Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pensioenfondsen beleggen minder in Europese bedrijven dan in VS

Pensioenfondsen beleggen minder in Europese bedrijven dan in VS

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen structureel meer in Amerikaanse dan in Europese bedrijven, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat is ondanks dat het grootste Nederlandse pensioenfonds ABP is gestopt met investeren in een aantal grote Amerikaanse techbedrijven, waaronder Google-moederbedrijf Alphabet en Facebook-eigenaar Meta.

Eind vorig jaar bedroeg het belegd vermogen in Europese niet-financiële bedrijven 97 miljard euro, tegenover 293 miljard euro in Amerikaanse bedrijven. Bij alle beleggingen, inclusief bijvoorbeeld staatsobligaties en beleggingen in financiële instellingen, investeren pensioenfondsen wel meer in Europa dan in de Verenigde Staten.

Het verschil wordt onder meer verklaard door de grotere omvang van Amerikaanse bedrijven. Deze hebben een gezamenlijke beurswaarde van ongeveer 54.000 miljard dollar, tegenover 12.000 miljard dollar voor Europese bedrijven. DNB merkt op dat de beleggingen van pensioenfondsen in Europese bedrijven juist relatief hoog zijn, gezien het verschil in marktomvang.

Tesla

De investeringen in Amerikaanse aandelen leveren de pensioenfondsen veel op. Het koersrendement was de afgelopen vijf jaar gemiddeld 14 procent, tegenover 7 procent op Europese aandelen. Dat komt volgens DNB onder meer door goed presterende Amerikaanse techfondsen en de sterke dollar.

ABP belegt ook niet meer in autofabrikant Tesla. Het ambtenarenfonds is anders gaan beleggen en hecht naast rendement ook waarde aan klimaat, biodiversiteit, mensenrechten en goed bestuur, liet bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen onlangs weten. Hierdoor vielen in totaal negenhonderd bedrijven af van de lijst ondernemingen waarin het fonds investeert.

Op die keuze van ABP is ook kritiek. Zo stelde oud-minister Ronald Plasterk onlangs in een column dat het de kerntaak van pensioenfondsen is om het rendement op een stabiele manier te maximaliseren. Hij noemde wat ABP doet "activistisch beleggen" en betoogde dat het pensioenfonds politiek neutraal moet zijn.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

29 minuten geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

2 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

3 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

5 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

23 uur geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden