Philips en Aegon zetten AEX weer in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index leverde vrijdag een eerdere winst weer in en zakte in het rood, door stevige koersverliezen van Philips en Aegon. Ook Prosus ging omlaag door koersdruk in de Chinese techsector, waarin de techinvesteerder grote belangen heeft. Beleggers keken verder vooral uit naar het banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Een sterk herstel van de arbeidsmarkt maakt het voor de Federal Reserve gemakkelijker om de coronasteun verder af te bouwen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent in de min op 777,34 punten. De graadmeter heeft sinds de ontdekking van de nieuwe coronavariant Omikron eind vorige week zo'n 3,7 procent aan waarde verloren. De MidKap daalde 0,9 procent tot 1017,62 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,1 procent. Londen won 0,1 procent.
Zorgtechnologieconcern Philips en verzekeraar Aegon stonden onderaan de AEX, met minnen tot 2,9 procent. Verffabrikant AkzoNobel was de sterkste stijger met een winst van 2 procent. Olie- en gasconcern Shell bleef profiteren van de herstellende olieprijzen en won 1 procent.
Prosus
Prosus verloor 1,6 procent. Beleggers verwerkten de aankondiging van de Chinese taxidienst Didi om zijn beursnotering in New York op te geven. De Amerikaanse autoriteiten willen meer informatie van de op Wall Street genoteerde Chinese bedrijven. Beijing wil echter niet dat gevoelige data over Chinese consumenten in handen komt van de Amerikanen en had Didi eerder al verzocht de notering op te geven. Tencent Music, de muziekstreamingdienst van techconcern Tencent waarin Prosus een groot belang heeft, is ook genoteerd in New York.
ASMI zette de daling voort en zakte 1,1 procent. Branchegenoten Besi en ASML daalden 0,2 procent. De chipbedrijven raakten donderdag tot 7,7 procent kwijt na berichten dat Apple minder onderdelen nodig heeft van toeleveranciers omdat de vraag naar iPhones afneemt.
Aalberts
In de MidKap sloot Aalberts de rij met een verlies van 3 procent. Morgan Stanley verlaagde het advies voor de industrieel toeleverancier. Apothekersbedrijf Fagron, dat de samenstelling van zijn raad van bestuur wil wijzigen om de expertise binnen de top te versterken, ging aan kop met een plus van 1,2 procent.
De euro was 1,1304 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 2,6 procent in prijs tot 68,22 dollar. Brentolie kostte ook 2,6 procent meer, op 71,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal ruimschoots verdrievoudigd, vooral door sterke prestaties van de Nederlandse tak. Ook lagere grondstofprijzen voor de productie van staal stuwden de winst.
10 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat in december voor het eerst staatsleningen uitgeven die zijn geprijsd in de Chinese munteenheid, de yuan. Dat maakte het Russische ministerie van Financiën woensdag bekend. De stap geeft de toenemende economische verstrengeling tussen Rusland en China aan doordat Rusland kampt met westerse sancties door de oorlog in Oekraïne.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie zal waarschijnlijk sterker groeien dan verwacht, ondanks de politieke onrust in het land door de begrotingsperikelen. Dat zei centralebankpresident François Villeroy de Galhau woensdag op de Franse televisie. Volgens hem is de economie weerbaar tegen de politieke onzekerheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Operationeel directeur Ton van Nimwegen van ABN AMRO wil partijvoorzitter van de VVD worden. Daarom legt hij met ingang van volgend jaar zijn functie bij de bank neer. Zijn verantwoordelijkheden worden dan overgenomen door de andere topbestuurders van de bank.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank kondigde aan zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over te nemen voor ongeveer 960 miljoen euro. Ook kwam ABN AMRO met cijfers. Beleggers zetten het aandeel 3 procent hoger.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Overheden in heel Europa en het Midden-Oosten haasten zich om ervoor te zorgen dat de buitenlandse activiteiten van de Russische olieproducent Lukoil kunnen blijven draaien. Het op een na grootste oliebedrijf van Rusland heeft veel olievelden, raffinaderijen en tankstations in andere landen. Lukoil bezit naast tankstations ook een minderheidsbelang in een raffinaderij in Nederland.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping wil de economische banden tussen China en Spanje verder versterken. Dat heeft Xi gezegd bij een ontmoeting met de Spaanse koning Felipe, die op staatsbezoek is in China. De koning is samen met zijn vrouw Letizia in Beijing.
7 uur geleden