Philips en Arcelor aan kop in AEX, RELX en Wolters enige dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag op na de forse verliesbeurt een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips en staalfabrikant ArcelorMittal stonden bovenaan, terwijl dataleveranciers RELX en Wolters Kluwer de enige dalers waren. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar het lange weekeinde. Maandag zijn de Europese beurzen gesloten vanwege de viering van tweede kerstdag.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent in de plus op 703,27 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder nog dik 1 procent, maar wist net boven de belangrijke grens van 700 punten te blijven. De MidKap steeg 0,9 procent tot 941,73 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
De Londense FTSE-index klom 0,2 procent. In het Verenigd Koninkrijk wordt vrijdag slechts een halve dag gehandeld in aanloop naar de kerstdagen en blijft de beurs tot en met dinsdag 27 december dicht.
Philips kreeg er ruim 3 procent bij. Het zorgtechnologieconcern kent een slecht beursjaar met een koersverlies van bijna 60 procent door de problemen met zijn beademingsapparatuur. Deze week kwam het bedrijf echter met positief nieuws. Testresultaten van de slaapapneu-apparaten tonen volgens Philips aan dat de risico's op gezondheidsklachten bij gebruikers "zeer klein" zijn.
ArcelorMittal volgde met een winst van 2,6 procent. Verlichtingsbedrijf Signify en verfconcern AkzoNobel klommen tot 1,7 procent. RELX en Wolters Kluwer daalden 0,2 procent. In de MidKap ging maaltijdbezorger Just Eat Takeaway aan kop met een plus van 3,6 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloot de rij met een min van 1,9 procent.
Galapagos won 0,3 procent. Medisch directeur Walid Abi-Saab heeft besloten om het biotechnologiebedrijf te verlaten. Ook legt hij per 31 december 2022 zijn functie als lid van het directiecomité neer.
Bij de kleinere bedrijven klom Heijmans 3,5 procent. De bouwer mag als één van in totaal zes zogeheten voorkeursleveranciers de uitbreiding en verzwaring van het hoogspanningsnet van Tennet in Nederland uitvoeren. De totale contractwaarde voor de leveranciers bedraagt 800 miljoen euro.
Op de oliemarkt reageerden handelaren op het dreigement van Rusland om minder olie op te pompen uit protest tegen de maximumprijs die veel westerse landen hebben ingesteld voor Russische olie. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 79,18 dollar. Brentolie werd 2 procent duurder op 82,61 dollar per vat. De euro was 1,0620 dollar waard, tegen 1,0585 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.
2 uur geledenKEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
6 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
6 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.
12 uur geleden