Philips en chipbedrijven bovenaan in positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde woensdag tot de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak. Beleggers reageerden positief op de bekrachtiging door een federale rechtbank van de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten. Het zorgtechnologiebedrijf is onder andere verplicht onafhankelijke experts te laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt. Het aandeel steeg 5,5 procent.
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 2,5 procent, na sterke omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van de machines van ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en AI-chipbedrijf Nvidia, profiteerde van de sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 890,42 punten. De MidKap klom 1 procent tot 949,77 punten. Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,6 procent.
Verenigde Staten
Beleggers wachten nog op het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat later op de dag naar buiten komt. Op de beursvloeren wordt gehoopt dat de stijging van de consumentenprijzen in de Verenigde Staten voldoende is afgekoeld en de Federal Reserve nog dit voorjaar kan beginnen met het verlagen van de rente. Bij een hoger dan verwacht inflatiecijfer zou de Fed daarentegen kunnen besluiten de leenkosten langer hoog te houden.
Ook Prosus stond in de kopgroep van de AEX met een winst van 2,6 procent. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Olie- en gasconcern Shell klom dik 1 procent dankzij een adviesverhoging door de Franse bank BNP Paribas Exane. Informatieleveranciers RELX en Wolters Kluwer waren de enige dalers, met minnen tot 0,4 procent.
Bij de middelgrote bedrijven was Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway de sterkste stijger met een plus van 3 procent. De aanbieder van pakketkluisjes InPost was de enige verliezer met een min van 0,5 procent. De euro was 1,0852 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,4 procent tot 85,58 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 89,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/AFP) - De aanvallen op Iran van zaterdag nopen oliekartel OPEC+ mogelijk om de oliekraan extra open te draaien. OPEC+ zal de mogelijkheid van een grotere verhoging van de olieproductie overwegen wanneer belangrijke leden zondag bijeenkomen, meldt persbureau Bloomberg op basis van een van de afgevaardigden bij de organisatie.
36 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen verspreid over de wereld schrappen zaterdag vluchten naar het Midden-Oosten om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. KLM schrapte bijvoorbeeld een vlucht naar Tel Aviv. Andere grote maatschappijen kwamen met soortgelijke maatregelen.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren zijn dit jaar gemiddeld 5,3 procent meer kwijt aan onroerendezaakbelasting (ozb), maar in sommige gemeenten kan de stijging oplopen tot tientallen procenten. Dat komt naar voren uit het jaarlijkse woonlastenonderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH) onder Nederlandse gemeenten. De belangenorganisatie maakt zich grote zorgen over de komende jaren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn scherp in waarde gedaald nadat Israël zaterdag aankondigde een preventieve aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Volgens gegevens van cryptodatabase CoinGecko is in de directe nasleep van het nieuws ongeveer 128 miljard dollar aan marktwaarde op de cryptomarkt weggevaagd.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt zijn vlucht naar Tel Aviv van zaterdagochtend om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Dat heeft een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij zaterdagochtend laten weten. Mogelijk hebben de aanvallen nog meer consequenties voor het vluchtschema van KLM, maar dat is de maatschappij nog in kaart aan het brengen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de derde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido online gezet. Daarbij stellen de hackers opnieuw dat Odido volgens hen de verkeerde beslissing heeft genomen door geen losgeld te willen betalen. "We gaven jullie de kans om dit stilletjes en binnen enkele dagen op te lossen. In plaats daarvan kozen jullie voor vertraging en openbaarmaking. De gevolgen zullen nu openbaar, langdurig en kostbaar zijn."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CNV verwacht dat jaarlijks meer dan 25.000 vrouwen financieel flink moeten inleveren als gevolg van het kabinetsplan het maximumdagloon te verlagen. Dit heeft namelijk als gevolg dat zwangere vrouwen met een midden- of hoog inkomen geen 100 procent, maar 90 of 80 procent van hun loon doorbetaald krijgen tijdens hun zwangerschapsverlof.
5 uur geleden