Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pensioenprotesten in Frankrijk dag voor gerechtelijk oordeel

Pensioenprotesten in Frankrijk dag voor gerechtelijk oordeel

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn wederom honderdduizenden mensen de straat op gegaan om te demonstreren tegen vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64. Op de twaalfde nationale protestdag, een dag voor een oordeel over de grondwettelijkheid van de pensioenmaatregel, kwam het her en der wederom tot ongeregeldheden. Maar de opkomst was weer wat lager dan de vorige keer.

De autoriteiten hadden tussen de 400.000 en 600.000 demonstranten verwacht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken kwam in de loop van de avond met een cijfer van 380.000, terwijl het er eind maart nog 740.000 waren. De vakbond CGT schatte dat meer dan 1 miljoen mensen op de been waren. In Parijs kwamen volgens de politie 42.000 demonstranten opdagen, tegen 57.000 een week geleden. De vakbond telde 400.000 deelnemers in de hoofdstad. Ook in andere steden was er over het algemeen minder animo om te protesteren.

Zoals gebruikelijk waren er botsingen met de politie. In Nantes gooiden demonstranten projectielen naar de politie, die reageerde met traangasgranaten. Soortgelijke taferelen speelden zich af in de hoofdstad, waar het hoofdkantoor van het luxeconcern LVMH kortstondig werd bezet. Ook in Lyon waren er ongeregeldheden. In verscheidene steden werden mensen aangehouden.

Grondwettelijke Raad

De Grondwettelijke Raad komt vrijdag met een oordeel over de controversiële pensioenhervormingen, die volgens de regering financieel onvermijdelijk zijn. De instantie zou kunnen oordelen dat een deel van de maatregelen strijdig met de grondwet is. De raad moet ook beslissen of er een referendum kan worden gehouden. Voor zo’n volksraadpleging zijn dan 4,87 miljoen handtekeningen nodig. In de omgeving van het gerechtsgebouw is het van donderdagmiddag tot zaterdagochtend verboden te demonstreren.

De regering van president Emmanuel Macron heeft de nieuwe pensioenwet vorige maand doorgedrukt zonder stemming in het het parlement. De wet kan tegen het eind van het jaar in werking treden als er geen juridische obstakels worden opgeworpen. Vanuit Nederland reikte Macron woensdag de vakbonden de hand. Hij kondigde een overleg aan "in een geest van harmonie" na het besluit van de Grondwettelijke Raad.

Meer uit Buitenland

Geen parlementair onderzoek naar Starmer om aanstelling Mandelson

LONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.

20 minuten geleden
Hoekstra: afbouw fossiel nodig om volgende crisis te voorkomen

SANTA MARTA (ANP) - Een snellere overstap op schone energiebronnen is niet alleen noodzakelijk voor het klimaat, maar ook om minder kwetsbaar te worden voor een volgende energiecrisis. Met die boodschap is Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) naar de conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen in Colombia gekomen.

46 minuten geleden
Trump tegen Charles: VS hebben geen betere vrienden dan het VK

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.

2 uur geleden
Trump: Teheran zegt dat Iran op instorten staat

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.

3 uur geleden
Brussel wil 'opruimbeurt' voor regelgevingsproces

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie stelt een "grondige opruimbeurt" voor van haar regelgevingsproces, om eventueel verouderde en overbodige regels te verminderen. Dat staat in een voorstel van de Commissie om regels vanuit Brussel eenvoudiger en duidelijker te maken.

3 uur geleden
Bultrug Timmy in schip geladen dat hem naar open zee moet brengen

WISMAR (ANP) - Timmy, de bultrug die al weken vastligt voor de kust van Duitsland, is succesvol naar de waterbak van een schip gebracht, melden Duitse media als Bild en Die Welt. Reddingswerkers hebben het gestrande dier met touwen en een tuig van zijn plek gekregen en naar het vaartuig gebracht.

5 uur geleden
Noord-Korea eert soldaten die in Oekraïne zelfmoord pleegden

PYONGYANG (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Koreaanse militairen die met Rusland meevochten tegen Oekraïne hebben zich opgeblazen toen ze in handen van de vijand dreigden te vallen, bevestigt de leider van Ruslands bondgenoot. "Zij stierven een heldendood", zei Kim Jong-un dinsdag.

5 uur geleden