Philips koploper in AEX, ASML daalt na strengere exportregels
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omhoog onder aanvoering van zorgtechnologieconcern Philips. ASML stond daarentegen onderaan. De Nederlandse overheid maakte officieel bekend dat het bedrijf vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren. De maatregel werd in maart al aangekondigd en ASML herhaalde dat het geen groot effect zal hebben op de resultaten.
Persbureau Reuters meldde verder dat de Verenigde Staten een manier hebben gevonden om de export van chipmachines van ASML naar China nog verder in te perken. Zo wil de Amerikaanse regering de verkoop van apparatuur aan zes Chinese fabrieken verbieden als die een klein percentage onderdelen uit de VS bevat. Daarmee zou ook de verkoop van oudere modellen van ASML aan die klanten geblokkeerd kunnen worden. Het aandeel zakte 1,9 procent.
Beleggers reageerden ook op een verdere afkoeling van de inflatie in de eurozone. Die kwam in juni uit op 5,5 procent, tegen 6,1 procent in mei. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, liep daarentegen wel licht op.
Bermuda
De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 771,90 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 895,45 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,1 procent.
Naast Philips (plus 2,3 procent) stonden de bank ABN AMRO en ING in de kopgroep van de AEX, met winsten van 2 procent en 1,6 procent. Aegon klom 1 procent. De verzekeraar gaat zich statutair vestigen in Bermuda, waardoor het bedrijf niet langer onder toezicht van De Nederlandsche Bank (DNB) valt. De stap volgt op de verkoop van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten aan branchegenoot ASR.
Fastned
In de MidKap stond roestvrijstaalmaker Aperam onderaan met een verlies van bijna 6 procent, na een verkoopadvies door analisten van Oddo BHF. Flow Traders volgde met een min van 2 procent. De flitshandelaar waarschuwde op de laatste dag van juni voor moeilijke marktomstandigheden in het afgelopen kwartaal.
Ebusco raakte 9 procent kwijt. Analisten van investeringsbank Jefferies haalden de fabrikant van elektrische bussen van hun kooplijst. Jefferies werd wel positiever over snellaadbedrijf Fastned (plus 4,8 procent), dat op de kooplijst werd gezet.
De euro was 1,0846 dollar waard, tegen 1,0880 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 70,20 dollar. Brentolie klom 0,4 procent in prijs tot 74,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
1 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Duitse regering wil de bouw van zes fregatten, een opdracht oorspronkelijk gegeven aan de Nederlandse scheepsbouwer Damen Naval, helemaal schrappen. Dat meldt de Financial Times op basis van twee bronnen.
2 uur geledenPARIJS/FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Frans-Duitse defensieconcern KNDS heeft woensdag zijn plannen voor een beursgang in Parijs en Frankfurt aangekondigd. Eerder deze week sloten Frankrijk en Duitsland al een overeenkomst over het eigendom van KNDS, dat onder meer tanks, artillerie en gevechtsvoertuigen bouwt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is woensdag licht hoger geopend na het forse koersverlies een dag eerder. Daarbij werden onder meer de chipbedrijven op het Damrak in de verkoop gedaan vanwege een wereldwijde uitverkoop in de techsector.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
15 uur geleden