Personeel kerncentrale in video: jullie brengen wereld in gevaar
KIEV (ANP) - Medewerkers van de kerncentrale in Zaporizja waarschuwden Russische militairen tijdens de gevechten rond de centrale via een luidspreker dat ze "de veiligheid van de hele wereld in gevaar brachten". De indringende waarschuwingen zijn te horen op een video die de Oekraïense autoriteiten hebben vrijgegeven. Nieuwszender CNN zond de beelden zaterdag uit.
"Stop met schieten op een gevaarlijke nucleaire installatie", roept een medewerker vanuit de controlekamer. "De vitale delen van de centrale kunnen verstoord raken. Het zal onmogelijk voor ons zijn om dat te herstellen. Stop onmiddellijk met schieten."
Westerse landen hebben de gewelddadige Russische overname van de kerncentrale fel veroordeeld. In een trainingscentrum van de centrale brak tijdens de aanval brand uit. De kernreactoren bleven wel intact. Een van de zes reactoren levert nog stroom, vier andere worden gekoeld, meldde de nucleaire autoriteit van Oekraïne.
De kerncentrale is de grootste van Europa. Zo'n 20 procent van alle Oekraïense elektriciteit wordt er geproduceerd, wat de centrale tot een strategisch doelwit maakt.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft de nabestaanden van de slachtoffers van de dodelijke cafébrand in Zwitserland ontmoet. Bij dat voorval kwamen tijdens de jaarwisseling tientallen bezoekers om en raakten meer dan honderd mensen gewond. De paus heeft de nabestaanden in het Vaticaan op het hart gedrukt dat het geloof "op de donkerste en pijnlijkste momenten" verlichting kan brengen en kan helpen "moedig voorwaarts te treden richting ons doel".
40 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben opnieuw een olietanker op de Caribische Zee in beslag genomen omdat die banden zou hebben met Venezuela, melden Amerikaanse functionarissen. Dat gebeurt vlak voor een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado.
1 uur geledenRIYAD/ISLAMABAD (ANP/AFP) - De Golfstaten Oman, Qatar en Saudi-Arabië hebben de Amerikaanse president Donald Trump ervan overtuigd geen militaire acties tegen Iran te ondernemen. Dit heeft een hooggeplaatste Saudische functionaris gezegd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een honderden jaren oude wet tegen opstanden te gebruiken in Minnesota. In die staat ontstond grote onrust nadat een agent van vreemdelingenpolitie ICE een vrouw had doodgeschoten in de stad Minneapolis.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een medewerker van hulporganisatie Rode Halve Maan is gedood in Iran, meldt koepelorganisatie IFRC, waar ook het Rode Kruis onder valt. Dat gebeurde toen hij op 10 januari aan het werk was in de noordelijke provincie Gilan, net als vijf collega's die gewond raakten.
2 uur geledenBARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.
3 uur geleden