Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips en chipbedrijven zetten AEX op kleine winst

Philips en chipbedrijven zetten AEX op kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag een kleine plus zien, mede dankzij een stevige koerswinst van Philips. Het zorgtechnologieconcern liet op basis van eigen onderzoek weten dat het merendeel van zijn slaapapneu-apparaten wel degelijk veilig was. De defecte slaapapneu-apparaten, waarin het isolatieschuim kon verbrokkelen, houden Philips al jaren in de greep en kosten het bedrijf honderden miljoenen euro's. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden goede zaken, na de flinke koerswinsten bij Amerikaanse en Japanse branchegenoten.

Beleggers verwerkten daarnaast een stroom van macro-economische cijfers. Zo vielen de Chinese winkelverkopen en industriële productie lager uit dan verwacht. Ook bleek dat de Nederlandse economie in het eerste kwartaal is gekrompen. Ondanks die krimp kende de gehele eurozone wel een kleine groei in het afgelopen kwartaal. In de Verenigde Staten staan later op de dag ook de winkelverkopen en de industriële productie op het programma. Die cijfers geven mogelijk meer inzicht in de vraag of de grootste economie ter wereld afstevent op een recessie.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,2 procent hoger op 757,74 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 938,29 punten. Frankfurt en Londen wonnen 0,1 procent. Parijs daalde een fractie. De hoofdindex in Istanbul verloor 0,5 procent. Maandag verloor de Turkse beurs nog 6 procent na het nieuws dat er voor de presidentsverkiezingen een tweede stemronde nodig is om de strijd te beslechten.

Winst chipsector, koersverlies InPost

ASMI dikte 3 procent aan en Philips volgde met een plus van 1,8 procent. ASML en Besi wonnen ruim 1 procent. Verzekeraar Aegon, die woensdag met kwartaalcijfers komt, stond onderaan met een verlies van 1 procent.

In de MidKap zag InPost (min 0,1 procent) een eerdere koerswinst verdampen. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes zag de resultaten afgelopen kwartaal stijgen en bevestigde de verwachtingen voor dit jaar. Topman Rafa Brzoska waarschuwde wel voor een vertraging in de markt.

Banennieuws Vodafone, euro- en oliekoers

Ook Vivoryon (min 3 procent) leverde een eerdere winst in. Het biotechbedrijf behaalde afgelopen kwartaal geen omzet, maar het nettoverlies liep wel terug. In Londen zakte Vodafone bijna 6 procent. De nieuwe topvrouw van het Britse telecomconcern gaat in de komende drie jaar in totaal 11.000 banen schrappen.

De euro was 1,0894 dollar waard, tegen 1,0872 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent in prijs tot 70,71 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 74,82 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Banco BPM wil fuseren met oudste bank ter wereld

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.

9 uur geleden
Oliekartel OPEC schroeft productiedoelen verder op ondanks oorlog

WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.

10 uur geleden
Air France-KLM open voor gesprekken over mogelijke easyJet-deal

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.

10 uur geleden
IATA: productie duurzame vliegtuigbrandstof komt niet op gang

RIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.

11 uur geleden
China wil slankere elektrische auto's

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.

13 uur geleden
Van Oostrom: bezuinigingen sociale zekerheid hopelijk niet nodig

HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.

14 uur geleden
FT: OpenAI plant ingrijpende vernieuwing van ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.

16 uur geleden