Pensioenfondsen kwetsbaar bij mogelijke AI-zeepbel, zegt DNB
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen fors in techaandelen en zijn daarmee kwetsbaar voor een mogelijke AI-zeepbel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag in een analyse. Volgens de toezichthouder zijn de fondsen gevoelig voor koersschommelingen van techaandelen, zeker nu er steeds vaker wordt gewaarschuwd voor de hoge waardering van die aandelen.
Uit onderzoek van DNB komt naar voren dat pensioenfondsen eind juli ruim 150 miljard euro hadden belegd in aandelen van techbedrijven. Dat is bijna 43 procent van hun portefeuille met beursgenoteerde aandelen en 8 procent van hun totale balans. Vergeleken met januari 2020 gaat het om een toename van bijna 50 procent.
Het gewicht van de zeven grote Amerikaanse techbedrijven, waaronder Apple, Meta, Microsoft en Nvidia, in hun aandelenportefeuille is de afgelopen jaren zelfs meer dan verdubbeld tot 19 procent. Ook bij verzekeraars ziet de toezichthouder een toename van techbeleggingen. Daar lijkt de kwetsbaarheid evenwel beperkter.
Hoog rendement
Volgens DNB staan techaandelen bekend om hun hoge rendement. Hun koersontwikkeling hangt de laatste tijd vooral samen met de hoge verwachtingen rond AI en de winsten die daarmee in de komende jaren te behalen zijn. Er is echter ook veel twijfel bij beleggers over de mate waarin deze winsten daadwerkelijk kunnen worden gerealiseerd.
"Wanneer de aandelenkoersen van techbedrijven abrupt dalen, kunnen financiƫle instellingen grote verliezen lijden", aldus DNB. De toezichthouder hamert er daarom op dat de zogenoemde blootstelling aan techaandelen binnen de door de pensioenfondsen vastgestelde risicobereidheid blijft.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
7 uur geleden