Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pesticiden bevinden zich overal, Drentse burgers willen onderzoek

Pesticiden bevinden zich overal, Drentse burgers willen onderzoek

WESTERVELD (ANP) - Pesticiden zijn op de meest uiteenlopende plaatsen te vinden, waarschuwt een groep Drentse burgers die daar eigen onderzoek naar heeft gedaan. Dit kan volgens de groep problemen opleveren voor natuur en volksgezondheid. De groep roept de overheid op hier onderzoek naar te doen. Ze kwamen in eigen onderzoek de bestrijdingsmiddelen niet alleen tegen in de buurt van akkers, maar ook in tuinen, natuurgebieden en hoofdharen van inwoners.

Vrijwilligers van het burgerinitiatief Meten = Weten namen 87 monsters, waar onafhankelijke laboratoria 132 verschillende bestrijdingsmiddelen op aantroffen. Hoewel deze pesticiden verder reiken dan de akkers, beoordeelt het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) de effecten buiten de akker niet, bekritiseert Guido Nijland. Hij is bestuurslid van het initiatief en ecoloog.

In het onderzoek werden verschillende pesticiden aangetroffen. Sommige verplaatsen zich niet buiten de akker. Volgens Nijland is het dan ook niet problematisch om deze stoffen te gebruiken. Een groep verplaatst zich tot ongeveer 1 kilometer buiten de akker, door bijvoorbeeld de wind of verdamping. De groep die zich tot verder dan 1 kilometer buiten de akker begeeft, is de meest problematische groep pesticiden. "Dat zijn middelen die ook in Natura 2000-gebieden komen. Daar horen ze niet en hebben ze een schadelijke werking", aldus Nijland.

Structureel onderzoek

Een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) sluit zich aan bij het beeld dat pesticiden zich veel verder verspreiden dan de akker waarop deze gespoten zijn. Het instituut wil dat er meer onderzoek naar gedaan wordt, net als Meten = Weten dat wil. Volgens het burgerinitiatief kijkt de overheid weg door geen structureel onderzoek te doen naar de gevolgen van pesticiden op mens en natuur.

Het RIVM is in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid wel bezig om mogelijk gezondheidsonderzoek bij omwonenden in kaart te brengen. Die verkenning wordt dit jaar afgerond; het ministerie moet dan besluiten of er vervolgonderzoek komt.

Nijland zegt dat uit veel onderzoeken al blijkt dat pesticiden een probleem zijn voor de volksgezondheid. Zo noemt hij onderzoek van neuroloog Bas Bloem, waarin staat dat er een relatie is tussen het gebruik van bestrijdingsmiddelen en de ziekte van Parkinson. Volgens Nijland klinkt het in kaart brengen van mogelijke gezondheidsonderzoeken bij omwonenden, vooral als "een manier om het echte onderzoek en uiteindelijk maatregelen op de lange baan te schuiven."

Meer uit Binnenland

Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

52 minuten geleden
Landelijke storing in meldkamersysteem hulpdiensten

ROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.

1 uur geleden
Fotomuseum opent op nieuwe locatie in verbouwd Rotterdams pakhuis

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.

3 uur geleden
Heleen Herbert (Heijmans) wordt CDA-minister Economische Zaken

DEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.

4 uur geleden
CDA'er Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.

5 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in midden en noorden

DE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.

8 uur geleden
Twee doden door eenzijdig ongeval in Gorssel

GORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.

11 uur geleden