Philips keihard onderuit op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag veruit de grootste verliezer in de AEX-index bij de opening van de handel op Beursplein 5. Het zorgtechnologiefonds moet 165 miljoen euro extra opzij zetten voor de kwestie rond slaapapneu-apparaten. Het sentiment op de beursvloeren was maandag negatief, onder meer door de lockdowns in China waar het coronavirus stevig rondwaart.
Philips verloor dik 9 procent. Het totaalbedrag dat voor de terugroepactie opzij is gezet is nu bijna 900 miljoen euro. De beademingsapparaten bevatten een isolatieschuim dat kan verbrokkelen en daardoor gevaarlijk kan zijn voor gebruikers. Daarnaast kan het isolatiemateriaal, als het in aanraking komt met bepaalde schoonmaakmiddelen, een giftige stof afgeven. Afgezien van de terugroepactie had Philips het lastig vanwege toenemende leveringsproblemen. Die werden de afgelopen tijd verergerd door de corona-uitbraken in Chinese steden.
Ook Shell (min 2,7 procent) weet de aandacht op zich gericht. Het aandeel van het olie- en gasconcern beweegt mee op de daling van de olieprijzen. Die wordt veroorzaakt door de vrees dat de vraag naar olie zal afnemen wegens de coronalockdowns in China. Dat land is de grootste importeur van olie ter wereld. Daarnaast kreeg Shell een waarschuwingsbrief van Milieudefensie. Het concern voert volgens de milieuclub willens en wetens het vonnis van de rechter om CO2-uitstoot te verminderen niet uit. Shell weerspreekt dit.
Olie
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met bijna 4 procent tot 97,99 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, Europa en Afrika, werd ook 4 procent goedkoper op 102,43 dollar per vat. Vorige week zakten de olieprijzen al bijna 5 procent.
Just Eat Takeaway zakte 1,2 procent. Het maaltijdbestelbedrijf kreeg andermaal kritiek op zijn beleid van Cat Rock Capital. De grootaandeelhouder pleit al langer voor de verkoop van dochter Grubhub. Ook de leiding van Just Eat Takeaway moest het ontgelden.
TKH
Verder kwam technologiebedrijf TKH (plus 0,6 procent) met een handelsupdate. De onderneming wist de omzet met bijna met een derde op te voeren. Daarbij hield het bedrijf vast aan zijn eerder uitgesproken verwachtingen voor dit jaar.
De AEX-index noteerde kort na opening 2,3 procent lager op 700,97 punten. De MidKap verloor 1,6 procent tot 1042,92 punten. Londen en Frankfurt verloren 1,9 procent. In Parijs, waar de zittende president Emmanuel Macron bij de Franse presidentsverkiezingen won, stond de CAC40 2 procent lager.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Maar een op de tien Duitse bedrijven is gewapend tegen cyberaanvallen met kunstmatige intelligentie (AI). Terwijl een op de zes afgelopen jaar waarschijnlijk of misschien doelwit was van zo'n aanval, maken de toezichthouder en de koepel van cyberinspectiebedrijven op uit gezamenlijk onderzoek.
16 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering heeft de verkoop van een logistiek bedrijf aan de Chinese staatsrederij Cosco geblokkeerd. Dat doet Duitsland vanwege zorgen over de veiligheid, meldt het ministerie van Economische Zaken.
48 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag ingestemd met een tijdelijke korting op tol voor zware voertuigen, zoals bussen en vrachtwagens, die weinig uitstoten.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De wereldeconomie wordt bedreigd door aanhoudende hoge energieprijzen en recordstaatsschulden. Daarvoor waarschuwt directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva in een toespraak vooruitlopend op de jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van vakbond FNV, Hans Spekman, voelt geen druk om snel tot een sociaal akkoord te komen. Dat zei hij voorafgaand aan een gesprek tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersorganisaties in het Catshuis over hervormingen in de sociale zekerheid.
5 uur geleden