Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pensioenfondsen ABP en PME houden buffer over ondanks Iranoorlog

Pensioenfondsen ABP en PME houden buffer over ondanks Iranoorlog

ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.

ABP-bestuursvoorzitter Harmen van Wijnen legt in het kwartaalbericht van zijn fonds uit dat door de oorlog afgelopen periode sprake was van verliezen op de financiële markten. De fondsen werden hier maar beperkt door geraakt. "We beleggen gespreid over vele landen en verschillende soorten beleggingen en met het oog op de lange termijn. Wanneer de ene beleggingscategorie minder goed presteert, doet de ander het doorgaans beter en andersom."

Er was echter sprake van een gedaalde rente, wat gevolgen had voor de financiële verplichtingen van de fondsen. De zogeheten dekkingsgraad van ABP daalde uiteindelijk van 123,5 procent eind 2025 naar 119,1 procent eind maart. Daarmee had het fonds per euro aan toegezegd pensioen eind van het eerste kwartaal nog wel steeds 1,19 euro in kas.

Bij PME ging de graadmeter in het eerste kwartaal omlaag van 125,3 naar 121,5 procent. Daar was dus nog bijna 1,22 euro in kas per euro aan toegezegd pensioen. Maar voorzitter van het uitvoerend bestuur Alae Laghrich wijst erop dat het beeld erg snel kan veranderen. "Op moment van publicatie van dit bericht is onze dekkingsgraad alweer gestegen naar ongeveer 125 procent. Het laat de huidige realiteit zien, waarbij uitschieters naar boven en beneden wat vaker voorkomen."

Normaal gesproken komen de vijf grootste Nederlandse fondsen rond deze tijd van het jaar met een kwartaalupdate. Omdat PMT, PFZW en bpfBOUW al zijn overgegaan naar het nieuwe pensioenstelsel, komen zij dit keer pas in mei met een beeld van hun financiële situatie. ABP, met 3,2 miljoen deelnemers het grootste fonds van Nederland, en PME, waarbij bijna 630.000 mensen zijn aangesloten, willen begin 2027 overgaan. Wat de overgang precies voor de pensioenen van hun deelnemers betekent, wordt pas in de loop van dit jaar duidelijk. Bij PMT, PFZW en bpfBOUW konden de pensioenen door de overstap flink omhoog.

Meer uit Financieel

Spoorlijn tussen Keulen en Düsseldorf dicht na brand

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De spoorlijn tussen Düsseldorf en Keulen in Duitsland blijft tot ten minste zaterdagmiddag gesloten. Dat meldt een woordvoerder van Deutsche Bahn aan het Duitse persbureau DPA. Het traject tussen Düsseldorf en Keulen wordt vanuit Nederland onder meer gereden door de nightjet naar Basel en Zürich.

13 minuten geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street na sterke opleving

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. De chipsector stond opnieuw in de belangstelling na de sterke koerswinsten een dag eerder. Beleggers keken onder meer uit naar het Amerikaanse beursdebuut van SK Hynix. De grote Zuid-Koreaanse chipfabrikant, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, haalde met de beursgang op Wall Street 26,5 miljard dollar op.

1 uur geleden
Ondernemersorganisaties verwelkomen Talentstrategie kabinet

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen de Talentstrategie die het kabinet heeft gepresenteerd. Ze zeggen dat het kabinet de juiste koers kiest. "Juist in een tijd waarin de beschikbaarheid van talent bepalend is voor onze economische groei, innovatiekracht en maatschappelijke opgaven, is een gezamenlijke strategie noodzakelijk."

1 uur geleden
Zeevarenden beginnen rechtszaak na fatale tocht Straat van Hormuz

BANGKOK (ANP/AFP) - Drie bemanningsleden van een Thais vrachtschip dat is aangevallen in de Straat van Hormuz hebben een rechtszaak aangespannen tegen de eigenaar en kapitein van het schip. De zeevarenden waren op 11 maart aan boord van de Mayuree Naree toen het schip werd getroffen door een Iraanse aanval, waardoor drie bemanningsleden om het leven kwamen.

2 uur geleden
VK stelt toezicht op cloudbedrijven in voor bescherming banken

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk stelt toezicht in op vier grote cloudproviders om de veerkracht van het Britse financiële systeem te versterken. De Britse regering meldt dat Microsoft, ⁠Google, Amazon en ​Oracle vanaf maandag worden aangewezen als zogenoemde kritieke derde partijen. Met deze maatregel wil het VK het risico op grootschalige ontwrichting door cyberaanvallen of technische storingen verkleinen.

3 uur geleden
Nieuwe adviesraad moet Nederlandse economie productiever maken

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe, onafhankelijke adviesraad gaat zich buigen over maatregelen om de groei van de arbeidsproductiviteit aan te jagen. Dat is volgens het kabinet nodig om welvaart te behouden en collectieve voorzieningen ook in de toekomst betaalbaar te houden. Daarmee volgt het een belangrijke aanbeveling uit een eerder advies van voormalig ASML-topman Peter Wennink.

3 uur geleden
Kabinet ziet rapport-Wennink vooral als aanmoediging

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet een advies van voormalig ASML-topman Peter Wennink over versterking van het ondernemersklimaat vooral als een aanmoediging om door te gaan op de ingeslagen weg. Met veel van zijn aanbevelingen is het al druk aan de slag, schrijft minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) in een reactie op het rapport aan de Tweede Kamer.

3 uur geleden