Philips keihard onderuit op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag veruit de grootste verliezer in de AEX-index bij de opening van de handel op Beursplein 5. Het zorgtechnologiefonds moet 165 miljoen euro extra opzij zetten voor de kwestie rond slaapapneu-apparaten. Het sentiment op de beursvloeren was maandag negatief, onder meer door de lockdowns in China waar het coronavirus stevig rondwaart.
Philips verloor dik 9 procent. Het totaalbedrag dat voor de terugroepactie opzij is gezet is nu bijna 900 miljoen euro. De beademingsapparaten bevatten een isolatieschuim dat kan verbrokkelen en daardoor gevaarlijk kan zijn voor gebruikers. Daarnaast kan het isolatiemateriaal, als het in aanraking komt met bepaalde schoonmaakmiddelen, een giftige stof afgeven. Afgezien van de terugroepactie had Philips het lastig vanwege toenemende leveringsproblemen. Die werden de afgelopen tijd verergerd door de corona-uitbraken in Chinese steden.
Ook Shell (min 2,7 procent) weet de aandacht op zich gericht. Het aandeel van het olie- en gasconcern beweegt mee op de daling van de olieprijzen. Die wordt veroorzaakt door de vrees dat de vraag naar olie zal afnemen wegens de coronalockdowns in China. Dat land is de grootste importeur van olie ter wereld. Daarnaast kreeg Shell een waarschuwingsbrief van Milieudefensie. Het concern voert volgens de milieuclub willens en wetens het vonnis van de rechter om CO2-uitstoot te verminderen niet uit. Shell weerspreekt dit.
Olie
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met bijna 4 procent tot 97,99 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, Europa en Afrika, werd ook 4 procent goedkoper op 102,43 dollar per vat. Vorige week zakten de olieprijzen al bijna 5 procent.
Just Eat Takeaway zakte 1,2 procent. Het maaltijdbestelbedrijf kreeg andermaal kritiek op zijn beleid van Cat Rock Capital. De grootaandeelhouder pleit al langer voor de verkoop van dochter Grubhub. Ook de leiding van Just Eat Takeaway moest het ontgelden.
TKH
Verder kwam technologiebedrijf TKH (plus 0,6 procent) met een handelsupdate. De onderneming wist de omzet met bijna met een derde op te voeren. Daarbij hield het bedrijf vast aan zijn eerder uitgesproken verwachtingen voor dit jaar.
De AEX-index noteerde kort na opening 2,3 procent lager op 700,97 punten. De MidKap verloor 1,6 procent tot 1042,92 punten. Londen en Frankfurt verloren 1,9 procent. In Parijs, waar de zittende president Emmanuel Macron bij de Franse presidentsverkiezingen won, stond de CAC40 2 procent lager.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieën kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.
27 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Berichtenplatform Reddit vecht het deze week ingevoerde socialemediaverbod voor kinderen in Australië aan. Volgens het Amerikaanse bedrijf is het verbod in strijd met de vrijheid van politieke communicatie. Eerder begonnen twee tieners namens een bredere groep al een rechtszaak tegen de nieuwe wet.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voorstellen van de Europese Unie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken zijn illegaal, zegt de Russische centrale bank. De Bank van Rusland waarschuwt daarbij zich het recht voor te behouden alle beschikbare mechanismen in te zetten om haar belangen te beschermen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in november op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 307 bedrijven failliet. Dat zijn 46 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 13 procent. Ten opzichte van oktober nam het aantal faillissementen wel toe, met 21 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in oktober verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en elektronische apparaten uitgevoerd. De exportgroei kwam uit op 5,6 procent.
2 uur geleden