Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PFAS gevonden bij stortplaats in Eerbeek waar staalslakken liggen

PFAS gevonden bij stortplaats in Eerbeek waar staalslakken liggen

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft verhoogde concentraties PFAS aangetroffen in het grondwater rond een voormalige stortplaats in Eerbeek. De concentraties liggen volgens de provincie weliswaar onder de risicowaarden van het RIVM, maar toch is het advies om het water niet te gebruiken voor de besproeiing van gewassen en om te drinken. Aanvullend onderzoek, ook in de omgeving van het terrein, moet uitwijzen hoe groot het probleem is.

Omwonenden en actiegroepen maken zich al langer zorgen om de situatie in Eerbeek, omdat daar meer dan 230.000 ton aan staalslakken ligt. Staalslakken, de steenachtige resten die ontstaan bij de productie van staal bij Tata in IJmuiden, worden onder meer als opvulling gebruikt bij bouwprojecten. In Eerbeek (gemeente Brummen) liggen de brokjes sinds 2019 als afdekmateriaal over het afval van lokale papierfabrieken, die onder meer waterafstotend papier maakten dat PFAS kan bevatten. Bovenop de uitgestrekte bult zijn ongeveer 17.000 zonnepanelen geplaatst.

Volgens de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) kunnen onvoldoende afgedekte staalslakken negatieve effecten hebben op het milieu als ze in contact komen met water. Dan komen schadelijke stoffen vrij, iets wat volgens de omgevingsdienst ook op de stortplaats in Eerbeek gebeurt.

'Ongewenst'

Omwonenden hebben de provincie al meerdere keren gevraagd om over te gaan tot handhaving. Gelderland weigert dit vooralsnog, maar heeft de eigenaar van de stortplaats wel opgedragen om de bult versneld af te dichten. Rond de stortplek ligt een sloot met daarin folie, om te voorkomen dat verontreinigd water de grond in loopt. Het Openbaar Ministerie heeft de zaak al geruime tijd in onderzoek.

Omdat het vermoeden bestond dat op deze locatie PFAS in de bodem zou zitten, heeft de provincie dat onderzocht. "Rondom de stort zijn plaatselijk verhoogde PFAS-gehalten in het grondwater gemeten", aldus Gelderland. "Geen bijster hoge volumes, maar het is wel ongewenst. We willen voorkomen dat ook de omwonenden dit in hun grondwater krijgen. Daarom doen we een vervolgonderzoek."

Meer uit Binnenland

Demonstratie tegen Israëlische zanger bij Concertgebouw voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.

3 uur geleden
Rookbommen afgestoken bij protesten rond Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.

5 uur geleden
Joran van der Sloot medisch behandeld na mogelijke suïcidepoging

LIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.

6 uur geleden
Gewonde kinderen Moergestel buiten levensgevaar

MOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.

6 uur geleden
Aanhoudingen bij anti-azc-protest Utrecht

UTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.

8 uur geleden
NCTV: ook in Nederland alertheid geboden na aanslag in Sydney

AMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.

9 uur geleden
Betogers blokkeren korte tijd ingangen Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.

9 uur geleden