Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips koploper in AEX, ASML daalt na strengere exportregels

Philips koploper in AEX, ASML daalt na strengere exportregels

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omhoog onder aanvoering van zorgtechnologieconcern Philips. ASML stond daarentegen onderaan. De Nederlandse overheid maakte officieel bekend dat het bedrijf vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren. De maatregel werd in maart al aangekondigd en ASML herhaalde dat het geen groot effect zal hebben op de resultaten.

Persbureau Reuters meldde verder dat de Verenigde Staten een manier hebben gevonden om de export van chipmachines van ASML naar China nog verder in te perken. Zo wil de Amerikaanse regering de verkoop van apparatuur aan zes Chinese fabrieken verbieden als die een klein percentage onderdelen uit de VS bevat. Daarmee zou ook de verkoop van oudere modellen van ASML aan die klanten geblokkeerd kunnen worden. Het aandeel zakte 1,9 procent.

Beleggers reageerden ook op een verdere afkoeling van de inflatie in de eurozone. Die kwam in juni uit op 5,5 procent, tegen 6,1 procent in mei. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie en voeding niet worden meegenomen, liep daarentegen wel licht op.

Bermuda

De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 771,90 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 895,45 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,1 procent.

Naast Philips (plus 2,3 procent) stonden de bank ABN AMRO en ING in de kopgroep van de AEX, met winsten van 2 procent en 1,6 procent. Aegon klom 1 procent. De verzekeraar gaat zich statutair vestigen in Bermuda, waardoor het bedrijf niet langer onder toezicht van De Nederlandsche Bank (DNB) valt. De stap volgt op de verkoop van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten aan branchegenoot ASR.

Fastned

In de MidKap stond roestvrijstaalmaker Aperam onderaan met een verlies van bijna 6 procent, na een verkoopadvies door analisten van Oddo BHF. Flow Traders volgde met een min van 2 procent. De flitshandelaar waarschuwde op de laatste dag van juni voor moeilijke marktomstandigheden in het afgelopen kwartaal.

Ebusco raakte 9 procent kwijt. Analisten van investeringsbank Jefferies haalden de fabrikant van elektrische bussen van hun kooplijst. Jefferies werd wel positiever over snellaadbedrijf Fastned (plus 4,8 procent), dat op de kooplijst werd gezet.

De euro was 1,0846 dollar waard, tegen 1,0880 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 70,20 dollar. Brentolie klom 0,4 procent in prijs tot 74,60 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit lager na hoger dan verwachte inflatiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers over september, die hoger uitvielen dan verwacht en de sterkste toename sinds april kenden.

1 uur geleden
Denen: VS moeten wetten respecteren bij verkenningen op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten moeten zich aan de wetgeving van Groenland houden als zij naar grondstoffen op het eiland willen zoeken. Dat heeft het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, nadat de Amerikaanse president Donald Trump eerder woensdag had verklaard dat de VS gaan beginnen met "grootschalige olie-, gas- en mineralenexploratie" op Groenland.

1 uur geleden
Amerikaanse staten dagen OpenAI om gevaar ChatGPT voor kinderen

DES MOINES (ANP) - Iowa, Kansas en zes andere Amerikaanse staten spannen een rechtszaak aan tegen OpenAI vanwege de vermeende schadelijke effecten van ChatGPT voor kinderen. Dat meldt het collectief van aanklagers uit die staten in een persconferentie.

2 uur geleden
Nederlandse topman parfumerieketen Douglas stapt op

DÜSSELDORF (ANP) - De Nederlandse topman van parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas stapt na vier jaar op als hoogste bestuurder bij het bedrijf. De Duitse keten meldt dat Sander van der Laan dit zelf heeft besloten. Hij wordt per 1 november opgevolgd door de Fransman Jean-Marc Bellaiche, die woensdag door de raad van commissarissen is benoemd tot de nieuwe topman voor een periode van vier jaar.

2 uur geleden
Albert Heijn wil woensdagavond levering versproducten hervatten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.

4 uur geleden
ASML wint in hogere AEX-index na goed ontvangen resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.

5 uur geleden
WSJ: Netflix schrapt zo'n 1000 banen, grootste aantal sinds 2022

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.

6 uur geleden