat heeft het zorgtechnologieconcern laten weten aan de Amerikaanse FDA en toezichthouders in andere landen. Daarmee breidt de voor Philips slepende kwestie met losrakend schuim bij slaapapneu- en beademingsapparatuur nog verder uit.
De zaak rond die apparaten speelt al meer dan een jaar. In bepaalde apparaten van Philips kan isolatieschuim afbrokkelen, met mogelijke gezondheidsproblemen voor gebruikers als gevolg. Philips moet in totaal 5,5 miljoen apparaten vervangen. Daarvan zijn er al meer dan 4 miljoen klaar.
De nieuwe problemen gaan specifiek over Trilogy-beademingsapparaten waarvan Philips het schuim al heeft vervangen. Het nieuwe schuim zou mogelijk kunnen losraken en de luchtinlaat blokkeren. Als dat gebeurt gaat er een speciaal alarm af.
Vuiltjes
Volgens een woordvoerder van Philips moeten er van het betreffende type apparaten in totaal ongeveer 170.000 vervangen worden. Het bedrijf is hiermee pas net begonnen. Er zijn pas 20.000 apparaten klaar, voornamelijk in de Verenigde Staten en Japan. Daarvan heeft Philips tien meldingen gekregen van apparaten die niet deugen, aldus de zegsman. Hij geeft ook aan dat er in Nederland nog geen Trilogy-apparatuur is vervangen.
Ook zijn er sporen van vuiltjes gevonden in sommige aangepaste apparaten. Voorlopig onderzoek wijst uit dat het onder meer om afgebrokkelde deeltjes van het oude schuim gaat. De FDA heeft Philips om extra informatie verzocht om de oorzaak van de nieuwe euvels beter te begrijpen. Het bedrijf denkt voor het einde van de maand weer met een update te kunnen komen over de ernst van de problemen en mogelijke acties.
Kostenpost
Of de nieuwe problemen nog extra kosten met zich meebrengen voor Philips kan de woordvoerder niet zeggen. De problemen met de apparaten zadelden het bedrijf eerder al op met een kostenpost van honderden miljoenen euro's. Dat is nog los van juridische kosten voor bijvoorbeeld claims van boze patiënten.
Beleggers zijn ook ontevreden over de gang van zaken. De belangenvereniging voor particuliere beleggers VEB stelde Philips in september aansprakelijk voor de verliezen die aandeelhouders hebben geleden. De schade door de koersverliezen raamde de VEB op 16 miljard euro.
Afwaardering
Philips kondigde vorige maand daarnaast een afwaardering aan van 1,3 miljard euro op het bedrijfsonderdeel dat verantwoordelijk is voor de apparaten. Het bedrijf rekent namelijk op een schikking met de Amerikaanse justitie die de waarde van dochter Respironics flink zal verlagen.
Meer uit Financieel
CALIFORNIË (ANP/BLOOMBERG) - Twee voormalige medewerkers van Volkswagen zijn aangeklaagd op verdenking van handel met voorkennis. De twee ingenieurs kochten aandelen in de Amerikaanse autofabrikant Rivian voordat bekend werd dat het een samenwerking met Volkswagen aanging ter waarde van 5 miljard dollar.
31 minuten geledenSAN DIEGO (ANP/BLOOMBERG) - Qualcomm is van plan de prijzen met meer dan 10 procent te verhogen. Het chipbedrijf heeft zijn klanten daar vrijdag van op de hoogte gebracht via een brief, die is ingezien door persbureau Bloomberg. Het bedrijf stelt dat het niet langer lukt om de gestegen kosten van leveranciers zelf op te vangen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt met nieuwe importheffingen voor de Europese Unie te komen vanwege de miljoenenboete voor Google. Volgens Trump maakt de EU zich met deze en eerdere boetes schuldig aan het "beroven van Amerikaanse bedrijven en daarmee ook van de Amerikaanse belastingbetaler".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Enkele grote Amerikaanse technologiebedrijven hebben in een brief aan beleidsmakers in Amerika opgeroepen om de ontwikkeling van open AI-modellen te bevorderen. Ze noemen het "essentieel om het technologisch leiderschap van de VS te waarborgen". Bij een open-weight-model kunnen gebruikers de parameters zelf downloaden en aanpassen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag hoger gesloten. Beleggers verwerkten vrijdag opnieuw veel bedrijfsresultaten en reageerden op nieuwe importheffingen die door de Amerikaanse president Donald Trump zijn aangekondigd. De olieprijs daalde fors nadat het een dag eerder boven de 100 dollar per vat was uitgekomen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag positief begonnen, na de zware koersverliezen een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag, na de sterke stijging een dag eerder door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Handelaren reageerden onder meer op de nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 en 12,5 procent voor zestig handelspartners, waaronder de Europese Unie. De nieuwe handelstarieven van president Donald Trump zouden de handelsstromen verder onder druk kunnen zetten, waardoor de vraag naar olie zou kunnen dalen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland gaat op slot als het kabinet niet investeert in infrastructuur. Dat stelt topman Ton Hillen bij de publicatie van de halfjaarcijfers van bouwconcern Heijmans. Hij roept daarbij op tot actie. "Het kabinet moet gaan beseffen dat het een urgent probleem is. Als we nu niet investeren, gaat het twee keer zoveel kosten."
8 uur geleden