Petrobras gaat fors meer investeren in oliewinning
BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Het Braziliaanse semi-staatsolieconcern Petrobras gaat fors meer investeren in het oppompen van olie, maar wil ook meer overnames gaan doen om te groeien. Ook steekt het bedrijf miljarden extra in groene projecten. Het concern trekt hier de komende vijf jaar in totaal 102 miljard dollar (94 miljard euro) voor uit, 31 procent meer dan aanvankelijk de bedoeling was.
Het gaat om het grootste investeringsplan van Petrobras sinds 2015. "Vroeger zag je een bedrijf zonder toekomst, dat er niet in slaagde te investeren en exorbitante dividenden uitkeerde in vergelijking met zijn sectorgenoten", stelde topman Jean Paul Prates in een toelichting. "Nu zullen we de olieactiviteiten voortzetten, maar met één oog op de toekomst gericht", zei hij, daarbij verwijzend naar investeringen in hernieuwbare energie en waterstof.
Het bedrijf wil 11,5 miljard dollar investeren in duurzame projecten. Die worden echter als minder winstgevend beschouwd dan de hoofdactiviteit van Petrobras, het winnen van olie uit gigantische velden in de diepe wateren van de Atlantische Oceaan. Voor het oppompen van olie trekt het concern 73 miljard dollar uit.
Prates staat onder groeiende druk van de Braziliaanse overheid om de brandstofprijzen in het land te verlagen. Ook moet hij de strategie van het bedrijf beter afstemmen op de inspanningen van president Luiz Inácio Lula da Silva om de inflatie te bestrijden en de economie te stimuleren. De private investeerders van de oliegigant eisen intussen dat Prates gefocust blijft op de winstgevendheid, waarbij hij geen extra schulden aangaat.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim maakt een doorstart via een overname door het Amsterdamse Yource. EUclaim biedt hulp aan gedupeerde vliegtuigpassagiers en helpt hen bij het terugkrijgen van geld bij uitval van vluchten en vertragingen. Bij de overname behoudt EUclaim zijn eigen naam en eigen website.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine heeft maandag opnieuw een recordhoogte bereikt. De prijs is heel licht gestegen en heeft daarmee het record van zaterdag verder aangescherpt, blijkt uit gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Beleggers bleven onder meer attent op de olieprijzen die maandag weer opliepen.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het verlies van productiviteit door de extreme hitte van afgelopen zomer kost de Nederlandse economie een schadebedrag van 9,2 miljard euro. Dat meldt kredietverzekeraar Allianz Trade in een onderzoeksrapport. Daarmee behoort Nederland tot de vijf zwaarst getroffen economieën van Europa.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in het eerste halfjaar duidelijk vaker getankt bij Duitse en Belgische tankstations. Pomphouders in de grensregio's klaagden al langer over het verlies aan klandizie door de hogere accijns en btw op brandstoffen in Nederland. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu concrete cijfers over automobilisten die profiteren van de lagere benzineprijzen over de grens. Nederlanders rekenden 20 procent vaker af bij Belgische en Duitse tankstations dan een jaar eerder en gaven daarbij 32 procent meer uit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven moeten meer duidelijkheid geven over hoe online prijzen tot stand komen. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt. Voor consumenten is vaak onduidelijk hoe prijzen bij webwinkels, evenementen en luchtvaartmaatschappijen worden bepaald. Dat leidt tot misvattingen over de manier waarop prijzen tot stand zijn gekomen en schaadt het consumentenvertrouwen, volgens de toezichthouder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De olieprijzen stijgen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dit weekend een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz was onderdeel van dat voorstel, maar de belangrijke zeestraat blijft voorlopig grotendeels gesloten voor scheepvaart. Zondag zei Trump tegen nieuwssite Axios dat hij deze week wel nog nieuwe gesprekken met Iran verwacht.
3 uur geleden