Pelosi aangekomen in Taiwan voor omstreden bezoek
TAIPEI (ANP/RTR/DPA) - Ondanks Chinese dreigementen is de Amerikaanse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi geland in Taiwan. Het is het hoogste bezoek van een Amerikaans politicus aan het eiland in een kwart eeuw. De reis is omstreden en China heeft herhaaldelijk laten weten dat de Verenigde Staten "niet met vuur moeten spelen" en "zullen boeten" als het bezoek daadwerkelijk door zou gaan. De Chinese staatstelevisie meldt dat Chinese gevechtsvliegtuigen boven de Straat van Taiwan vliegen.
Pelosi laat in een statement weten dat ze Taiwan bezoekt om Amerika's "vastberaden toewijding" te tonen aan Taiwan's "levendige democratie". Ze noemt de Amerikaanse solidariteit met de Taiwanese bevolking belangrijker dan ooit, "omdat de wereld voor de keuze staat tussen democratie en autocratie". Dat de spanningen rond Taiwan de laatste jaren zijn opgelopen, wijt de Huisvoorzitter aan het beleid van Beijing. Ze bekritiseert ook het beleid in Hong Kong, Tibet en de "genocide op de Oeigoeren en andere minderheden".
In Taiwan zelf zijn ze blij met de komst van de toppolitica. Op de Taipei Tower stonden de woorden "Thank you" geprojecteerd. Toch hoopt bijvoorbeeld oppositiepoliticus Chen Yi-hsin niet dat China "overreageert". Hij benadrukt dat Pelosi op bezoek is als parlementslid en niet als afgevaardigde van de regering van president Joe Biden.
Omweg
De geruchten gingen al geruime tijd dat Pelosi Taiwan zou aandoen tijdens haar reis door Zuidoost-Azië, maar dat had ze niet bevestigd. Haar vliegtuig vertrok dinsdagmiddag lokale tijd uit Maleisië en is via een omweg naar Taiwan gevlogen. Onderweg heeft Pelosi de Zuid-Chinese Zee zoveel mogelijk vermeden. Woensdag staat een ontmoeting met president Tsai Ing-wen op de agenda. Pelosi zegt het te willen hebben over het bevestigen van de band met Taiwan en het behartigen van de gedeelde belangen in de regio. Volgens Taiwanese media worden zo'n zevenhonderd politieagenten ingezet voor de beveiliging van Pelosi en Tsai.
De communistische Volksrepubliek China ontstond na een burgeroorlog in 1949 en veel anticommunisten vluchtten naar het eiland Taiwan. Dat is sindsdien feitelijk onafhankelijk, maar de Chinese regering beschouwt het als een rebellerend eiland. Beijing accepteert niet dat mensen, organisaties, bedrijven of landen betrekkingen met Taiwan onderhouden. Volgens Pelosi gaat haar bezoek aan Taiwan niet in tegen eerder Amerikaans beleid.
Meer uit Buitenland
HONG KONG (ANP) - Jimmy Lai, mediamagnaat uit Hong Kong, is maandag tot 20 jaar cel veroordeeld voor samenzwering met buitenlandse mogendheden en de publicatie van opruiend materiaal.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft zondag buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gewaarschuwd dat het land binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen zit. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa en de prominente advocaat Perkins Rocha zijn vrijgelaten uit de gevangenis, melden hun families in afzonderlijke verklaringen. Het zijn de recentste vrijlatingen van hooggeplaatste personen door de regering in Caracas, die onder Amerikaanse druk staat om politieke gevangenen vrij te laten.
7 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
12 uur geleden