Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips en ASML in kopgroep positieve AEX na adviesverhogingen

Philips en ASML in kopgroep positieve AEX na adviesverhogingen

AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologiebedrijf Philips en chipmachinemaker ASML stonden vrijdag bovenaan in de AEX-index, die ook een stevige winst liet zien. Philips profiteerde van een adviesverhoging door de Britse bank HSBC en klom 2,9 procent. ASML werd door analisten van Citi gepromoveerd tot topfavoriet in de Europese techsector en steeg 2,1 procent. De Amerikaanse zakenbank verhoogde daarbij het koersdoel voor ASML. Ook het koersdoel voor branchegenoot ASMI (plus 2,8 procent) ging omhoog.

Bij de kleinere bedrijven won Kendrion 6,7 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de VS aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriële groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent hoger op 892,07 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 947,42 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.

Ahold Delhaize

Beleggers kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De ECB liet het rentetarief donderdag zoals verwacht ongewijzigd. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde wel dat overheden hun steunmaatregelen voor het compenseren van de eerder gestegen energieprijzen moeten terugschroeven. Alleen dan kan volgens haar de inflatie duurzaam omlaag worden gebracht. Beleggers verwachten dat de ECB in juni zal beginnen met het verlagen van de leenkosten, maar Lagarde wil zich nog niet vastpinnen op een uitgestippeld rentepad.

ING en ABN AMRO stonden onderaan in de AEX, met verliezen van 1,4 en 1 procent. De beide banken werden door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs van de kooplijst gehaald. Uitzender Randstad (min 0,4 procent) kreeg daarnaast een verkoopadvies van de Britse bank Barclays. Supermarktconcern Ahold Delhaize (min 1,8 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de voorafgaande periode.

Statiegeldmachines

Op de lokale Amsterdamse markt steeg Envipco 1,9 procent. De maker van statiegeldmachines kreeg een koopadvies van de Zweedse investeringsbank SEB Equities.

De euro was 1,0675 dollar waard, tegen 1,0703 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent duurder op 85,95 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 90,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Vakbond AVV roept op tot stiptheidsactie bij Transavia

SCHIPHOL (ANP) - Vakbond AVV heeft opgeroepen tot een stiptheidsactie bij Transavia. De bond wil onder meer een plek aan de cao-onderhandelingstafel afdwingen. Volgens Transavia kunnen de acties leiden tot enige vertraging. De luchtvaartmaatschappij zegt de situatie in de gaten te houden.

2 uur geleden
China moet eerst drugsstroom stoppen, zegt Amerikaanse senator

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China moet actie ondernemen om de stroom van grondstoffen voor de dodelijke drug fentanyl naar de Verenigde Staten te stoppen voordat er verdere handelsgesprekken kunnen plaatsvinden. Dat heeft de Amerikaanse senator Steve Daines gezegd na gesprekken met de Chinese premier Li Qiang en andere hooggeplaatste bestuurders uit de volksrepubliek.

2 uur geleden
Krant: autoconcerns verschepen meer naar VS om mogelijke tarieven

LONDEN (ANP) - Autofabrikanten haasten zich om voertuigen en cruciale onderdelen naar de Verenigde Staten te verschepen om de volgende ronde van president Donald Trumps importheffingen voor te zijn. Die tarieven dreigen de toeleveringsketens in de auto-industrie te ontwrichten, schrijft de Britse zakenkrant Financial Times.

3 uur geleden
Bloomberg: overleg bij Turkse centrale bank over onrust markten

ANKARA (ANP) - Bij de Turkse centrale bank vindt zondag een soort crisisoverleg plaats, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Functionarissen van de centrale bank zouden praten met andere banken over mogelijke verdere onrust op de financiële markten naar aanleiding van de arrestatie van de burgemeester van Istanbul.

5 uur geleden
Irak wil olieproductie met meer dan 50 procent opvoeren

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak wil tegen 2029 meer dan 6 miljoen vaten olie per dag kunnen oppompen. Dat heeft de Iraakse overheid zondag aangekondigd. De huidige dagproductie van het land bedraagt ongeveer 4 miljoen vaten. De productiecapaciteit zou dus met meer dan 50 procent moeten groeien.

6 uur geleden
Britse regering wil 10.000 banen schrappen bij overheid

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Britse regering wil 10.000 ambtenarenbanen schrappen. Dat heeft minister van Financiën Rachel Reeves gezegd kort voor het verschijnen van de voorjaarsnota op woensdag, waarin naar verwachting miljarden ponden aan bezuinigingen worden aangekondigd.

6 uur geleden
Studie: Amerikaanse heffingen kunnen Ierse economie flink raken

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De importheffingen waarmee de Amerikaanse president Donald Trump dreigt, kunnen in Ierland op middellange termijn 3,5 procent van de economie afschaven. Dat heeft het Ierse ministerie van Financiën uitgerekend.

7 uur geleden