Philips en Arcelor aan kop in AEX, RELX en Wolters enige dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag op na de forse verliesbeurt een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips en staalfabrikant ArcelorMittal stonden bovenaan, terwijl dataleveranciers RELX en Wolters Kluwer de enige dalers waren. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar het lange weekeinde. Maandag zijn de Europese beurzen gesloten vanwege de viering van tweede kerstdag.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent in de plus op 703,27 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder nog dik 1 procent, maar wist net boven de belangrijke grens van 700 punten te blijven. De MidKap steeg 0,9 procent tot 941,73 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
De Londense FTSE-index klom 0,2 procent. In het Verenigd Koninkrijk wordt vrijdag slechts een halve dag gehandeld in aanloop naar de kerstdagen en blijft de beurs tot en met dinsdag 27 december dicht.
Philips kreeg er ruim 3 procent bij. Het zorgtechnologieconcern kent een slecht beursjaar met een koersverlies van bijna 60 procent door de problemen met zijn beademingsapparatuur. Deze week kwam het bedrijf echter met positief nieuws. Testresultaten van de slaapapneu-apparaten tonen volgens Philips aan dat de risico's op gezondheidsklachten bij gebruikers "zeer klein" zijn.
ArcelorMittal volgde met een winst van 2,6 procent. Verlichtingsbedrijf Signify en verfconcern AkzoNobel klommen tot 1,7 procent. RELX en Wolters Kluwer daalden 0,2 procent. In de MidKap ging maaltijdbezorger Just Eat Takeaway aan kop met een plus van 3,6 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloot de rij met een min van 1,9 procent.
Galapagos won 0,3 procent. Medisch directeur Walid Abi-Saab heeft besloten om het biotechnologiebedrijf te verlaten. Ook legt hij per 31 december 2022 zijn functie als lid van het directiecomité neer.
Bij de kleinere bedrijven klom Heijmans 3,5 procent. De bouwer mag als één van in totaal zes zogeheten voorkeursleveranciers de uitbreiding en verzwaring van het hoogspanningsnet van Tennet in Nederland uitvoeren. De totale contractwaarde voor de leveranciers bedraagt 800 miljoen euro.
Op de oliemarkt reageerden handelaren op het dreigement van Rusland om minder olie op te pompen uit protest tegen de maximumprijs die veel westerse landen hebben ingesteld voor Russische olie. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 79,18 dollar. Brentolie werd 2 procent duurder op 82,61 dollar per vat. De euro was 1,0620 dollar waard, tegen 1,0585 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
52 minuten geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
3 uur geledenMAPUTO (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies heeft een groot gasproject in het noorden van Mozambique formeel weer opgestart. De bouw van een grote lng-installatie is omstreden. Volgens milieuorganisaties gaat die ten koste van lokale boeren en vissers en draagt de gaswinning bij aan instabiliteit in de regio, die gebukt gaat onder jihadistische aanvallen.
4 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
5 uur geleden