Pensioenfederatie doet niet meer mee aan Woontop minister Keijzer
DEN HAAG (ANP) - De Pensioenfederatie doet niet meer mee aan de Woontop van minister Mona Keijzer volgende week. Eerder zou de brancheorganisatie van pensioenfondsen hier wel aan meedoen, maar zegt nu niet van tevoren al te kunnen beloven een bepaald bedrag te investeren of een bepaald aantal woningen te kunnen bouwen. Hierover afspraken maken met verschillende partijen is echter wel de bedoeling van de Woontop.
Het kabinet wil de komende jaren 100.000 nieuwe huizen per jaar bouwen om het woningtekort tegen te gaan. Onder meer pensioenfondsen investeren in de woningbouw. Maar woningbouwprojecten worden duurder door bijvoorbeeld de hoge grondprijzen en opgelopen bouwkosten en daardoor kunnen investeringen in betaalbare woningbouw "steeds moeilijker uit", aldus de Pensioenfederatie. Behalve pensioenfondsen doen ook bijvoorbeeld woningcorporaties, provincies en de Vereniging van Institutionele Beleggers in Vastgoed (IVBN) mee met de Woontop.
"We hebben van meet af aan toegelicht dat pensioenfondsen niet zomaar een 'toezegging' kunnen doen voor een bepaald aantal te bouwen woningen of een specifiek geldbedrag dat geïnvesteerd kan worden. Om een goed rendement voor werkenden en gepensioneerden te realiseren is een goede balans in de beleggingsportefeuille cruciaal", licht voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie toe.
Voorstellen
Wel zegt de Pensioenfederatie in gesprek te blijven met onder anderen de woonminister over betaalbare woningbouw. De brancheorganisatie wil volgens een woordvoerder wel een steun toezeggen aan gemaakte afspraken op de Woontop, maar beloftes maken gaat te ver.
De brancheorganisatie heeft een aantal voorstellen aan de overheid gedaan zodat pensioenfondsen beter kunnen investeren in woningbouw. Bijvoorbeeld meer bouwgrond beschikbaar maken, vergunningsprocessen inkorten en makkelijker maken en garanderen dat nieuwbouwprojecten een aansluiting op het drukke stroomnet kunnen krijgen. Pas dan kan de Pensioenfederatie meepraten over beloftes, zegt de woordvoerder.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
3 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
5 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
6 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
11 uur geleden