
Petitie voor inzet nieuwe Valneva-vaccin bijna 2900 keer getekend
DEN HAAG (ANP) - Een petitie waarin wordt opgeroepen om het coronavaccin van Valneva beschikbaar te maken in Nederland, is bijna 2900 keer ondertekend. De petitie werd halverwege november gestart. Volgens de ondertekenaars is het Valneva-vaccin een "klassiek vaccin, dat mogelijk een grote groep Nederlanders aanspreekt die zich om uiteenlopende redenen nog niet heeft laten vaccineren tegen het coronavirus."
Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) kondigde deze week aan dat het gaat meekijken met onderzoeken naar het vaccin. Deze zogenoemde "rolling review" gebeurt voordat een officieel goedkeuringstraject voor het vaccin ingezet kan worden. Doordat het EMA nu alvast meekijkt, kan het oordeel over het vaccin sneller klaar zijn wanneer de aanvraag wordt ingediend.
Coronaminister Hugo de Jonge schreef in een Kamerbrief van eind november al dat het Valneva-vaccin "is gebaseerd op de meer klassieke technologie van een geïnactiveerd stukje van het virus". Valneva maakt het virus in het lab onschadelijk en brengt het via vaccinatie in om de afweer van het lichaam in gang te zetten. Dat is een andere techniek dan wordt gebruikt bij de mRNA-vaccins, zoals die van Pfizer/BioNTech. In die vaccins zit een stukje genetische code dat lichaamscellen aanzet tot het aanmaken van eiwitten die lijken op een eiwit van het coronavirus. Als iemand dan later met het virus zelf in aanraking komt, herkent het afweersysteem een stukje daarvan en dat is voldoende om de afweer in gang te zetten.
Geen grootschalige inkoop
Van het vaccin van Valneva zijn, net als bij het vaccin van Pfizer/BioNTech, twee doses nodig. Ook Thierry Baudet, een belangrijk gezicht van de antivaccinatiebeweging, twitterde zaterdag over het vaccin van Valneva.
De Europese Commissie heeft al een deal met de fabrikant over de inkoop van bijna 27 miljoen doses van het vaccin. In de Kamerbrief van eind november liet De Jonge echter weten dat het vaccin in Nederland vooralsnog "niet grootschalig zal worden ingezet voor onze vaccinatiecampagne. Dit omdat we reeds voldoende andere veilige en effectieve vaccins hebben ingekocht." Nederland koopt wel 10.000 doses via de deal van de Europese Commissie.
"Door wel mee te doen met deze overeenkomst, behouden we de mogelijkheid om - indien gewenst - in 2023 een groter aantal doses van dit vaccins af te nemen, onder de opties onder dit contract", aldus de minister. "Dit zou bijvoorbeeld gewenst kunnen zijn wanneer dit vaccin buitengewoon effectief blijkt te zijn tegen een nieuwe variant van dit virus." Volgens De Jonge wordt toelating en levering van het vaccin "in de loop van 2022" verwacht.N
Meer uit Binnenland
KATWIJK (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Katwijk twee mensen aangehouden tijdens de ongeregeldheden die plaatsvonden rond een pro-Palestijns protest. Volgens de politie verstoorde een groep van ongeveer driehonderd personen de openbare orde en gooiden meerderen daarbij met stenen en bierflessen naar demonstranten en de politie.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De bekende militair Marco Kroon maakt zich niet druk om de aangifte die er tegen hem ligt, dat zei hij in het televisieprogramma Bar Laat. Hij greep in bij een demonstratie tijdens een toespraak van minister Ruben Brekelmans op Bevrijdingsdag in Wageningen. De demonstranten hebben aangifte gedaan.
1 uur geledenKATWIJK (ANP) - De pro-Palestijnse groep die in Katwijk protesteerde tegen een pro-Israëlviering van Christenen voor Israël is door de politie het dorp uitgeleid. Het ging om ongeveer vijftien tot twintig mensen. Zij werden door tegendemonstranten die op het protest waren afgekomen uitgejoeld en kregen leuzen te horen als "oprotten naar je eigen land".
5 uur geledenKATWIJK (ANP) - Een groep mensen die in Katwijk demonstreerde tegen een pro-Israëlviering van Christenen voor Israël is door een andere groep belaagd, meldt Omroep West. De politie heeft daarop ingegrepen en de burgemeester heeft een noodbevel afgekondigd. Ook is er met stenen en bierflessen naar de politie gegooid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC-Kamerlid Agnes Joseph blijft erbij: het NSC-plan om deelnemers van pensioenfondsen inspraak te geven kan gewoon worden uitgevoerd. Woensdag kreeg ze voor de zoveelste keer kritiek op haar plan, wederom van haar 'eigen' minister Eddy van Hijum (NSC, Sociale Zaken). Eerder kreeg ze al verzengende oordelen van onder meer de Raad van State, de Autoriteit Financiële Markten en De Nederlandsche Bank.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Hilversumse wethouder Bart Heller die afgelopen maart zijn ontslag indiende vanwege een conflict over zijn standpunt over Gaza, is opnieuw benoemd als wethouder (GroenLinks). Het conflict ging over een reactie van Heller op een verzoek om steun te betuigen aan een Israëlische familie van wie een moeder en twee kinderen werden ontvoerd en dit niet overleefden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het absurdistische programma Jiskefet krijgt dit jaar de Ere Zilveren Nipkowschijf. Dat werd woensdagavond bekendgemaakt door de organisatie achter de televisieprijs. In talkshow Eva werden ook de drie genomineerden bekendgemaakt voor de Zilveren Nipkowschijf, de oudste en meest gezaghebbende televisieprijs van Nederland.
6 uur geleden