Pensioenprotesten in Frankrijk dag voor gerechtelijk oordeel
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn wederom honderdduizenden mensen de straat op gegaan om te demonstreren tegen vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64. Op de twaalfde nationale protestdag, een dag voor een oordeel over de grondwettelijkheid van de pensioenmaatregel, kwam het her en der wederom tot ongeregeldheden. Maar de opkomst was weer wat lager dan de vorige keer.
De autoriteiten hadden tussen de 400.000 en 600.000 demonstranten verwacht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken kwam in de loop van de avond met een cijfer van 380.000, terwijl het er eind maart nog 740.000 waren. De vakbond CGT schatte dat meer dan 1 miljoen mensen op de been waren. In Parijs kwamen volgens de politie 42.000 demonstranten opdagen, tegen 57.000 een week geleden. De vakbond telde 400.000 deelnemers in de hoofdstad. Ook in andere steden was er over het algemeen minder animo om te protesteren.
Zoals gebruikelijk waren er botsingen met de politie. In Nantes gooiden demonstranten projectielen naar de politie, die reageerde met traangasgranaten. Soortgelijke taferelen speelden zich af in de hoofdstad, waar het hoofdkantoor van het luxeconcern LVMH kortstondig werd bezet. Ook in Lyon waren er ongeregeldheden. In verscheidene steden werden mensen aangehouden.
Grondwettelijke Raad
De Grondwettelijke Raad komt vrijdag met een oordeel over de controversiële pensioenhervormingen, die volgens de regering financieel onvermijdelijk zijn. De instantie zou kunnen oordelen dat een deel van de maatregelen strijdig met de grondwet is. De raad moet ook beslissen of er een referendum kan worden gehouden. Voor zo’n volksraadpleging zijn dan 4,87 miljoen handtekeningen nodig. In de omgeving van het gerechtsgebouw is het van donderdagmiddag tot zaterdagochtend verboden te demonstreren.
De regering van president Emmanuel Macron heeft de nieuwe pensioenwet vorige maand doorgedrukt zonder stemming in het het parlement. De wet kan tegen het eind van het jaar in werking treden als er geen juridische obstakels worden opgeworpen. Vanuit Nederland reikte Macron woensdag de vakbonden de hand. Hij kondigde een overleg aan "in een geest van harmonie" na het besluit van de Grondwettelijke Raad.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Verkiezingen in Oekraïne zijn alleen mogelijk wanneer de veiligheid van het stemproces is gewaarborgd, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarmee bedoelt hij dat verkiezingen nu niet kunnen worden gehouden in door Rusland bezette delen van het land.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
4 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.
5 uur geleden