Philips en AkzoNobel stijgen in AEX na koopadviezen
AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips en verffabrikant AkzoNobel behoorden maandag tot de stijgers in de AEX-index. De bedrijven profiteerden van een koopadvies. Zo schroefde investeringsbank Bernstein het beleggingsadvies voor Philips (plus 1,5 procent) op naar kopen, AkzoNobel (plus 2 procent) kreeg een koopadvies van de Zwitserse bank UBS.
Philips meldde daarnaast een vierjarige samenwerking aan te gaan met het Universitair Medisch Centrum in Maastricht (MUMC+). "Het tekenen van het contract is het startschot voor de medici en onderzoekers van het MUMC+ om samen met de experts van Philips invulling te geven aan verschillende innovatietrajecten", schrijft Philips in een verklaring. "Binnen de samenwerking staat het uitwisselen van wederzijdse kennis en ervaring centraal om het zorgproces te verbeteren."
De beurshandel begon relatief rustig aan de nieuwe week. De meeste bedrijven hebben inmiddels de kwartaalcijfers bekendgemaakt. De AEX-index op het Damrak steeg 0,1 procent tot 911,91 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 938,85 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 0,2 procent in.
Inflatiecijfer
Op de beurzen wordt verder uitgekeken naar het Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag op de planning staat. Voor de Amerikaanse Federal Reserve is de inflatie belangrijk voor het rentebeleid en beleggers hopen dat de rente snel omlaag kan als de inflatie meevalt. Als de inflatie te hoog blijft in april, wordt de kans op een renteverlaging weer kleiner.
Stijgers Philips en AkzoNobel werden in de AEX vergezeld door onder meer ABN AMRO (plus 1,2 procent) en Aegon (plus 0,9 procent). De bank en verzekeraar openen respectievelijk op woensdag en donderdag de boeken. Bovenaan de hoofdindex stond techinvesteerder Prosus, dat er 2 procent bij kreeg. Tussen de dalers stonden ASML (min 1,3 procent), Besi (min 1,4 procent) en ASMI (min 0,2 procent).
Ajax
Het aandeel Ajax daalde 0,5 procent. Beleggers reageerden op het besluit van de Duitse investeringsbank Berenberg op de beursgenoteerde voetbalclub van de kooplijst te halen. Die stap volgde op de slechte sportieve prestaties, zoals het mislopen van de Champions League, en de bestuurlijke problemen bij de club.
De euro was 1,0790 dollar waard, tegen 1,0771 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,6 procent in prijs tot 78,76 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder en kostte 83,08 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
24 minuten geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
11 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
12 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
13 uur geleden