Pensioenprotesten in Frankrijk dag voor gerechtelijk oordeel
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn wederom honderdduizenden mensen de straat op gegaan om te demonstreren tegen vooral de verhoging van de pensioenleeftijd van 62 naar 64. Op de twaalfde nationale protestdag, een dag voor een oordeel over de grondwettelijkheid van de pensioenmaatregel, kwam het her en der wederom tot ongeregeldheden. Maar de opkomst was weer wat lager dan de vorige keer.
De autoriteiten hadden tussen de 400.000 en 600.000 demonstranten verwacht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken kwam in de loop van de avond met een cijfer van 380.000, terwijl het er eind maart nog 740.000 waren. De vakbond CGT schatte dat meer dan 1 miljoen mensen op de been waren. In Parijs kwamen volgens de politie 42.000 demonstranten opdagen, tegen 57.000 een week geleden. De vakbond telde 400.000 deelnemers in de hoofdstad. Ook in andere steden was er over het algemeen minder animo om te protesteren.
Zoals gebruikelijk waren er botsingen met de politie. In Nantes gooiden demonstranten projectielen naar de politie, die reageerde met traangasgranaten. Soortgelijke taferelen speelden zich af in de hoofdstad, waar het hoofdkantoor van het luxeconcern LVMH kortstondig werd bezet. Ook in Lyon waren er ongeregeldheden. In verscheidene steden werden mensen aangehouden.
Grondwettelijke Raad
De Grondwettelijke Raad komt vrijdag met een oordeel over de controversiële pensioenhervormingen, die volgens de regering financieel onvermijdelijk zijn. De instantie zou kunnen oordelen dat een deel van de maatregelen strijdig met de grondwet is. De raad moet ook beslissen of er een referendum kan worden gehouden. Voor zo’n volksraadpleging zijn dan 4,87 miljoen handtekeningen nodig. In de omgeving van het gerechtsgebouw is het van donderdagmiddag tot zaterdagochtend verboden te demonstreren.
De regering van president Emmanuel Macron heeft de nieuwe pensioenwet vorige maand doorgedrukt zonder stemming in het het parlement. De wet kan tegen het eind van het jaar in werking treden als er geen juridische obstakels worden opgeworpen. Vanuit Nederland reikte Macron woensdag de vakbonden de hand. Hij kondigde een overleg aan "in een geest van harmonie" na het besluit van de Grondwettelijke Raad.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië en Frankrijk.
39 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
3 uur geleden