Pensioenfondsen beleggen veel minder in fossiele producenten
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen hebben de afgelopen jaren flink minder geld belegd in fossiele producenten zoals Shell en ExxonMobil. In 2023 bedroegen de beleggingen nog 5 miljard euro, twee derde minder dan in 2017. Dat meldt de Eerlijke Geldwijzer na onderzoek onder zeven grote pensioenfondsen.
PME, het pensioenfonds voor de metalektro, schroefde zijn fossiele beleggingen met 92 procent het meest terug: van 1,5 miljard euro in 2017 naar 100 miljoen in 2023. Ambtenarenpensioenfonds ABP verminderde zijn beleggingen in de sector met 81 procent. Dit fonds kondigde enkele jaren geleden al aan volledig te willen stoppen met beleggen in de fossiele industrie.
Pensioenfondsen Detailhandel, bpfBOUW en PMT blijven achter, vinden de onderzoekers van de Eerlijke Geldwijzer, een samenwerkingsverband van Amnesty International, Milieudefensie, Oxfam Novib, PAX, World Animal Protection, Groen Pensioen en Fossielvrij NL. Zo daalden de fossiele beleggingen bij bpfBOUW met 28 procent naar 672 miljoen euro. Metaalfonds PMT kwam uit op 1 miljard, dat is 35 procent minder.
Groeiend besef
"De meeste pensioenfondsen lijken tot de conclusie gekomen dat het toenemende risico van klimaatverandering niet opweegt tegen de tijdelijke kortetermijnwinsten in de fossiele industrie. Niemand wil uiteindelijk blijven zitten met bedrijven met een verdienmodel waar geen toekomst in zit", zegt medeoprichter Jeroen Wilting van Groen Pensioen.
De onderzoekers plaatsen wel een kanttekening. De fondsen schroefden hun beleggingen in onder meer kolen- en gasgestookte energiecentrales een stuk minder hard terug. Dit bedrag daalde van 15,5 miljard naar 10 miljard euro (37 procent minder). Ook steken ze relatief veel geld in bestaande en nog te bouwen kolen- en gascentrales. Hierdoor daalt de vraag naar fossiele brandstoffen wat de onderzoekers betreft niet snel genoeg.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
6 uur geleden