Philips omlaag op Damrak na opmerkingen topman over Chinese markt
AMSTERDAM (ANP) - Philips was dinsdag de grote verliezer bij de hoofdfondsen aan de Amsterdamse beurs. Beleggers zetten het aandeel ruim 3 procent lager na een bericht dat het zorgtechnologieconcern ook dit jaar rekening houdt met een gematigde vraag uit China. Dat komt door de strenge eisen aan medische technologie in dat land om corruptie tegen te gaan, zei topman Roy Jakobs in een interview met persbureau Reuters.
Ook is uit een rapport van de Europese Commissie naar voren gekomen dat China fabrikanten van medische apparatuur uit eigen land voortrekt, ten nadele van branchegenoten uit de Europese Unie. Het dagelijks bestuur van de EU beraadt zich nu op maatregelen tegen die vermeende oneerlijke behandeling. China is een belangrijke afzetmarkt voor Europese fabrikanten van medische hulpmiddelen, variƫrend van scanners tot implantaten of krukken. Onder andere Philips behaalt er veel omzet.
Mede door het koersverlies van Philips eindigde de AEX-index aan het Damrak een fractie lager op 884,98 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen op Beursplein 5, won 0,2 procent tot 814,48 punten. De graadmeters in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,7 procent, terwijl de belangrijkste index aan de beurs in Londen met een klein verlies sloot.
Besi
Onder meer Besi behoorde ook tot de verliezers in Amsterdam. Beleggingsadviseur Stifel haalde de chiptoeleverancier van de kooplijst af, maar verhoogde wel het koersdoel. Het aandeel werd dik 1 procent lager gezet. Besi zakte een dag eerder al 2 procent door een adviesverlaging van effectenhuis Needham.
Beleggers verwerkten tevens de nieuwe Amerikaanse maatregelen om de export van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI) verder te beperken. De nieuwe regels gaan pas over een jaar in en het is aan de nieuwe regering onder leiding van president Donald Trump in hoeverre deze worden uitgevoerd. Branchegenoten ASMI en ASML gingen respectievelijk 1,5 en 0,2 procent hoger de handel uit.
De euro was 1,0289 dollar waard, tegen 1,0216 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent goedkoper op 77,79 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 80,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
6 uur geleden