Philips onderuit op Damrak na bericht over beademingsapparaten
AMSTERDAM (ANP) - Philips is woensdag onderuit gegaan op de beurs in Amsterdam. Beleggers schrokken van een bericht in Het Financieele Dagblad dat het zorgtechnologieconcern al in 2015 over bewijs beschikte van ernstige problemen bij de Amerikaanse dochter Respironics. Het duurde vervolgens tot 2021 voordat er ingegrepen werd door miljoenen beademingsapparaten voor patiënten met slaapapneu terug te roepen.
Het aandeel Philips leverde aan het eind van de handelsdag meer dan 4 procent in. Dit ondanks dat er volgens een woordvoerder van de onderneming eigenlijk geen nieuws in het krantenartikel zou staan. Het FD baseerde zich op een 91 pagina's tellend rapport uit december waar de krant de hand op wist te leggen.
De zegsman van Philips geeft aan dat in november al naar buiten was gekomen dat het bedrijf al jaren signalen had dat er problemen waren met beademingsapparaten. Hij stelt dat het jarenlang echter om heel weinig meldingen ging. Daardoor had Philips volgens hem niet in de gaten dat er structureel iets mis was. Hier kwam de onderneming pas vorig jaar achter en toen zijn er "meteen ingrijpende maatregelen" genomen.
Omlaag
De Europese beurzen gingen woensdag over de gehele linie omlaag. Beleggers maakten zich zorgen om de groei van de economie na tegenvallende cijfers over de industriële bedrijvigheid in veel Europese landen. Ook een flinke daling van de Duitse winkelverkopen leidde tot zorgen en in de VS waren er ook sombere macro-economische cijfers.
De AEX-index in Amsterdam daalde uiteindelijk 1,6 procent tot 701,19 punten. De MidKap ging 0,6 procent omlaag tot 1007,15 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot ongeveer 1 procent.
TomTom hoger
TomTom ging wel 1 procent hoger de handel uit. De navigatiedienstverlener ontslaat vijfhonderd mensen bij het onderdeel dat navigatiekaarten maakt. Dat komt neer op ongeveer een tiende van al het personeel. De afgelopen tijd heeft TomTom flink geïnvesteerd in een nieuwe, meer geautomatiseerde manier van kaarten maken.
In het buitenland stond Deutsche Bank (min 0,8 procent) in de belangstelling. Topman Asoka Wöhrmann van vermogensbeheertak DWS is opgestapt nadat de Duitse justitie dinsdag een inval had gedaan. DWS wordt beschuldigd van 'greenwashing', waarbij investeringen groener of duurzamer worden voorgedaan dan ze daadwerkelijk zijn.
De euro was 1,0639 dollar waard, tegen 1,0733 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent duurder op 116,39 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs naar 117,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM zet woensdag een extra vlucht in om passagiers naar Londen Heathrow te brengen. De vlucht is bedoeld om 318 op Schiphol gestrande reizigers naar hun eindbestemming te brengen. Daarna vliegt het toestel terug met reizigers die naar Amsterdam moeten.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan de verkoop van Venezolaanse olie over te nemen. Met het geld wil de VS de economie van het Zuid-Amerikaanse land heropbouwen, stelt minister van Energie Chris Wright.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street deden het even rustig aan nadat de Dow-Jonesindex en S&P 500 een dag eerder nieuwe recordstanden hadden bereikt.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Venezuela blijft voor onbepaalde tijd olie leveren aan de Verenigde Staten en Amerikaanse sancties tegen het Zuid-Amerikaanse land worden afgebouwd. Dat meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC op basis van ingewijden in regeringskringen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers hebben vorig jaar voor 2,9 miljard dollar (ongeveer 2,5 miljard euro) aan cryptomunten gestolen. Dat meldt marktanalysebureau Finbold op basis van gegevens van cryptobeveiligingsbedrijf SlowMist.
2 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - Ook pakketbezorger DPD ondervindt hinder van het winterse weer. De opgelopen achterstand is niet meteen verdwenen als de sneeuw weg is, zo waarschuwt een woordvoerder. Een extra bezorging op zondag moet dat wel versnellen.
2 uur geledenNÜRNBERG (ANP/DPA) - De Duitse werkloosheid is in december gestegen naar het hoogste niveau in vijftien jaar. Volgens het Bundesagentur für Arbeit (BA) in Nürnberg zaten er 2,9 miljoen Duitsers werkloos thuis. Dat waren er 23.000 meer dan in de voorgaande maand.
2 uur geleden