Philips onder druk op groene beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen toonden maandag herstel na de verliesbeurt op vrijdag. Beleggers trokken zich op aan de aanhoudende opmars op Wall Street, waar de beursgraadmeters afstevenen op de beste beursmaand augustus in decennia. Op het Damrak stond Philips onder druk na het schrappen van een deel van een grote Amerikaanse order voor beademingsapparaten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,5 procent hoger op 559,68 punten. De hoofdindex koerst af op een winst van zo'n 2,6 procent in augustus. De MidKap won ook 0,5 procent, tot 814,62 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt en Parijs klommen tot 0,9 procent. In Londen hadden beleggers een vrije dag.
Philips verloor 1,1 procent bij de Amsterdamse hoofdfondsen. De Amerikaanse overheid schrapt een groot deel van een eerdere bestelling voor 43.000 beademingsapparaten van het zorgtechnologieconcern. Philips levert nu in totaal 12.300 van die apparaten. De rest van het contract komt te vervallen. Als gevolg van het opzeggen van het contract verlaagde Philips zijn prognose voor de winstmarge voor heel 2020.
Ajax
Grootste stijger in de AEX was staalconcern ArcelorMittal met een winst van 4,9 procent. Verzekeraar ASR (min 5,9 procent) noteerde ex dividend. In de MidKap zette Eurocommercial Properties de opmars voort en was opnieuw koploper met een plus van 6,1 procent. Vrijdag won het vastgoedbedrijf al ruim 5 procent na een positief handelsbericht.
Ajax klom ruim 4 procent. De beursgenoteerde voetbalclub ontvangt naar verwachting zo'n 40 miljoen euro voor de transfer van Donny van de Beek naar Manchester United. Kiadis Pharma won 1,9 procent na de presentatie van nieuwe testresultaten van de biotechnoloog.
Suez
In Parijs dikte Suez 18,6 procent aan. Het Franse nutsbedrijf Veolia (plus 3,5 procent) wil voor 2,9 miljard euro een groot belang kopen in zijn Franse branchegenoot. Dat belang van bijna 30 procent is nu nog in handen van het Franse energieconcern Engie (plus 6 procent). Als de aankoop succesvol verloopt, brengt Veolia een bod uit op heel Suez.
Nestlé won 0,9 procent in Zürich. Het Zwitserse voedingsmiddelenbedrijf neemt biofarmaceut Aimmune Therapeutics over. De deal geeft Aimmune, dat middelen ontwikkelt tegen voedselallergieën, een waarde van ongeveer 2,6 miljard dollar.
De euro was 1,1915 dollar waard tegen 1,1902 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent meer 43,44 dollar. Brentolie klom 1,4 procent in prijs tot 46,47 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven toonden wel enig herstel na de zware verliezen een dag eerder. Die werden veroorzaakt door waarschuwingen van toplieden in de AI-sector over de veiligheidsrisico's van een te snelle en ongecontroleerde ontwikkeling van AI.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Techmiljardair Elon Musk heeft zijn rechtszaak tegen Apple ingetrokken. Hij beschuldigde de iPhone-maker er eerder van dat het OpenAI's ChatGPT oneerlijk zou voortrekken ten opzichte van concurrerende chatbots.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense AI-chipbedrijf Euclyd heeft ruim 200 miljoen euro opgehaald bij investeerders in de eerste grote financieringsronde van de startende onderneming. Het bedrijf, dat in 2024 werd opgericht op de High Tech Campus Eindhoven, maakte tevens bekend dat oud-topman Peter Wennink van chipmachinemaker ASML voorzitter wordt van de raad van commissarissen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Opnieuw heeft een AI-onderzoeker gewaarschuwd dat de technologie van kunstmatige intelligentie "de mensheid kan uitroeien". Volgens een oud-medewerker van Google DeepMind is de tijd bijna op om dat scenario te voorkomen.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen aan de Nederlandse pomp zijn dinsdagochtend met 4 cent gestegen door de verder oplopende olieprijzen. De adviesprijs voor Euro95 is volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers nu 2,722 euro per liter. Dat was 2,682 euro op maandag. Daarmee staat benzine weer bijna op het record van 2,724 euro van begin vorige week.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
17 uur geleden