Philips en ASML in kopgroep positieve AEX na adviesverhogingen
AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologiebedrijf Philips en chipmachinemaker ASML stonden vrijdag bovenaan in de AEX-index, die ook een stevige winst liet zien. Philips profiteerde van een adviesverhoging door de Britse bank HSBC en klom 2,9 procent. ASML werd door analisten van Citi gepromoveerd tot topfavoriet in de Europese techsector en steeg 2,1 procent. De Amerikaanse zakenbank verhoogde daarbij het koersdoel voor ASML. Ook het koersdoel voor branchegenoot ASMI (plus 2,8 procent) ging omhoog.
Bij de kleinere bedrijven won Kendrion 6,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de VS aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriƫle groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 892,07 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 947,42 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
Ahold Delhaize
Beleggers kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De ECB liet het rentetarief donderdag zoals verwacht ongewijzigd. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde wel dat overheden hun steunmaatregelen voor het compenseren van de eerder gestegen energieprijzen moeten terugschroeven. Alleen dan kan volgens haar de inflatie duurzaam omlaag worden gebracht. Beleggers verwachten dat de ECB in juni zal beginnen met het verlagen van de leenkosten, maar Lagarde wil zich nog niet vastpinnen op een uitgestippeld rentepad.
ING en ABN AMRO stonden onderaan in de AEX, met verliezen van 1,4 en 1 procent. De beide banken werden door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs van de kooplijst gehaald. Uitzender Randstad (min 0,4 procent) kreeg daarnaast een verkoopadvies van de Britse bank Barclays. Supermarktconcern Ahold Delhaize (min 1,8 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de voorafgaande periode.
Statiegeldmachines
Op de lokale Amsterdamse markt steeg Envipco 1,9 procent. De maker van statiegeldmachines kreeg een koopadvies van de Zweedse investeringsbank SEB Equities.
De euro was 1,0675 dollar waard, tegen 1,0703 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 85,95 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 90,56 dollar per vat.
Meer uit Financieel
OTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft een deal gesloten met Duitsland voor de export van 1 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas (lng) per jaar. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Canada zal de overeenkomst volgens de bronnen later op woensdag aankondigen.
12 minuten geledenDELFT (ANP) - Het aantal miljoenenwoningen in Nederland is vorig jaar fors toegenomen, meldt marktonderzoeker Calcasa. In Nederland staan ruim 273.000 koopwoningen die minstens een miljoen euro waard zijn. Een op de zestien koopwoningen in Nederland is een miljoenenwoning. De meeste staan in Amsterdam, Den Haag en Utrecht.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De ontslagen voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, Albert Manifold, ontkent de beschuldigingen omtrent wangedrag. In een e-mail aan persbureau Bloomberg stelt hij dat er "valse verhalen" worden verteld rondom zijn gedwongen vertrek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in april op jaarbasis afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal werden er vorige maand 293 bedrijven failliet verklaard, een daling van 12 procent. Ten opzichte van maart daalde het aantal faillissementen met 3 procent.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft een opdracht gekregen voor de verbouwing van de penitentiaire inrichting (PI) van Heerhugowaard. De verbouwing van de gevangenis begint in januari volgend jaar en zal ongeveer 4,5 jaar duren. De opdracht levert Heijmans 83 miljoen euro aan omzet op.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten gaven vorig jaar de helft minder vergunningen af voor tijdelijke woningen dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werden in 2025 voor ongeveer 3000 tijdelijke woningen vergunningen afgegeven, tegenover 6000 in 2024.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in Nederland is vorige maand gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Ook de verkoop van dieselauto's liep in april met bijna 24 procent terug in Nederland.
2 uur geleden