'Pensioenfondsen beleggen iets verantwoorder'
DEN HAAG (ANP) - Pensioenfondsen houden vaker rekening met het risico dat bedrijven waarin zij beleggen, schade toebrengen aan mens of milieu. Toch blijft het beleggingsbeleid op veel onderwerpen nog onvoldoende, stellen diverse maatschappelijke organisaties op basis van de Eerlijke Pensioenwijzer, dat beleggingen van de tien grootste pensioenfondsen onderzoekt.
De fondsen ontwikkelden meer beleid op klimaatverandering en arbeidsrechten in vergelijking met een jaar eerder. Zo scoren pensioenfondsen ABP, BPL Pensioen en PMT flink hoger voor hun beleid op mensenrechten. Pensioenfonds ABP voerde de meeste verbeteringen door om klimaatverandering tegen te gaan. Verder ontwikkelden vier fondsen meer en beter beleid voor gezondheid.
Toch is er bij het verantwoord beleggingsbeleid van de fondsen nog veel ruimte voor verbetering. Zo scoren alle tien pensioenfondsen nog "zeer slecht" op de manier waarop zij bij beleggen rekening houden met natuur en dierenwelzijn, aldus de maatschappelijke organisaties. Zij stellen dat "het enige lichtpuntje" is dat de twee metaalfondsen PME en PMT niet meer beleggen in bedrijven die bont produceren. Daarnaast vinden ze dat pensioenfondsen vrijwel geen oog hebben voor de negatieve impact die bedrijven kunnen hebben op het behoud van biodiversiteit.
"De pensioenfondsen moeten nog heel veel doen voordat we kunnen spreken over een duurzame pensioensector", zegt Cor Oudes van vredesorganisatie PAX. "De sector beheert in totaal 1400 miljard euro en kan daarmee wereldwijd echt een verschil maken." De Eerlijke Pensioenwijzer is een samenwerkingsverband van Amnesty International, Milieudefensie, Oxfam Novib, PAX en World Animal Protection.
Meer uit Financieel
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Natuurrampen hebben in de eerste helft van 2026 wereldwijd voor 100 miljard dollar (87 miljard euro) aan economische schade veroorzaakt, meldt de Zwitserse herverzekeraar Swiss Re. De schade viel daarmee lager uit dan de 152 miljard dollar in de eerste zes maanden van vorig jaar.
13 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse energieconcern Uniper heeft tien Europese locaties van het bedrijf, waaronder één in Nederland, aangewezen waarop AI-datacenters gebouwd kunnen worden. Met de verkoop of verhuur van die terreinen wil het bedrijf inspelen op de sterke vraag naar AI-infrastructuur. Informatie om welke Nederlandse locatie het gaat, werd niet gegeven.
39 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp zijn dinsdag weer iets opgelopen nadat de prijs van benzine en diesel de afgelopen dagen juist was gedaald. Dat komt omdat olieprijzen stijgen doordat de hoop op een snelle heropening van de Straat van Hormuz langzaam verdwijnt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips stond dinsdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. Grootaandeelhouder Exor kan het belang in het zorgtechnologiebedrijf verder uitbreiden, na nieuwe afspraken tussen de twee AEX-bedrijven. De investeerder kan het belang in Philips nu vergroten tot maximaal 22 procent. Eerder lag die grens op 20 procent.
2 uur geledenSARASOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het socialemediabedrijf van Donald Trump heeft in het tweede kwartaal een verlies van 238 miljoen dollar geleden. Trump Media & Technology, bekend van berichtenplatform Truth Social, wijt dat vooral aan cryptomunten in zijn bezit die veel minder waard zijn geworden.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Singapore zal dit jaar aanzienlijk sterker groeien dan eerder werd verwacht, geholpen door de AI-boom. Dat verwacht het ministerie van Handel en Industrie van Singapore. De Aziatische stadstaat is een belangrijke exporteur van chips en chipapparatuur voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export is in juni met 3,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) exporteerden bedrijven vooral meer aardolieproducten, machines en elektrotechnische apparaten naar het buitenland.
4 uur geleden