Philips licht hoger op Damrak na miljardenclaim door VEB
AMSTERDAM (ANP) - Philips ging maandag licht omhoog op het Damrak. Investeerders lijken niet onder de indruk van het nieuws dat beleggersvereniging VEB miljarden wil zien van het zorgtechnologieconcern vanwege de schade die beleggers zouden hebben geleden door de slaapapneuaffaire. Volgens de VEB heeft Philips patiënten en aandeelhouders verkeerd geïnformeerd over de kwestie. De belangenorganisatie raamt de schade die beleggers hebben geleden door de koersverliezen van het aandeel op 16 miljard euro.
Philips (plus 0,7 procent) kondigde vorig jaar aan 5,5 miljoen apneu-apparaten te moeten terugroepen omdat in bepaalde apparaten isolatieschuim kon afbrokkelen, wat mogelijk ernstige gezondheidsschade voor patiënten oplevert. Uit documenten van de Amerikaanse toezichthouder FDA blijkt echter dat er al in 2015 aanwijzingen waren dat er iets mis was. De VEB wil eerst in gesprek met Philips. Mogelijk volgt een stap naar de Ondernemingskamer met het verzoek onderzoek te doen naar de gang van zaken bij Philips sinds 2015.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent in de plus op 687,56 punten. Vrijdag won de hoofdindex al 1,7 procent. De MidKap steeg 0,9 procent tot 947,55 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,8 procent. De Londense FTSE-index klom 0,6 procent. De Britse economie groeide in juli met 0,2 procent, na een krimp van 0,6 procent een maand eerder.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en staalfabrikant ArcelorMittal waren de sterkste stijgers in de AEX, met winsten van 2,3 procent. Ook ING (plus 2,1 procent) ging verder omhoog na de stevige renteverhoging van de Europese Centrale Bank van afgelopen week. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep met minnen tot 0,6 procent. Persbureau Reuters meldde dat de Amerikaanse overheid nog strenger wil optreden tegen de export van geavanceerde chips naar China.
In de MidKap won advies- en ingenieursbureau Arcadis 1 procent na de aankondiging van een kleine overname in Duitsland. Bij de kleinere bedrijven zakte Accsys 5,5 procent na een handelsupdate. De houtveredelaar waarschuwde dat de Tricoya-fabriek in het Engelse Hull naar verwachting dit jaar niet operationeel zal zijn en dat de kosten hoger zullen uitvallen dan eerder gedacht. Eind juni liet Accsys al weten dat de bouw van de nieuwe fabriek kampt met vertragingen.
De euro stond op 1,0175 dollar, tegen 1,0038 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 86,14 dollar per vat. Brentolie kostte 0,6 procent minder op 92,33 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
5 uur geleden