Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Permanente aandacht Mauritshuis voor rol slavenhandel naamgever

Permanente aandacht Mauritshuis voor rol slavenhandel naamgever

DEN HAAG (ANP) - Museum Mauritshuis in Den Haag richt een permanente presentatie in over Johan Maurits, graaf van Nassau-Siegen (1604-1679) en bouwheer en naamgever van het Mauritshuis. Keek het museum eerder vooral naar de betekenis voor kunst, architectuur en wetenschap van Johan Maurits, nu heeft het vanaf 24 september ook blijvend aandacht voor zijn rol als gouverneur van de kolonie Nederlands-Brazilië en zijn optreden in de trans-Atlantische slavenhandel, aldus een woordvoerder.

Er wordt een hele zaal aan de graaf besteed. Daar gaat het niet om kunstwerken alleen. Twee onderzoekers van het Mauritshuis kwamen tot nieuwe inzichten over Johan Maurits en de slavenhandel en die is er verwerkt in de tentoonstelling.

Schilderijen die er komen te hangen zijn onder meer een portret van Johan Maurits door Jan de Baen, een door Frans Post geschilderd Gezicht op het eiland Itamaracá in Brazilië en een portret van Maria I Stuart met een bediende van de hand van Adriaen Hannema. Ze zijn uit de eigen collectie. Bij de kunstwerken zijn nieuwe teksten geschreven, waarin informatie is verwerkt uit het onlangs begonnen project Revisiting Dutch Brazil and Johan Maurits

Toenmalige kunstcollectie

Johan Maurits is overigens niet degene die de kunst van het Mauritshuis verzamelde, dat deed stadhouder Willem V. Koning Willem I wees het Mauritshuis later aan als onderkomen voor de toenmalige kunstcollectie.

Het Mauritshuis besteedde vorig jaar tijdelijk aandacht aan Johan Maurits, met de expositie Bewogen Beeld - Op zoek naar Johan Maurits, en ook op de site van het museum is het een en ander over hem te vinden, waarbij ook al kort wordt ingegaan op zijn rol voor de suikerindustrie waar slaafgemaakte Afrikanen aan het werk werden gezet.

Het museum maakt op 24 september ook de vier onderzoekers bekend die in de komende periode verschillende aspecten van Nederlands-Brazilië en Johan Maurits nog nader gaan bestuderen.

Meer uit Binnenland

OM eist werkstraffen en geldboete tegen klimaatactivisten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.

7 minuten geleden
Lading cocaïne gevonden bij controle in haven Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij een controle in de haven van Vlissingen heeft de douane vorige week donderdag 1001 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten in een lading fruit vanuit Ecuador, meldt het Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
Woningen Heerlen ontruimd om vondst mogelijk explosief

HEERLEN (ANP) - Vanwege de vondst van een mogelijk explosief in een woning aan de Corneliuslaan in Heerlen worden enkele woningen in die straat ontruimd. Dat melden de hulpdiensten.

1 uur geleden
Drie doden aangetroffen in woning Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - In een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn woensdag drie doden aangetroffen. Dat meldt de politie, die ook zegt op dit moment nog rekening te houden met alle mogelijke scenario's.

3 uur geleden
KLM: grondpersoneel werkt weer, wel vertragingen komende dagen

SCHIPHOL (ANP) - De actie van het grondpersoneel van KLM is woensdag "naar omstandigheden goed verlopen", meldt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij. Ondanks het annuleren van ongeveer honderd vluchten kon een deel van de vluchten volgens haar nog gewoon doorgaan omdat veel grondmedewerkers doorwerkten. Reizigers die vliegen met KLM moeten de komende dagen nog wel rekening houden met vertragingen.

5 uur geleden
Beelden metrostations rondom Maccabi-rellen toch teruggevonden

AMSTERDAM (ANP) - Het GVB heeft toch camerabeelden teruggevonden van metrostations in de tijd dat de rellen rondom de wedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv plaatsvonden, in november vorig jaar. De politie had de beelden destijds opgevraagd, maar het GVB nam toen aan dat de beelden er niet meer waren.

7 uur geleden
18 jaar cel en tbs geëist tegen Bretly D.

ROTTERDAM (ANP) - Tegen Bretly D., die wordt verdacht van onder meer het doden van een man in Rotterdam en een poging een man in Zutphen te wurgen, is een celstraf van achttien jaar en tbs met dwangverpleging geëist. Bij D. zijn meerdere stoornissen vastgesteld, die ondanks dat hij al jarenlang behandeld werd, alleen maar erger lijken te zijn geworden.

7 uur geleden