Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Petitie voor inzet nieuwe Valneva-vaccin bijna 2900 keer getekend

Petitie voor inzet nieuwe Valneva-vaccin bijna 2900 keer getekend

DEN HAAG (ANP) - Een petitie waarin wordt opgeroepen om het coronavaccin van Valneva beschikbaar te maken in Nederland, is bijna 2900 keer ondertekend. De petitie werd halverwege november gestart. Volgens de ondertekenaars is het Valneva-vaccin een "klassiek vaccin, dat mogelijk een grote groep Nederlanders aanspreekt die zich om uiteenlopende redenen nog niet heeft laten vaccineren tegen het coronavirus."

Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) kondigde deze week aan dat het gaat meekijken met onderzoeken naar het vaccin. Deze zogenoemde "rolling review" gebeurt voordat een officieel goedkeuringstraject voor het vaccin ingezet kan worden. Doordat het EMA nu alvast meekijkt, kan het oordeel over het vaccin sneller klaar zijn wanneer de aanvraag wordt ingediend.

Coronaminister Hugo de Jonge schreef in een Kamerbrief van eind november al dat het Valneva-vaccin "is gebaseerd op de meer klassieke technologie van een geïnactiveerd stukje van het virus". Valneva maakt het virus in het lab onschadelijk en brengt het via vaccinatie in om de afweer van het lichaam in gang te zetten. Dat is een andere techniek dan wordt gebruikt bij de mRNA-vaccins, zoals die van Pfizer/BioNTech. In die vaccins zit een stukje genetische code dat lichaamscellen aanzet tot het aanmaken van eiwitten die lijken op een eiwit van het coronavirus. Als iemand dan later met het virus zelf in aanraking komt, herkent het afweersysteem een stukje daarvan en dat is voldoende om de afweer in gang te zetten.

Geen grootschalige inkoop

Van het vaccin van Valneva zijn, net als bij het vaccin van Pfizer/BioNTech, twee doses nodig. Ook Thierry Baudet, een belangrijk gezicht van de antivaccinatiebeweging, twitterde zaterdag over het vaccin van Valneva.

De Europese Commissie heeft al een deal met de fabrikant over de inkoop van bijna 27 miljoen doses van het vaccin. In de Kamerbrief van eind november liet De Jonge echter weten dat het vaccin in Nederland vooralsnog "niet grootschalig zal worden ingezet voor onze vaccinatiecampagne. Dit omdat we reeds voldoende andere veilige en effectieve vaccins hebben ingekocht." Nederland koopt wel 10.000 doses via de deal van de Europese Commissie.

"Door wel mee te doen met deze overeenkomst, behouden we de mogelijkheid om - indien gewenst - in 2023 een groter aantal doses van dit vaccins af te nemen, onder de opties onder dit contract", aldus de minister. "Dit zou bijvoorbeeld gewenst kunnen zijn wanneer dit vaccin buitengewoon effectief blijkt te zijn tegen een nieuwe variant van dit virus." Volgens De Jonge wordt toelating en levering van het vaccin "in de loop van 2022" verwacht.N

Meer uit Binnenland

Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

5 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

5 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

5 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

5 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

5 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

5 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.

7 uur geleden