Philips grote winnaar op Damrak door hoop schikking apneu-zaak
AMSTERDAM (ANP) - Philips was donderdag de grote winnaar op het Damrak. Beleggers hopen dat het zorgtechnologieconcern de problemen rond zijn slaapapneu-apparaten spoedig achter zich kan laten. Het optimisme volgde op uitlatingen van topman Roy Jakobs. Hij verklaarde dit jaar waarschijnlijk een akkoord te kunnen sluiten met patiënten die economische schade hebben geleden door de apneu-affaire. Het aandeel werd dik 5 procent hoger gezet.
De problemen met de slaapapneu-apparaten van Philips draaien om het isolatieschuim in de machines. Dat kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen, met mogelijke schade voor de gezondheid als gevolg. In totaal moest Philips 5,5 miljoen apparaten vervangen vanwege het defect.
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 750,74 punten onder aanvoering van Philips. De hoofdindex wist een dag eerder al 1,6 procent te winnen. De MidKap klom 1,3 procent tot 949,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,1 procent. De hoofdindex in Madrid dikte 1,6 procent aan na een verrassend sterke afkoeling van de inflatie in Spanje.
Besi, ASMI en ASML
Naast Philips stond Besi in de kopgroep. Het chipbedrijf won 2,6 procent dankzij een positief analistenrapport van Berenberg, waarin het koersdoel stevig werd verhoogd. Ook branchegenoten ASMI en ASML gingen verder omhoog na de stevige koerswinsten een dag eerder en klommen tot 2,8 procent.
KPN zakte 1,3 procent. Analisten van de Franse bank Exane BNP Paribas haalden het telecomconcern van de kooplijst af. Randstad verloor 4,9 procent. Het aandeel van de uitzender noteerde echter ex dividend, wat betekent dat het geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. Dat zorgt meestal voor koersdruk.
InPost en Fastned
In de MidKap stond JDE Peet's onderaan met een min van 4 procent. Grootaandeelhouder Mondelez International Holding Netherlands heeft miljoenen aandelen van het koffie- en theeconcern tegen korting verkocht. De aanbieder van pakketkluisjes InPost, die vrijdag met jaarcijfers komt, klom 2,8 procent.
Fastned zakte dik 3 procent. Het snellaadbedrijf leed afgelopen jaar opnieuw verlies. In Stockholm werd Hennes & Mauritz 15 procent meer waard. De Zweedse kledingketen wist in het afgelopen kwartaal toch winst te boeken ondanks een eerder gemelde tegenvallende omzet. Het bedrijf lijkt daarmee voortgang te boeken met zijn kostenbesparingen.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0863 dollar waard, tegen 1,0840 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 73,58 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 78,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de vierde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido op internet geplaatst. Dit keer lijkt het te gaan om een veel grotere hoeveelheid data, mogelijk zelfs alle nog niet eerder vrijgegeven data. De omvang van het bestand met de naam 'full_odido_shinyhunters' is meer dan 25 keer zo groot als het zaterdag naar buiten gebrachte bestand.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.
14 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.
14 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
15 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
17 uur geleden