Philips dagwinnaar AEX-index op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Philips was vrijdag de sterkste stijger in de hogere AEX-index in Amsterdam. Het zorgtechnologiefonds won 2,3 procent en toonde daarmee iets van herstel na het forse verlies een dag eerder. Onder andere door de problemen met zijn slaapapneu-apparaten is Philips dit jaar al zo'n 50 procent van zijn beurswaarde verloren. Shell stond onderaan met een min van 0,5 procent. Het olie- en gasconcern stevent desondanks af op een goed beursjaar dankzij de sterk gestegen energieprijzen.
De AEX sloot de sessie met een winst van 0,6 procent op 724,17 punten. De MidKap steeg 1,4 procent tot 950,72 punten. Beleggers in Amsterdam verwerkten ook de nieuwe raming van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat somber is over de Nederlandse economie. Volgens deskundigen van het fonds zal de economie volgend jaar amper nog groei laten zien. Het prijsplafond voor energie dat de overheid invoert kan ook niet voorkomen dat het leven volgend jaar over de gehele linie opnieuw duurder wordt.
Naast Philips stonden verzekeraar Aegon en vastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield en chipfonds ASMI in de kopgroep met elk een plus van 2,2 procent. Andere chipbedrijven Besi en ASML wonnen tot 1,1 procent, na publicatie van de omzetcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipfabrikant zag de omzet in november met 50 procent stijgen, ondanks de afnemende vraag naar consumentenelektronica en de coronaverstoringen in China.
Ahold Delhaize
Ahold Delhaize won 0,4 procent. Webwinkel bol.com, dochterbedrijf van Ahold Delhaize, bevestigde ongeveer driehonderd banen te schrappen omdat consumenten minder uitgeven. Rabobank verwacht daarnaast dat de supermarktprijzen de komende maanden verder zullen stijgen.
In de MidKap was ABN AMRO de grote winnaar met een plus van bijna 6 procent. Analisten van Credit Suisse verhoogden hun advies voor de bank. WDP won 1,3 procent, ondanks dat het vastgoedbedrijf door JPMorgan van de kooplijst werd afgehaald. Bodemonderzoeker Fugro sloot de rij met een verlies van 0,9 procent.
Euro- en oliekoers
De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen klommen tot 0,7 procent. De euro was 1,0548 dollar waard, tegen 1,0554 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 72,56 dollar. Brentolie werd 1,5 procent duurder op 77,30 dollar per vat. De prijzen liepen wat op na opmerkingen van de Russische president Vladimir Poetin over het mogelijk verlagen van de productie in een reactie op het eerder ingestelde prijsplafond.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
18 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
22 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden