Philips centraal op Damrak door voortslepende terugroepactie
AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde maandag tot de grootste dalers in de AEX-index op het Damrak. Het zorgtechnologieconcern heeft nieuwe problemen ontdekt bij zijn beademingsapparaten. Daarmee breidt de voor Philips slepende kwestie met losrakend schuim bij slaapapneu- en beademingsapparatuur nog verder uit. De nieuwe problemen gaan specifiek over Trilogy-beademingsapparaten waarvan Philips het schuim al heeft vervangen.
Volgens een woordvoerder van Philips moeten er van het betreffende type apparaten in totaal ongeveer 170.000 vervangen worden. De zaak rond de apparaten speelt al meer dan een jaar en zadelden het bedrijf eerder al op met een kostenpost van honderden miljoenen euro's. Dat is nog los van juridische kosten voor claims van boze patiënten. Of de nieuwe problemen nog extra kosten met zich meebrengen kon de woordvoerder niet zeggen. Het aandeel zakte 1,1 procent.
De stemming op de beurzen was negatief door de vrees voor extra coronarestricties in China, na de eerste sterfgevallen door het virus in het land in zes maanden. De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 709,58 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en verzekeraar NN Group stonden onderaan met minnen tot 2 procent. Bierbrouwer Heineken ging aan kop met een plusje van 0,4 procent.
Duitsland
De MidKap daalde 0,3 procent tot 926,19 punten. De beurzen in Londen en Parijs zakten tot 0,5 procent. De DAX in Frankfurt verloor 0,5 procent. In Duitsland bleek dat de producentenprijzen vorige maand voor het eerst in ruim twee jaar zijn gedaald.
Beleggers hielden ook de olie- en gassector in de gaten, na afloop van de klimaattop in Egypte. Op die top werden geen harde afspraken gemaakt over het afbouwen van het gebruik van fossiele brandstoffen door de landen die het meeste uitstoten. Shell daalde 0,4 procent in Amsterdam, mede door de aanhoudende daling van de olieprijzen.
Galapagos
In de MidKap ging biotechnoloog Galapagos aan kop met een plus van 0,6 procent. Vopak won 0,2 procent. Het tankopslagbedrijf gaat samen met de Maleisische oliemaatschappij Petronas onderzoek doen naar opvang, transport en opslag van CO2 in de regio Zuidoost-Azië. Kunstmestproducent OCI sloot de rij met een min van 1,5 procent.
In Frankfurt won Commerzbank 0,2 procent. Het voormalige hoofd van de Duitse centrale bank Jens Weidmann is voorgedragen als president-commissaris van Commerzbank, een van de grootste commerciële banken in Duitsland.
De euro was 1,0268 dollar waard, tegen 1,0347 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 79,80 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 87,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP) - Het Duitse energieconcern Evonik is van plan 3200 van de ongeveer 31.000 banen te schrappen. Het bedrijf wil met de ingreep geld vrijspelen voor investeringen in groeimarkten. Tegelijkertijd trekt het bedrijf zich terug uit activiteiten waarin het geen toekomst meer ziet.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU en de Filipijnen willen de handelstarieven voor 94 procent van de producten die ze van elkaar invoeren opheffen. Dat staat in een voorlopig handelsakkoord op hoofdlijnen dat Eurocommissaris Maroš Šefčovič en Filipijnse handelsminister Maria Cristina Aldeguer-Roque dinsdag hebben aangekondigd.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM wil vanaf 25 oktober weer naar Dubai, Riyad en Dammam vliegen. Op dit moment vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet naar die bestemmingen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Medeoprichter van bestandendeeldienst WeTransfer Nalden gaat aan de slag bij techinvesteerder Prosus. Hij wordt bij de eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd de hoogste leidinggevende voor productontwikkeling.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de flink hogere slotstanden op Wall Street, waar de techgraadmeter Nasdaq een nieuw record bereikte dankzij een herstelrally in de AI-sector. Vorige week stonden de AI-aandelen nog onder druk na waarschuwingen van topbestuurders over de gevaren van de technologie en oproepen om de ontwikkeling te vertragen.
2 uur geleden