Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips keihard onderuit op Damrak

Philips keihard onderuit op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag veruit de grootste verliezer in de AEX-index bij de opening van de handel op Beursplein 5. Het zorgtechnologiefonds moet 165 miljoen euro extra opzij zetten voor de kwestie rond slaapapneu-apparaten. Het sentiment op de beursvloeren was maandag negatief, onder meer door de lockdowns in China waar het coronavirus stevig rondwaart.

Philips verloor dik 9 procent. Het totaalbedrag dat voor de terugroepactie opzij is gezet is nu bijna 900 miljoen euro. De beademingsapparaten bevatten een isolatieschuim dat kan verbrokkelen en daardoor gevaarlijk kan zijn voor gebruikers. Daarnaast kan het isolatiemateriaal, als het in aanraking komt met bepaalde schoonmaakmiddelen, een giftige stof afgeven. Afgezien van de terugroepactie had Philips het lastig vanwege toenemende leveringsproblemen. Die werden de afgelopen tijd verergerd door de corona-uitbraken in Chinese steden.

Ook Shell (min 2,7 procent) weet de aandacht op zich gericht. Het aandeel van het olie- en gasconcern beweegt mee op de daling van de olieprijzen. Die wordt veroorzaakt door de vrees dat de vraag naar olie zal afnemen wegens de coronalockdowns in China. Dat land is de grootste importeur van olie ter wereld. Daarnaast kreeg Shell een waarschuwingsbrief van Milieudefensie. Het concern voert volgens de milieuclub willens en wetens het vonnis van de rechter om CO2-uitstoot te verminderen niet uit. Shell weerspreekt dit.

Olie

De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met bijna 4 procent tot 97,99 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, Europa en Afrika, werd ook 4 procent goedkoper op 102,43 dollar per vat. Vorige week zakten de olieprijzen al bijna 5 procent.

Just Eat Takeaway zakte 1,2 procent. Het maaltijdbestelbedrijf kreeg andermaal kritiek op zijn beleid van Cat Rock Capital. De grootaandeelhouder pleit al langer voor de verkoop van dochter Grubhub. Ook de leiding van Just Eat Takeaway moest het ontgelden.

TKH

Verder kwam technologiebedrijf TKH (plus 0,6 procent) met een handelsupdate. De onderneming wist de omzet met bijna met een derde op te voeren. Daarbij hield het bedrijf vast aan zijn eerder uitgesproken verwachtingen voor dit jaar.

De AEX-index noteerde kort na opening 2,3 procent lager op 700,97 punten. De MidKap verloor 1,6 procent tot 1042,92 punten. Londen en Frankfurt verloren 1,9 procent. In Parijs, waar de zittende president Emmanuel Macron bij de Franse presidentsverkiezingen won, stond de CAC40 2 procent lager.

Meer uit Financieel

Wall Street daalt door stijgende marktrentes en hogere olieprijs

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de verliesbeurt een dag eerder en hielden vooral de obligatiemarkten in de gaten. Daar liepen de rentes op langlopende staatsleningen verder op door het vooruitzicht dat de centrale bank de rente verder gaat verhogen om de inflatie te bestrijden. Ook olie, een belangrijke aanjager van de inflatie, werd opnieuw duurder.

1 uur geleden
Bloomberg: ECB-directielid Schnabel vertrekt richting IMF

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Isabel Schnabel, lid van de directie van de Europese Centrale Bank (ECB), staat op het punt de instantie te verlaten. Dat melden ingewijden aan Bloomberg. Ze zou een hoge functie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) krijgen.

1 uur geleden
Russische topbankier: bedrijven vrezen onteigening door staat

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Veel Russische bedrijven zijn bezorgd dat de staat hun bezittingen op elk moment kan onteigenen en zijn daarom terughoudend met het doen van investeringen in uitbreiding. Dat heeft de topman van de Russische VTB Bank gezegd op een bankenforum, aldus de krant Vedomosti.

1 uur geleden
Droste-chocolade keert terug naar Nederland, zegt Poolse eigenaar

AMSTERDAM (ANP) - De ronde chocoladepastilles van Droste moeten vanaf volgend jaar weer in Nederland in de winkels liggen. Dat heeft de nieuwe Poolse eigenaar Wawel aangekondigd. Het ruim 160 jaar oude Nederlandse chocolademerk kwam in november vorig jaar in Poolse handen, nadat het eerder in de problemen raakte en een andere overnamepoging afketste.

1 uur geleden
EU-importtarieven voor Armenië grotendeels geschrapt

BRUSSEL (ANP) - Met een laatste instemming van de lidstaten is donderdag het besluit om EU-importtarieven voor een overgroot deel van Armeense producten op te heffen officieel. Eerder deze maand stemde het Europees Parlement ook al in met het opheffen van de tarieven.

1 uur geleden
Trump zegt samen met Xi geen veiligheidsgrenzen aan AI te stellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht geen veiligheidsgrenzen aan AI te stellen tijdens de topontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Wel zei hij dat AI een belangrijk gespreksonderwerp zal zijn tijdens de gesprekken met zijn Chinese ambtsgenoot.

2 uur geleden
Nyrstar bekijkt opties voor toekomst zinksmelterij in Budel

BUDEL (ANP) - Zinksmelter Nyrstar gaat de opties voor de toekomst van de zinksmelterij in het Brabantse Budel bekijken in een zogeheten Strategic Business Review. Dat onderzoek wordt naar verwachting eind dit jaar afgerond. In de tussentijd gaan de activiteiten in Budel gewoon door.

2 uur geleden