Philips onderuit op Damrak na bericht over beademingsapparaten
AMSTERDAM (ANP) - Philips is woensdag onderuit gegaan op de beurs in Amsterdam. Beleggers schrokken van een bericht in Het Financieele Dagblad dat het zorgtechnologieconcern al in 2015 over bewijs beschikte van ernstige problemen bij de Amerikaanse dochter Respironics. Het duurde vervolgens tot 2021 voordat er ingegrepen werd door miljoenen beademingsapparaten voor patiënten met slaapapneu terug te roepen.
Het aandeel Philips leverde aan het eind van de handelsdag meer dan 4 procent in. Dit ondanks dat er volgens een woordvoerder van de onderneming eigenlijk geen nieuws in het krantenartikel zou staan. Het FD baseerde zich op een 91 pagina's tellend rapport uit december waar de krant de hand op wist te leggen.
De zegsman van Philips geeft aan dat in november al naar buiten was gekomen dat het bedrijf al jaren signalen had dat er problemen waren met beademingsapparaten. Hij stelt dat het jarenlang echter om heel weinig meldingen ging. Daardoor had Philips volgens hem niet in de gaten dat er structureel iets mis was. Hier kwam de onderneming pas vorig jaar achter en toen zijn er "meteen ingrijpende maatregelen" genomen.
Omlaag
De Europese beurzen gingen woensdag over de gehele linie omlaag. Beleggers maakten zich zorgen om de groei van de economie na tegenvallende cijfers over de industriële bedrijvigheid in veel Europese landen. Ook een flinke daling van de Duitse winkelverkopen leidde tot zorgen en in de VS waren er ook sombere macro-economische cijfers.
De AEX-index in Amsterdam daalde uiteindelijk 1,6 procent tot 701,19 punten. De MidKap ging 0,6 procent omlaag tot 1007,15 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot ongeveer 1 procent.
TomTom hoger
TomTom ging wel 1 procent hoger de handel uit. De navigatiedienstverlener ontslaat vijfhonderd mensen bij het onderdeel dat navigatiekaarten maakt. Dat komt neer op ongeveer een tiende van al het personeel. De afgelopen tijd heeft TomTom flink geïnvesteerd in een nieuwe, meer geautomatiseerde manier van kaarten maken.
In het buitenland stond Deutsche Bank (min 0,8 procent) in de belangstelling. Topman Asoka Wöhrmann van vermogensbeheertak DWS is opgestapt nadat de Duitse justitie dinsdag een inval had gedaan. DWS wordt beschuldigd van 'greenwashing', waarbij investeringen groener of duurzamer worden voorgedaan dan ze daadwerkelijk zijn.
De euro was 1,0639 dollar waard, tegen 1,0733 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent duurder op 116,39 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs naar 117,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
10 uur geleden