Personeelstekort op te lossen door efficiënter te werken, zegt IMF
AMSTERDAM (ANP) - Het grote tekort aan arbeidskrachten in bijvoorbeeld de Nederlandse zorg en de techniek dreigt komende jaren verder op te lopen als gevolg van de vergrijzing. Volgens het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is het daarom belangrijk om beter gebruik te maken van de arbeidskrachten die we hebben in Nederland.
IMF-onderzoeker Bernardin Akitoby benadrukt dat het "zeer urgent" is om de productiviteit te verhogen. Dat betekent bijvoorbeeld parttimers bewegen om meer uren te werken. Daarvoor zou het kunnen helpen om kinderopvang en ouderenzorg aantrekkelijker te maken. Maar het antwoord ligt ook in technologische vernieuwing en digitalisering. Zo zou kunstmatige intelligentie wellicht werkzaamheden kunnen overnemen.
Akitoby presenteerde vrijdag de voorlopige bevindingen van een meer dan een week durende IMF-onderzoeksmissie in Nederland. Tegenover de aanwezige journalisten probeerde hij alle politiek gevoelige thema's, waaronder ook de arbeidsmigratie, zoveel mogelijk uit de weg te gaan. Het enige wat het IMF daarover te zeggen heeft, is dat het erkennen van buitenlandse diploma's belangrijk is in sectoren waar sprake is van tekorten. Dan zou je daar makkelijker gebruik kunnen maken van arbeidsmigranten.
Maar "de tijd van goedkope arbeidskrachten en goedkope energie ligt achter ons", zegt Akitoby. "Je moet echt de productiviteit verhogen. De focus ligt dus niet op de vraag of je hier en daar meer arbeid hebt, maar het belangrijkste hier is het verhogen van de productiviteit. Je hebt dus te maken met de mensen die je hier hebt."
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
26 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
48 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
9 uur geleden