Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Periode met hele hoge winsten is weer voorbij bij Shell

Periode met hele hoge winsten is weer voorbij bij Shell

LONDEN (ANP) - De periode met hele hoge winsten door de hoge energieprijzen is weer voorbij bij olie- en gasconcern Shell. Mede door een verminderde handel in gas en lagere marges op geraffineerde producten liep de winst afgelopen kwartaal flink terug ten opzichte van eerder dit jaar.

Onder de streep bleef 6,7 miljard dollar over, waar in het tweede kwartaal nog een nettowinst van 18 miljard dollar in de boeken ging. Het resultaat is nog wel beduidend beter dan in dezelfde periode vorig jaar.

Net als andere olie- en gasbedrijven profiteerde Shell flink van het oplopen van de prijzen van olie en gas eerder dit jaar. Daardoor kon het concern opeens makkelijk veel meer marge maken. Maar waar de gasprijzen de laatste tijd nog steeds vrij hoog zijn vanwege de oorlog in Oekraïne, zijn ze niet meer zo hoog als op het piekniveau. Ook de prijzen op de oliemarkten zijn al weer behoorlijk gedaald.

Reactie topman Van Beurden

Topman Ben van Beurden spreekt van "robuuste resultaten in een tijd van aanhoudende volatiliteit op de wereldwijde energiemarkten". Zelf kijkt het bedrijf liever naar een winstcijfer dat nog is gecorrigeerd voor een aantal zaken. Dat resultaat daalde tot 9,5 miljard dollar, wat relatief nog altijd een hoog niveau is.

Shell kondigde bij de kwartaalcijfers ook een nieuw aandeleninkoopprogramma aan. Het concern wil aandeelhouders belonen door komende tijd voor 4 miljard dollar aan aandelen in te kopen. Daarnaast is Shell van plan om zijn dividend te verhogen.

Mazzeltaksen

Net als andere bedrijven die veel baat hebben bij de hoge energieprijzen kan Shell nog te maken krijgen met mazzeltaksen. Dat zijn extra belastingen waarmee overheden de kosten van steun aan huishoudens in verband met de hoge inflatie kunnen bekostigen.

Van Beurden kan nog niet aangeven hoe dat overal in de wereld voor Shell gaat uitpakken. Zo kwam het Verenigd Koninkrijk eerder dit jaar al met een zogeheten Windfall Tax. Toch was Shell daar afgelopen kwartaal geen geld aan kwijt, aangezien de onderneming tegenover zijn winst ook forse investeringen in Noordzeevelden kon doen.

Follow This

De activistische aandeelhouder Follow This, die zich hard maakt voor beter klimaatbeleid in de oliesector, vindt dat Shell nog steeds nalaat om zijn investeringen in duurzame energie flink op te voeren. Maar Van Beurden wijst erop dat er wel degelijk steeds meer geld naar vergroening gaat. Shell zet bijvoorbeeld in op brandstof met minder CO2-uitstoot, wat volgens de topman voor zijn bedrijf een minder risicovolle markt is dan die voor windmolens en zonnepanelen.

Meer uit Financieel

Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

10 minuten geleden
Nederland maakt ook bezwaar tegen beloning AF-KLM-baas Smith

DEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.

14 minuten geleden
Rechter: huurders moeten meewerken aan aansluiting op warmtenet

ALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.

1 uur geleden
Kerosinetekort in Europa als Straat van Hormuz weken dichtblijft

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.

1 uur geleden
Wall Street voorzichtig in aanloop naar gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.

1 uur geleden
Tientallen Ierse tankstations leeg na dagenlang brandstofprotest

DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.

4 uur geleden
Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

6 uur geleden