Permanente politiebewaking bij Duitse lng-terminal na Nord Stream
HANNOVER (ANP) - De Duitse politie bewaakt een drijvende terminal voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan de Noordzeekust permanent. Die beslissing volgt op de vermoedelijke sabotage van de gaspijpleidingen Nord Stream 1 en 2 in de Oostzee, meldt een politiewoordvoerder aan persbureau DPA.
Duitsland krijgt in de noordelijke havenstad Wilhelmshaven voor het eerst in de geschiedenis de beschikking over een drijvende lng-fabriek, die het land moet helpen minder afhankelijk te worden van aardgas uit Rusland. Het complex, waar nu nog aan wordt gebouwd, werd al wel bewaakt vanaf het land en in het water. Maar nieuw is dat dit 24 uur per dag gebeurt, meldt de politie.
In Europa is de waakzaamheid rond kritieke energie-infrastructuur verhoogd na de beschadigingen aan de Nord Stream-pijpleidingen. Zweedse autoriteiten meldden deze week nogmaals dat er sterke aanwijzingen zijn dat de lekkages opzettelijk zijn veroorzaakt. De explosies die eind september bij de pijpleidingen werden gemeten, zorgden voor grote schade.
Al voor de lekkage van Nord Stream 1 was Rusland gestopt met gasleveringen aan Duitsland via die verbinding, formeel omdat het Russische Gazprom door westerse sancties moeite heeft met onderhoud. Europese leiders zien het dichtdraaien van de gaskraan alom als chantagemiddel dat het Kremlin inzet wegens de steun aan Oekraïne. Nord Stream 2 is nooit in gebruik genomen omdat Duitsland vlak voor de Russische inval in Oekraïne het vergunningsproces stopte.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit wil het Duitse Commerzbank overnemen. Aandeelhouders van de Duitse bank hebben maandag een officieel overnamevoorstel ontvangen, waarmee in totaal zo'n 35 miljard euro is gemoeid. Het gaat om een grote deal, maar het is wel de vraag in hoeverre de overname kan slagen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - DHL Express is teleurgesteld over de staking die vakbonden FNV en CNV hebben opgezet bij de bezorger. Van die actie kunnen bedrijven en particulieren mogelijk hinder ondervinden. "Wij houden ontvangers via track en trace op dhlexpress.nl op de hoogte van het verloop van hun zending", laat de onderneming maandagochtend weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste bedrijventerreinen in Nederland zijn slecht voorbereid op wateroverlast als gevolg van klimaatverandering. Dat meldt Werklandschappen van de Toekomst, een landelijk programma dat bedrijventerreinen helpt verduurzamen. Volgens een analyse van alle 3713 bedrijventerreinen bevat 70 procent veel gebouwen die kwetsbaar zijn bij extreme regenbuien. Daarbij kan wateroverlast leiden tot schade aan gebouwen en verstoring van belangrijke infrastructuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export kende in januari de zwakste groei in meer dan een half jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging de uitvoer in aantallen goederen 1,1 procent omhoog. De laatste maand dat de export slechter presteerde was mei vorig jaar, toen ten opzichte van een jaar eerder een lichte krimp werd genoteerd.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
10 uur geleden