Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips keldert in lagere AEX na winstwaarschuwing

Philips keldert in lagere AEX na winstwaarschuwing

AMSTERDAM (ANP) - Philips kelderde woensdag dik 9 procent na een winstalarm en was daarmee de grote verliezer in de AEX-index. Het zorgtechnologiebedrijf schrijft 1,3 miljard euro af op het bedrijfsonderdeel dat verantwoordelijk is voor de slaapapneu-apparaten, waarvan miljoenen exemplaren moeten worden teruggeroepen. Philips verwacht dat een mogelijke schikking wegens de kwestie in de Verenigde Staten een forse hap uit de waarde van dochteronderneming Respironics zal nemen.

Philips liet eerder al weten te onderhandelen met het Amerikaanse ministerie van Justitie over een schikking. De problemen met de apneuapparaten zadelden Philips eerder al op met een kostenpost van 719 miljoen euro, nog los van juridische kosten voor bijvoorbeeld claims van boze patiënten. Beleggers zijn ook ontevreden over de gang van zaken. De belangenvereniging voor particuliere beleggers VEB stelde Philips al aansprakelijk voor de miljardenverliezen die aandeelhouders hebben geleden. Het concern meldde in zijn winstwaarschuwing ook last te houden van onderdelentekorten.

De AEX op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 633,35 punten. De MidKap zakte 0,7 procent tot 846,39 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,4 procent. De Londense FTSE-index daalde 0,1 procent, na een onverwachte krimp van de Britse economie in augustus. De kans op een recessie in het Verenigd Koninkrijk is daarmee toegenomen.

Intel en ASML

Speciaalchemiebedrijf DSM was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,8 procent. ASML daalde 0,1 procent. De grote Amerikaanse chipmaker Intel, een belangrijke klant van chipmachinefabrikant ASML, gaat volgens persbureau Bloomberg duizenden banen schrappen.

Unibail-Rodamco-Westfield verloor 1,1 procent. Het vastgoedconcern heeft zijn eigen mediabureau Westfield Rise opgericht. Het bureau wordt verantwoordelijk voor de verkoop van reclame-advertenties in de winkelcentra van het bedrijf. Bij de middelgrote bedrijven zakte OCI 1 procent. Analisten van Berenberg haalden de kunstmestproducent van hun kooplijst af.

Euro- en oliekoers

In Parijs steeg LVMH ruim 1 procent. De Franse producent van luxegoederen wist het afgelopen kwartaal flink te profiteren van Amerikaanse toeristen die in Europa dure spullen kochten. Doordat de euro onder het niveau van de dollar is gedaald, is het voor Amerikaanse toeristen voordeliger geworden om naar Europa op vakantie te gaan.

De euro was 0,9720 dollar waard, tegen 0,9733 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie klom 0,3 procent in prijs tot 89,59 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 94,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Benzineprijs zakt onder 2,50 euro, laagste stand sinds begin juli

EINDHOVEN (ANP) - De prijs voor een liter benzine aan de Nederlandse pomp is donderdag gezakt tot onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli. Dat is het gevolg van de recente daling van de olieprijzen.

1 uur geleden
Emirates ziet halfjaarwinst fors dalen door impact oorlog

DUBAI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De winst van de Emirates Group is het afgelopen halfjaar met meer dan de helft gedaald. De eigenaar van de grootste luchtvaartmaatschappij in het Midden-Oosten had last van verstoringen en hoge brandstofprijzen die het gevolg zijn van het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Air France-KLM flink hoger op beurs na banenreductie bij KLM

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde donderdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie boekte afgelopen kwartaal meer winst ondanks de hogere brandstofprijzen. Ook bij KLM steeg de winst hard, maar dat was voor de Nederlandse maatschappij niet genoeg om pijnlijke ingrepen te voorkomen. Om kosten te besparen schrapt KLM ongeveer 5000 banen, zo'n 15 procent van het personeelsbestand.

2 uur geleden
KLM-topvrouw Rintel: 5000 banen gaan komende twee jaar weg

AMSTELVEEN (ANP) - De ingrepen van KLM waarbij 5000 banen verloren gaan, worden de komende twee jaar uitgevoerd. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat ingrijpen nu nodig is omdat de luchtvaartmaatschappij "vet op de botten nodig heeft".

2 uur geleden
CNV heeft 'grote zorgen' over gevolgen bezuinigingen KLM

SCHIPHOL (ANP) - De aangekondigde kostenbesparing van KLM leidt tot "grote zorgen" bij vakbond CNV. "De plannen van KLM zijn zeer ingrijpend en hebben grote gevolgen voor de werknemers", zegt CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah over de ingreep. De luchtvaartmaatschappij wil onder meer zo'n 5000 banen schrappen en werk uitbesteden aan andere partijen.

2 uur geleden
Financiën: van belang dat KLM financiële positie versterkt

DEN HAAG (ANP) - "Het is van belang dat KLM de financiële positie versterkt", reageert het ministerie van Financiën, grootaandeelhouder van KLM, via een woordvoerder op het nieuws dat KLM 5000 banen schrapt en een deel van de werkzaamheden verplaatst naar Air France-KLM. "We zullen ons als aandeelhouder hier verder over laten informeren."

2 uur geleden
FNV: ongezonde concurrentie op Schiphol dreigt door ingreep KLM

SCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV is bezorgd over de aangekondigde kostenbesparingen bij KLM. De luchtvaartmaatschappij wil het aantal arbeidsplaatsen verder laten dalen, onder meer door een deel van de grondafhandeling uit te besteden aan een ander bedrijf. "KLM dreigt daarmee de ongezonde concurrentie op Schiphol weer op te voeren. Jarenlang hebben we gestreden om die concurrentie tussen grondafhandelaren terug te dringen", zegt Egon Groen, bestuurder FNV KLM-Grondpersoneel.

2 uur geleden