Persoonlijke huldiging Zelensky zondag in Aken onzeker
AKEN (ANP) - Of de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zondag persoonlijk de prestigieuze Karel de Groteprijs in Aken in ontvangst zal nemen, is onzeker. Dat wordt pas vlak voor de uitreiking duidelijk, maakte de gemeente Aken maandag bekend.
De stad Aken verleent dit jaar de prijs voor Europese eenheid aan Zelensky en het Oekraïense volk. De prijs is mede bedoeld om Oekraïne een steuntje in de rug te geven in de onderhandelingen voor toetreding tot de Europese Unie. Onduidelijk blijft of de uitreiking via een videoverbinding verloopt, of dat Zelensky persoonlijk de prijs in ontvangst neemt. Ook een andere hoge vertegenwoordiger uit Oekraïne zou de prijs in ontvangst kunnen nemen.
Buitenlandse reizen van het Oekraïense staatshoofd worden vooraf nooit bekendgemaakt. Maar door loslippigheid bij de Berlijnse politie lekte via de Duitse boulevardpers uit dat Zelensky op 13 mei naar Berlijn zou reizen, en een dag later zou doorreizen naar Aken. Zelfs het hotel waar Zelensky zou overnachten werd in beeld gebracht, waarop zowel de Duitse als Oekraïense autoriteiten boos reageerden. Sindsdien is het maar de vraag of Zelensky dit weekend daadwerkelijk afreist naar beide Duitse steden.
Eenheid van Europa
De uitreiking, desnoods op afstand, gaat wel door. Onder de zevenhonderd gasten in het Akense stadhuis bevinden zich onder anderen meer de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, de Duitse bondskanselier Olaf Scholz en de Poolse premier Mateusz Morawiecki die Zelensky zullen toespreken. De bijeenkomst vindt plaats onder de strengst mogelijke veiligheidsmaatregelen. Een groot deel van de binnenstad is afgezet.
De Karel de Groteprijs wordt sinds 1950 jaarlijks toegekend aan mensen of instellingen die ijveren voor de eenheid van Europa. Volgens de organisatie die de prijs verleent was Karel de Grote de eerste die Europa probeerde te verenigen, en daarin Aken een belangrijke plek gaf.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
6 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
9 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
10 uur geleden