Philips en ASML in kopgroep positieve AEX na adviesverhogingen
AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologiebedrijf Philips en chipmachinemaker ASML stonden vrijdag bovenaan in de AEX-index, die ook een stevige winst liet zien. Philips profiteerde van een adviesverhoging door de Britse bank HSBC en klom 2,9 procent. ASML werd door analisten van Citi gepromoveerd tot topfavoriet in de Europese techsector en steeg 2,1 procent. De Amerikaanse zakenbank verhoogde daarbij het koersdoel voor ASML. Ook het koersdoel voor branchegenoot ASMI (plus 2,8 procent) ging omhoog.
Bij de kleinere bedrijven won Kendrion 6,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de VS aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriële groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 892,07 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 947,42 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
Ahold Delhaize
Beleggers kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De ECB liet het rentetarief donderdag zoals verwacht ongewijzigd. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde wel dat overheden hun steunmaatregelen voor het compenseren van de eerder gestegen energieprijzen moeten terugschroeven. Alleen dan kan volgens haar de inflatie duurzaam omlaag worden gebracht. Beleggers verwachten dat de ECB in juni zal beginnen met het verlagen van de leenkosten, maar Lagarde wil zich nog niet vastpinnen op een uitgestippeld rentepad.
ING en ABN AMRO stonden onderaan in de AEX, met verliezen van 1,4 en 1 procent. De beide banken werden door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs van de kooplijst gehaald. Uitzender Randstad (min 0,4 procent) kreeg daarnaast een verkoopadvies van de Britse bank Barclays. Supermarktconcern Ahold Delhaize (min 1,8 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de voorafgaande periode.
Statiegeldmachines
Op de lokale Amsterdamse markt steeg Envipco 1,9 procent. De maker van statiegeldmachines kreeg een koopadvies van de Zweedse investeringsbank SEB Equities.
De euro was 1,0675 dollar waard, tegen 1,0703 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 85,95 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 90,56 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
4 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
5 uur geleden