Philips enige stijger in rode AEX, Alfen en TKH onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Philips was dinsdag de enige stijger in de AEX-index op het Damrak, die na een openingswinst in het rood is gezakt. De beurshandel werd daarbij opgeschrikt door verrassende rentebesluiten in China en Rusland. In China werd een belangrijk rentetarief verlaagd voorafgaand aan een reeks van tegenvallende macrocijfers van de op een na grootste economie. Beijing hoopt met lagere leenkosten het kwakkelende herstel aan te jagen.
In Rusland werd de rente juist flink verhoogd tijdens een noodvergadering van de Russische centrale bank. Die bijeenkomst volgde op de forse waardedaling van de roebel. De munt zakte maandag tot het laagste niveau sinds de Russische invasie van Oekraïne. Met een nieuw rentetarief van 12 procent probeert de centrale bank de waarde van de roebel te stutten.
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 759,43 punten. De MidKap leverde 1,5 procent in tot 887,72 punten door de zware koersverliezen van laadpalenmaker Alfen en technologiegroep TKH. Alfen verlaagde zijn omzetverwachting voor het hele jaar vanwege de uitdagende marktomstandigheden en zakte 6 procent. TKH deed het nog slechter met een verlies van 9,5 procent. TKH zag de opbrengsten in de eerste jaarhelft minder sterk stijgen dan beleggers hadden gehoopt. Ook de verwachtingen voor het hele jaar vielen tegen.
Koersstijging Philips
De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1 procent. Londen zakte 0,3 procent, na een sterke loongroei in het Verenigd Koninkrijk. Die wakkerde de vrees aan dat de Britse centrale bank de rente verder zal gaan verhogen.
Philips won 0,3 procent. Het aandeel steeg maandag al ruim 4 procent na het nieuws dat Exor een groot belang in het zorgtechnologieconcern heeft genomen. Exor is het Italiaanse investeringsbedrijf van de familie Agnelli, de oprichters van Fiat, en maakt ook deel uit van de AEX. Dat aandeel daalde 0,8 procent.
Adyen
Betaalbedrijf Adyen en verzekeraar Aegon waren de grootste dalers, met minnen van 3 en 2,4 procent. Andere grote verliezers waren verzekeraar NN Group, verffabrikant AkzoNobel en staalconcern ArcelorMittal, met minnen van meer dan 1,5 procent.
In Londen steeg Marks & Spencer dik 6 procent. De Britse warenhuisketen verhoogde zijn winstverwachting voor het hele jaar dankzij beter dan verwachte verkopen in de afgelopen maanden.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0941 dollar waard, tegen 1,0920 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 82,06 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 85,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP/RTR) - Irak kan de meeste ruwe olie niet meer exporteren vanwege de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Het land roept daarom overmacht uit voor alle olievelden die ontwikkeld zijn door buitenlandse oliemaatschappijen. Dat melden bronnen binnen het Iraakse ministerie van Olie aan persbureau Reuters.
15 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met een nieuwe verliesbeurt het weekend ingegaan. Vrijdagochtend herstelde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam wat van het verlies van 2,2 procent een dag eerder, maar die plus veranderde gedurende de dag in een min van 1,6 procent tot 961,62 punten. De aanhoudende zorgen over de oorlog in Iran drukten op het sentiment van beleggers wereldwijd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De topman van Pinterest heeft wereldleiders opgeroepen om sociale media te verbieden voor kinderen onder de zestien jaar. "Als zowel bestuurder als ouder geloof ik dat we eerlijk moeten zijn: sociale media zoals ze nu bestaan, zijn niet veilig voor kinderen onder de zestien", schreef Bill Ready op LinkedIn.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.
5 uur geleden