Philips en chipbedrijven bovenaan in positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde woensdag tot de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak. Beleggers reageerden positief op de bekrachtiging door een federale rechtbank van de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten. Het zorgtechnologiebedrijf is onder andere verplicht onafhankelijke experts te laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt. Het aandeel steeg 5,5 procent.
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 2,5 procent, na sterke omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van de machines van ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en AI-chipbedrijf Nvidia, profiteerde van de sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 890,42 punten. De MidKap klom 1 procent tot 949,77 punten. Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,6 procent.
Verenigde Staten
Beleggers wachten nog op het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat later op de dag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de stijging van de consumentenprijzen in de Verenigde Staten voldoende is afgekoeld en de Federal Reserve nog dit voorjaar kan beginnen met het verlagen van de rente. Bij een hoger dan verwacht inflatiecijfer zou de Fed daarentegen kunnen besluiten de leenkosten langer hoog te houden.
Ook Prosus stond in de kopgroep van de AEX met een winst van 2,6 procent. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Olie- en gasconcern Shell klom dik 1 procent dankzij een adviesverhoging door de Franse bank BNP Paribas Exane. Informatieleveranciers RELX en Wolters Kluwer waren de enige dalers, met minnen tot 0,4 procent.
Bij de middelgrote bedrijven was Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway de sterkste stijger met een plus van 3 procent. De aanbieder van pakketkluisjes InPost was de enige verliezer met een min van 0,5 procent. De euro was 1,0852 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,4 procent tot 85,58 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 89,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Duitse chemieconcern BASF verhoogt de prijzen voor ingrediënten voor schoonmaakproducten. Het gaat om "aanzienlijke" prijsverhogingen tot 30 procent als reactie op gestegen kosten voor belangrijke grondstoffen, vervoer en verpakkingen nu de oorlog in het Midden-Oosten de toevoer verstoort. De stap laat zien dat de Iranoorlog niet alleen tot hogere prijzen voor benzine, diesel of gas kan leiden, maar ook voor andere producten.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een ruim een eeuw oude scheepvaartwet opgeschort om de kosten van het transport van olie, gas en andere goederen in de Verenigde Staten te verlagen. Daarmee probeert hij stijgende energieprijzen in het land, veroorzaakt door zijn oorlog tegen Iran, te drukken.
29 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine verliezen geopend. Beleggers op Wall Street zijn vooral in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De olieprijzen gingen omhoog door een dreiging van Iran voor nieuwe vergeldingsaanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten na een aanval op een groot Iraans gasveld door Israël.
1 uur geledenMAASMECHELEN (ANP/BELGA) - De politie van het Belgische Lanaken-Maasmechelen gaat in Maasmechelen ingrijpen vanwege verkeershinder. Die wordt volgens de politie veroorzaakt door tanktoerisme.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Topman John Voppen van spoorbeheerder ProRail stapt per 1 juli op. Hij gaat aan de slag als voorzitter van de raad van bestuur van Total Care, het familiebedrijf achter CSU en Tzorg. Voppen is sinds december 2019 topman van ProRail.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De grootste olie- en gasbedrijven ter wereld geven minder geld uit aan schonere energie. Bedrijven hebben hun investeringen in koolstofarme technologieën in 2025 voor het eerst in acht jaar teruggeschroefd, meldt onderzoeksbureau BloombergNEF. Olie- en gasbedrijven scherpen hun budgetten aan om aan de eisen van aandeelhouders te voldoen en richten zich meer op hun belangrijkste activiteiten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING verwacht dit jaar wereldwijd zo'n 1250 banen van operationele medewerkers te schrappen. Dat meldt de bank in een presentatie over digitalisering en de inzet van kunstmatige intelligentie (AI). Vooral op afdelingen voor klantenonderzoek en aanverwante activiteiten denkt ING met minder mensen verder te kunnen.
2 uur geleden