Persoonlijke ontmoeting Chinese en Amerikaanse defensieminister
SINGAPORE (ANP) - De Chinese en Amerikaanse ministers van Defensie, Wei Fenghe en Lloyd Austin, hebben elkaar vrijdagmiddag voor het eerst persoonlijk ontmoet. Het kwam daarvan tijdens de zogenoemde Shangri-La -dialoog in Singapore, waar vertegenwoordigers van 28 landen rond de Stille Oceaan jaarlijks praten over veiligheidskwesties. Over de inhoud van hun onderhoud onder vier ogen zijn geen mededelingen gedaan.
Volgens de South China Morning Post spraken Wei en Austin een half uur langer dan gepland met elkaar. Beijing en Washington liggen over van alles en nog wat met elkaar overhoop, van de militaire activiteiten in de Zuid-Chinese Zee tot Taiwan en de oorlog in Oekraïne. De Amerikanen proberen tijdens de driedaagse veiligheidsconferentie tegenwicht te bieden voor de de groeiende Chinese invloed in de regio en de banden met Aziatische bondgenoten aan te halen.
Wei en Austin zaten nog niet eerder tegenover elkaar. Ze spraken elkaar in april voor het laatst telefonisch. Wei waarschuwde hem bij die gelegenheid voor onderschatting van de Chinese vastberadenheid of competentie de nationale belangen en waardigheid te verdedigen.
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
9 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
10 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
11 uur geleden