Pensioenprotesten in Frankrijk dag voor gerechtelijk oordeel
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn wederom honderdduizenden mensen de straat op gegaan om te demonstreren tegen vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64. Op de twaalfde nationale protestdag, een dag voor een oordeel over de grondwettelijkheid van de pensioenmaatregel, kwam het her en der wederom tot ongeregeldheden. Maar de opkomst was weer wat lager dan de vorige keer.
De autoriteiten hadden tussen de 400.000 en 600.000 demonstranten verwacht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken kwam in de loop van de avond met een cijfer van 380.000, terwijl het er eind maart nog 740.000 waren. De vakbond CGT schatte dat meer dan 1 miljoen mensen op de been waren. In Parijs kwamen volgens de politie 42.000 demonstranten opdagen, tegen 57.000 een week geleden. De vakbond telde 400.000 deelnemers in de hoofdstad. Ook in andere steden was er over het algemeen minder animo om te protesteren.
Zoals gebruikelijk waren er botsingen met de politie. In Nantes gooiden demonstranten projectielen naar de politie, die reageerde met traangasgranaten. Soortgelijke taferelen speelden zich af in de hoofdstad, waar het hoofdkantoor van het luxeconcern LVMH kortstondig werd bezet. Ook in Lyon waren er ongeregeldheden. In verscheidene steden werden mensen aangehouden.
Grondwettelijke Raad
De Grondwettelijke Raad komt vrijdag met een oordeel over de controversiële pensioenhervormingen, die volgens de regering financieel onvermijdelijk zijn. De instantie zou kunnen oordelen dat een deel van de maatregelen strijdig met de grondwet is. De raad moet ook beslissen of er een referendum kan worden gehouden. Voor zo’n volksraadpleging zijn dan 4,87 miljoen handtekeningen nodig. In de omgeving van het gerechtsgebouw is het van donderdagmiddag tot zaterdagochtend verboden te demonstreren.
De regering van president Emmanuel Macron heeft de nieuwe pensioenwet vorige maand doorgedrukt zonder stemming in het het parlement. De wet kan tegen het eind van het jaar in werking treden als er geen juridische obstakels worden opgeworpen. Vanuit Nederland reikte Macron woensdag de vakbonden de hand. Hij kondigde een overleg aan "in een geest van harmonie" na het besluit van de Grondwettelijke Raad.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney ontkent zijn kritische uitspraken over Donald Trump en de VS te hebben teruggenomen. Maandag zei de Amerikaanse minister van Financiën nog dat Carney in een telefoongesprek met de Amerikaanse president zou zijn teruggekomen op zijn woorden.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De linkse Spaanse regering van premier Pedro Sánchez wil circa een half miljoen immigranten zonder papieren een verblijfsvergunning geven. Migratieminister Elma Saiz Delgado zei dat de mensen die hiervan profiteren dan bijvoorbeeld overal in Spanje legaal kunnen werken.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een rechter heeft de waarnemend directeur van immigratiedienst ICE, Todd Lyons, bevolen om vrijdag in de rechtszaal te verschijnen. Hij moet daar uitleg komen geven over het schenden van "tientallen" gerechtelijke bevelen tijdens de handhavingsacties van ICE in de staat. "Het geduld van de rechtbank is op", schreef rechter Patrick J. Schiltz in een bevel waarover Amerikaanse media schrijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
6 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
6 uur geleden