Personeel drietal industriële bakkers staakt om cao-conflict
UTRECHT (ANP) - Het personeel van drie industriële bakkerijen staakt vanaf donderdagochtend 48 uur lang. Dat hebben vakbonden FNV en CNV aangekondigd nadat de werkgevers in de bakkersbranche een ultimatum om met een beter loonbod te komen hadden laten verlopen.
Het gaat om twee vestigingen van Bakkerij Borgesius, die onder meer voor Albert Heijn brood maakt, en de Eindhovense vestiging van Dutch Bakery. Ook dat bedrijf maakt brood voor supermarkten.
Albert Heijn meldt in nauw contact te staan met leveranciers van brood. "Vooralsnog wordt er voldoende brood gebakken en geleverd door de bakkerijen om al onze klanten te kunnen voorzien van vers brood", zegt een woordvoerster van de supermarktketen. Bij bakkerijen die het brood leveren voor concurrent Jumbo blijven werknemers donderdag en vrijdag aan het werk, laat een woordvoerder van de keten weten. Het winkelconcern zegt de cao-strijd bij bakkers nauwlettend te volgen.
Eisen vakbonden
De vakbonden willen 14,3 procent salaris erbij voor de circa 51.000 mensen die in de bakkersbranche werken. Ook eisen zij automatische prijscompensatie. "De bakkers kunnen niks met de krenterige 6,75 procent extra salaris die de werkgevers hun gemiddeld per jaar willen geven", zegt FNV-bestuurder Ron Vos. Zijn CNV-collega Nicole Engmann-van Eijbergen is het daarmee eens. "Bij de vorige cao kwamen de werkgevers weg met een veel te lage loonsverhoging, nu willen ze weer een cao afsluiten die ten koste gaat van hun eigen mensen. Onbegrijpelijk."
Van de mensen in de bakkersbranche werkt zo'n 15 procent bij grote industriële bakkers. Met stakingen richten de bonden zich wel vooral op die bedrijven. De overige circa 44.000 mensen werken bij ambachtelijke bakkerijen.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - Maersk gaat weer varen via het Suezkanaal. Dat meldt het Deense scheepvaartconcern donderdag. De rederij heeft de vaarweg twee jaar gemeden vanwege aanvallen van Houthi-rebellen op de Rode Zee.
58 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India verwacht de onderhandelingen over een handelsdeal die het land met de Europese Unie wil sluiten deze maand af te kunnen ronden. Dit zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal donderdag.
59 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Een recordaantal buitenlandse toeristen heeft vorig jaar Spanje bezocht. Het ging om 97 miljoen buitenlanders die naar het land afreisden, heeft de Spaanse minister van Toerisme Jordi Hereu donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Socialemediabedrijven hebben gezamenlijk 4,7 miljoen accounts gedeactiveerd in de eerste maand dat het socialemediaverbod voor jongeren in Australië geldt. Dat meldt de internettoezichthouder van het land. De waakhond zegt dat de richtlijnen al veel resultaat opleveren.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De prijzen voor woningen stijgen niet ineens veel sterker als de verkoopgolf van huurwoningen stopt, verwacht de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Het afgelopen jaar deden veel beleggers voormalige huurwoningen in de verkoop, wat voor een extra groot aanbod van koopwoningen zorgde en de stijging van de prijzen dempte. Maar Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van NVM Wonen, ziet ook dat het aanbod van andere woningen op de koopmarkt toeneemt.
1 uur geledenMANILA (ANP/AFP/RTR) - Ook de Filipijnen blokkeren de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI. Grok is al dagen in opspraak, omdat er seksueel getinte en naaktafbeeldingen van mensen mee gemaakt kunnen worden, ook van minderjarigen. De Filipijnen vinden dat dit de veiligheid van kinderen in gevaar brengt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenkoers van ASML is donderdag gestegen naar een nieuw recordniveau. De Nederlandse chipmachinefabrikant verstevigt daarmee zijn positie als waardevolste bedrijf van Europa.
3 uur geleden