Peter Pellegrini wint presidentsverkiezingen Slowakije
BRATISLAVA (ANP) - Oud-premier Peter Pellegrini heeft de presidentsverkiezingen in Slowakije gewonnen. De door de huidige premier Robert Fico gesteunde kandidaat versloeg met ruim 53 procent van de stemmen de pro-Europese oud-minister Ivan Korcok.
Fico ligt in de Europese Unie onder vuur, onder meer omdat hij de banden met Rusland warm wil houden. Hij heeft gezegd Oekraïne niet meer militair te willen steunen. Ook Pellegrini heeft zich kritisch uitgelaten over de Europese steun aan Oekraïne.
Verdeeldheid over de oorlog was een belangrijk punt in de campagne en eerste verkiezingsronde in maart, waarbij geen van de kandidaten de meerderheid van de stemmen wist binnen te halen. Daarom namen koplopers Pellegrini en Korcok het zaterdag opnieuw tegen elkaar op.
De president neemt in Slowakije een grotendeels ceremoniële functie in, maar heeft wel een aantal belangrijke functies. Zo kan die bepaalde wetten vetoën of voorleggen aan het constitutionele hof.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
31 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP) - Onderhandelen over vrede in Oekraïne kan niet zonder betrokkenheid van Oekraïne, benadrukten voorzitter van de EU-leiders António Costa en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag op een persconferentie in Zuid-Afrika. "We zullen de situatie bespreken met zowel de Europese leiders als met de leiders hier in de marge van de G20", zei Von der Leyen. Ze gaat ook contact opnemen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
32 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky spreekt vrijdag Europese bondgenoten over het nieuwe Amerikaanse vredesplan, melden verschillende bronnen. Het telefoongesprek wordt gevoerd met de Franse president Emmanuel Macron, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Britse premier Keir Starmer.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR/AFP) - Een Japanse gouverneur steunt het weer in gebruik nemen van de Kashiwazaki-Kariwa-kerncentrale. Zijn goedkeuring geldt als een belangrijke stap naar de herstart van 's werelds grootste kerncentrale, die na de grote kernramp in Fukushima uit voorzorg werd gesloten.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Sinds het ingaan van de wapenstilstand in Gaza zijn volgens VN-kinderorganisatie UNICEF zeker 67 kinderen gedood bij conflictgerelateerde incidenten. "Dat is een gemiddelde van bijna twee kinderen die elke dag worden gedood sinds het staakt-het-vuren van kracht werd", aldus een woordvoerder. Ook zijn er tientallen kinderen gewond geraakt.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne bestudeert de nieuwe Amerikaanse vredesplannen "zorgvuldig" en vraagt die zorgvuldigheid ook terug, zegt een kopstuk van de regering in Kyiv. Hij spreekt tegen dat Kyiv zou hebben ingestemd met sommige voorstellen. Maar anders dan sommige Europese bondgenoten reageert Kyiv tot dusver niet regelrecht afwijzend op de plannen, die grote offers van Oekraïne zouden vragen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Johann Wadephul (Buitenlandse Zaken) ziet het 28-puntenplan van de VS en Rusland voor vrede in Oekraïne niet als een vredesplan. "Het is een lijst met kwesties die dringend besproken moeten worden tussen Oekraïne en Rusland", zei hij voor het begin van een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de Indo-Pacifische regio.
2 uur geleden