Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PFAS gevonden bij stortplaats in Eerbeek waar staalslakken liggen

PFAS gevonden bij stortplaats in Eerbeek waar staalslakken liggen

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft verhoogde concentraties PFAS aangetroffen in het grondwater rond een voormalige stortplaats in Eerbeek. De concentraties liggen volgens de provincie weliswaar onder de risicowaarden van het RIVM, maar toch is het advies om het water niet te gebruiken voor de besproeiing van gewassen en om te drinken. Aanvullend onderzoek, ook in de omgeving van het terrein, moet uitwijzen hoe groot het probleem is.

Omwonenden en actiegroepen maken zich al langer zorgen om de situatie in Eerbeek, omdat daar meer dan 230.000 ton aan staalslakken ligt. Staalslakken, de steenachtige resten die ontstaan bij de productie van staal bij Tata in IJmuiden, worden onder meer als opvulling gebruikt bij bouwprojecten. In Eerbeek (gemeente Brummen) liggen de brokjes sinds 2019 als afdekmateriaal over het afval van lokale papierfabrieken, die onder meer waterafstotend papier maakten dat PFAS kan bevatten. Bovenop de uitgestrekte bult zijn ongeveer 17.000 zonnepanelen geplaatst.

Volgens de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) kunnen onvoldoende afgedekte staalslakken negatieve effecten hebben op het milieu als ze in contact komen met water. Dan komen schadelijke stoffen vrij, iets wat volgens de omgevingsdienst ook op de stortplaats in Eerbeek gebeurt.

'Ongewenst'

Omwonenden hebben de provincie al meerdere keren gevraagd om over te gaan tot handhaving. Gelderland weigert dit vooralsnog, maar heeft de eigenaar van de stortplaats wel opgedragen om de bult versneld af te dichten. Rond de stortplek ligt een sloot met daarin folie, om te voorkomen dat verontreinigd water de grond in loopt. Het Openbaar Ministerie heeft de zaak al geruime tijd in onderzoek.

Omdat het vermoeden bestond dat op deze locatie PFAS in de bodem zou zitten, heeft de provincie dat onderzocht. "Rondom de stort zijn plaatselijk verhoogde PFAS-gehalten in het grondwater gemeten", aldus Gelderland. "Geen bijster hoge volumes, maar het is wel ongewenst. We willen voorkomen dat ook de omwonenden dit in hun grondwater krijgen. Daarom doen we een vervolgonderzoek."

Meer uit Binnenland

AVROTROS haalt Afghanistan-serie offline na arrestatie Taliban

HILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.

2 uur geleden
Weeronline: stralend weer verwacht op Blue Monday

HOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.

5 uur geleden
Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

10 uur geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

13 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

15 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

23 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

1 dag geleden