Pfizer bij stijgers op terughoudend Wall Street
NEW YORK (ANP) - Pfizer behoorde maandag tot de stijgers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden verheugd op berichten dat Starboard Value een belang van ongeveer 1 miljard dollar heeft genomen in het bedrijf. De activistische investeerder wil daarmee de druk op het worstelende Amerikaanse farmaceutische concern opvoeren om de prestaties te verbeteren.
Pfizer wist dankzij zijn vaccin en andere behandelingen tegen het coronavirus de omzet tussen 2020 en 2022 ruimschoots te verdubbelen. De vraag naar deze middelen is sindsdien echter fors afgenomen en de farmaceut heeft moeite het gat op te vullen met nieuwe medicijnen. Het aandeel werd 3,3 procent hoger gezet.
De algehele stemming op Wall Street was terughoudend, na de opmars op vrijdag die volgde op het sterke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,3 procent lager op 42.2249 punten. De breder samengestelde S&P 500-index daalde 0,3 procent tot 5732 punten en techgraadmeter Nasdaq zakte 0,4 procent tot 18.063 punten.
Nieuw recordniveau
De Dow sloot vrijdag nog op een nieuw recordniveau door de sterker dan verwachte banengroei in september en een daling van de werkloosheid. De zorgen over een sterke verslechtering van de Amerikaanse arbeidsmarkt en de economie namen daardoor af. Door het sterke banenrapport is de hoop op verdere grote renteverlagingen door de Federal Reserve om de economie te ondersteunen wel afgenomen.
Ondanks de verwachting dat de rente in de VS mogelijk minder sterk zal worden verlaagd dan gehoopt, blijft Goldman Sachs optimistisch over de vooruitzichten voor aandelen. De zakenbank verhoogde zijn doelstelling voor de S&P 500-index naar 6000 punten voor het einde van het jaar.
Cijferseizoen
Beleggers kijken verder uit naar het begin van het cijferseizoen op Wall Street. Later deze week komen snack- en frisdrankfabrikant PepsiCo en de banken JPMorgan Chase en Wells Fargo met kwartaalresultaten. Ook komen er nieuwe inflatiecijfers uit de VS en publiceert de Fed de notulen van de afgelopen rentevergadering.
De euro was 1,0978 dollar waard, tegen 1,0970 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 75,66 dollar. Brentolie werd 1,5 procent duurder op 79,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - ChatGPT-maker OpenAI werkt met zijn concurrenten Anthropic en Google DeepMind samen om veiligheidsproblemen rond kunstmatige intelligentie (AI) aan te pakken. De AI-bedrijven overleggen gezamenlijk over maatregelen, na groeiende bezorgdheid dat de technologie een bedreiging vormt voor de economie en veiligheid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag licht lager geëindigd. Beleggers hadden oog voor de begrotingsplannen die het kabinet dinsdag presenteerde, maar richtten de blik vooral op zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven ASMI (min 1,2 procent) en ASML (min 0,7 procent) hoorden bij de dalers. Oliebedrijf Shell en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden van de hogere olieprijzen en voerden de stijgers in de Amsterdamse hoofdindex aan met plussen van 1,9 en 2,1 procent.
3 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - Het laden van olie in de Saudische havenstad Yanbu aan de Rode Zee is opgeschort. Dat melden scheepvaartbronnen aan persbureau Reuters. Enkele dagen geleden werd de belangrijke oost-westelijke pijpleiding uit voorzorg stilgelegd na een aanval met drones. Via deze pijpleiding wordt normaal olie vervoerd van de Perzische Golf naar de havenstad aan de Rode Zee om vanuit daar geëxporteerd te worden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziggo mikt erop in mei of september volgend jaar naar de beurs in Amsterdam te gaan. Die maanden ziet het telecombedrijf als de meest voor de hand liggende voor een beursgang, is dinsdag bekendgemaakt.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU wordt te weinig gedaan om groenten- en fruittelers lid te laten zijn van een producentenorganisatie, waarmee ze de strijd kunnen aangaan met grote detailhandelaren. Dat concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Alleen in Nederland en België zijn dit soort organisaties groot genoeg om vanuit een sterke positie te onderhandelen, aldus de rekenkamer.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU wordt te weinig gedaan om groenten- en fruittelers lid te laten zijn van een producentenorganisatie, waarmee ze de strijd kunnen aangaan met grote detailhandelaren. Dat concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Alleen in Nederland en België zijn dit soort organisaties groot genoeg om vanuit een sterke positie te onderhandelen, aldus de rekenkamer.
4 uur geleden