Pensioenfondsen kwetsbaar bij mogelijke AI-zeepbel, zegt DNB
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen fors in techaandelen en zijn daarmee kwetsbaar voor een mogelijke AI-zeepbel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag in een analyse. Volgens de toezichthouder zijn de fondsen gevoelig voor koersschommelingen van techaandelen, zeker nu er steeds vaker wordt gewaarschuwd voor de hoge waardering van die aandelen.
Uit onderzoek van DNB komt naar voren dat pensioenfondsen eind juli ruim 150 miljard euro hadden belegd in aandelen van techbedrijven. Dat is bijna 43 procent van hun portefeuille met beursgenoteerde aandelen en 8 procent van hun totale balans. Vergeleken met januari 2020 gaat het om een toename van bijna 50 procent.
Het gewicht van de zeven grote Amerikaanse techbedrijven, waaronder Apple, Meta, Microsoft en Nvidia, in hun aandelenportefeuille is de afgelopen jaren zelfs meer dan verdubbeld tot 19 procent. Ook bij verzekeraars ziet de toezichthouder een toename van techbeleggingen. Daar lijkt de kwetsbaarheid evenwel beperkter.
Hoog rendement
Volgens DNB staan techaandelen bekend om hun hoge rendement. Hun koersontwikkeling hangt de laatste tijd vooral samen met de hoge verwachtingen rond AI en de winsten die daarmee in de komende jaren te behalen zijn. Er is echter ook veel twijfel bij beleggers over de mate waarin deze winsten daadwerkelijk kunnen worden gerealiseerd.
"Wanneer de aandelenkoersen van techbedrijven abrupt dalen, kunnen financiële instellingen grote verliezen lijden", aldus DNB. De toezichthouder hamert er daarom op dat de zogenoemde blootstelling aan techaandelen binnen de door de pensioenfondsen vastgestelde risicobereidheid blijft.
Meer uit Financieel
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Duitsland is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,2 procent gegroeid in vergelijking met de voorgaande periode. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis in een snelle raming. Daarmee viel de groei van de grootste economie van Europa sterker uit dan verwacht, want economen hadden op 0,1 procent groei gerekend.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de hack bij 's werelds grootste cryptobeurs Binance voor Nederlandse cryptobeleggers is vermoedelijk klein. Dat zegt voorzitter Mauro Halve van de Nederlandse Vereniging Cryptodienstverleners (NVC), de brancheorganisatie voor gereguleerde Nederlandse cryptobedrijven. "Het is al langer verboden om op Binance te handelen. Daarom schatten wij de kans heel laag in dat Nederlanders hier last van hebben."
19 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olie- en gasconcern BP heeft in het derde kwartaal de hoogste winst in achttien jaar behaald dankzij de sterk gestegen energieprijzen en hoge winstmarges bij raffinage door de oorlog in het Midden-Oosten. De winst bedroeg bijna 8,5 miljard dollar, tegen 2,2 miljard dollar een jaar eerder.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is afgelopen maanden onverwacht hard doorgegroeid. Vooral de industrie deed het goed met de productie en uitvoer van met name machines naar het buitenland. De industrie was goed voor de helft van de totale economische groei van 0,6 procent in het derde kwartaal vergeleken met drie maanden eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een eerste berekening.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer supermarktketen Albert Heijn, neemt honderden supermarkten van het Britse Tesco in Tsjechië en Slowakije over. Het supermarktconcern betaalt 1,2 miljard euro voor de volledige overname van de activiteiten van Tesco in de twee Europese landen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk na tegenvallende kwartaalresultaten van chipproducent Intel en tech- en webwinkelconcern Amazon. Donderdag zorgden teleurstellende kwartaalcijfers van Google-moederbedrijf Alphabet al voor koersdruk onder de AI-gerelateerde aandelen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse economie is in het derde kwartaal licht gekrompen. Volgens een voorlopige raming van het Franse statistiekbureau Insee bedroeg de krimp 0,1 procent in vergelijking met de drie maanden ervoor. Het tegenvallende cijfer komt bovenop de grote onrust over de hoge Franse staatsschuld, politieke spanningen en de gewelddadige protesten in het land van de afgelopen tijd.
1 uur geleden