Pensioenfondsen beleggen minder in Europese bedrijven dan in VS
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen structureel meer in Amerikaanse dan in Europese bedrijven, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat is ondanks dat het grootste Nederlandse pensioenfonds ABP is gestopt met investeren in een aantal grote Amerikaanse techbedrijven, waaronder Google-moederbedrijf Alphabet en Facebook-eigenaar Meta.
Eind vorig jaar bedroeg het belegd vermogen in Europese niet-financiële bedrijven 97 miljard euro, tegenover 293 miljard euro in Amerikaanse bedrijven. Bij alle beleggingen, inclusief bijvoorbeeld staatsobligaties en beleggingen in financiële instellingen, investeren pensioenfondsen wel meer in Europa dan in de Verenigde Staten.
Het verschil wordt onder meer verklaard door de grotere omvang van Amerikaanse bedrijven. Deze hebben een gezamenlijke beurswaarde van ongeveer 54.000 miljard dollar, tegenover 12.000 miljard dollar voor Europese bedrijven. DNB merkt op dat de beleggingen van pensioenfondsen in Europese bedrijven juist relatief hoog zijn, gezien het verschil in marktomvang.
Tesla
De investeringen in Amerikaanse aandelen leveren de pensioenfondsen veel op. Het koersrendement was de afgelopen vijf jaar gemiddeld 14 procent, tegenover 7 procent op Europese aandelen. Dat komt volgens DNB onder meer door goed presterende Amerikaanse techfondsen en de sterke dollar.
ABP belegt ook niet meer in autofabrikant Tesla. Het ambtenarenfonds is anders gaan beleggen en hecht naast rendement ook waarde aan klimaat, biodiversiteit, mensenrechten en goed bestuur, liet bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen onlangs weten. Hierdoor vielen in totaal negenhonderd bedrijven af van de lijst ondernemingen waarin het fonds investeert.
Op die keuze van ABP is ook kritiek. Zo stelde oud-minister Ronald Plasterk onlangs in een column dat het de kerntaak van pensioenfondsen is om het rendement op een stabiele manier te maximaliseren. Hij noemde wat ABP doet "activistisch beleggen" en betoogde dat het pensioenfonds politiek neutraal moet zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
3 uur geleden