Philips koploper in AEX, ASML daalt na strengere exportregels
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omhoog onder aanvoering van zorgtechnologieconcern Philips. ASML stond daarentegen onderaan. De Nederlandse overheid maakte officieel bekend dat het bedrijf vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren. De maatregel werd in maart al aangekondigd en ASML herhaalde dat het geen groot effect zal hebben op de resultaten.
Persbureau Reuters meldde verder dat de Verenigde Staten een manier hebben gevonden om de export van chipmachines van ASML naar China nog verder in te perken. Zo wil de Amerikaanse regering de verkoop van apparatuur aan zes Chinese fabrieken verbieden als die een klein percentage onderdelen uit de VS bevat. Daarmee zou ook de verkoop van oudere modellen van ASML aan die klanten geblokkeerd kunnen worden. Het aandeel zakte 1,9 procent.
Beleggers reageerden ook op een verdere afkoeling van de inflatie in de eurozone. Die kwam in juni uit op 5,5 procent, tegen 6,1 procent in mei. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, liep daarentegen wel licht op.
Bermuda
De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 771,90 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 895,45 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,1 procent.
Naast Philips (plus 2,3 procent) stonden de bank ABN AMRO en ING in de kopgroep van de AEX, met winsten van 2 procent en 1,6 procent. Aegon klom 1 procent. De verzekeraar gaat zich statutair vestigen in Bermuda, waardoor het bedrijf niet langer onder toezicht van De Nederlandsche Bank (DNB) valt. De stap volgt op de verkoop van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten aan branchegenoot ASR.
Fastned
In de MidKap stond roestvrijstaalmaker Aperam onderaan met een verlies van bijna 6 procent, na een verkoopadvies door analisten van Oddo BHF. Flow Traders volgde met een min van 2 procent. De flitshandelaar waarschuwde op de laatste dag van juni voor moeilijke marktomstandigheden in het afgelopen kwartaal.
Ebusco raakte 9 procent kwijt. Analisten van investeringsbank Jefferies haalden de fabrikant van elektrische bussen van hun kooplijst. Jefferies werd wel positiever over snellaadbedrijf Fastned (plus 4,8 procent), dat op de kooplijst werd gezet.
De euro was 1,0846 dollar waard, tegen 1,0880 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 70,20 dollar. Brentolie klom 0,4 procent in prijs tot 74,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen merken in hun portemonnee. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Energiemonitor. Ook huishoudens van wie het vaste contract is afgelopen merken de hoge energieprijzen, naast de ongeveer 3,7 miljoen huishoudens met een variabel of dynamisch contract.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cloud- en internetsector wil uitleg van de politie over de server die dinsdag in beslag werd genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Die inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. De Dutch Cloud Community (DCC) heeft hier grote zorgen over.
19 minuten geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Duitsland zijn definitief akkoord over gezamenlijke voorstellen om de Europese auto-industrie te verbeteren. De regels voor het terugdringen van de CO2-uitstoot worden versoepeld en productie binnen Europa wordt meer ondersteund. Aan de deal, die donderdag al in mediaberichtgeving werd aangekondigd, is maanden gewerkt.
27 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het is nog niet bekend op welke dag buschauffeurs en machinisten volgende week het werk neerleggen. Vakbonden FNV en CNV maken de volgende stakingsdag pas begin volgende week bekend. Woensdag legden werknemers in het streekvervoer voor het eerst het werk neer nadat onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De vakbonden hebben aangekondigd een dag per week te staken tot kerst.
49 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil veertig technologieën uit de sectoren kunstmatige intelligentie (AI), biogeneeskunde en zonne-energie toevoegen aan zijn lijst van technologieën waarvan de export verboden of aan beperkingen onderworpen is. Dat maakte het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekend.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag van kolen in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van dit jaar flink toegenomen, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Die stijging komt doordat er weer meer cokeskolen werden overgeslagen. Die kolen worden gebruikt in de hoogovens bij de productie van staal. Door problemen in de Europese staalindustrie lag de overslag vorig jaar op een uitzonderlijk laag niveau.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Telecombedrijf Odido wordt volledig eigendom van Apax Partners. De investeerder koopt mede-investeerder Warburg Pincus uit in een deal waarmee naar schatting miljarden euro's zijn gemoeid.
1 uur geleden