Peiling: VVD blijft grootste, meerderheid tevreden over kabinet
AMSTERDAM (ANP) - Als er nu verkiezingen worden gehouden, zou de VVD met 43 zetels de grootste partij zijn. Dat concludeert onderzoeksbureau I&O Research uit een eigen zetelpeiling in januari. Op ruime afstand volgt de PVV met 20 zetels. De PvdA verliest twee zetels in vergelijking met een peiling een maand geleden, met name door de rol van de partij in de toeslagenaffaire. De tevredenheid over het kabinet is afgelopen maand onveranderd.
Het lijstje van de grootste partijen wordt verder gevuld door het CDA (18 zetels) en D66 en GroenLinks (beide 13 zetels). De nieuwe partij JA21 van Joost Eerdmans en Annabel Nanninga komt op 2 zetels. Andere nieuwe partijen zouden niet in de Tweede Kamer komen volgens de peiling die van vrijdag 8 januari tot maandag 11 januari werd gehouden onder ruim 2300 volwassen Nederlanders. Ten opzichte van de peiling die I&O Research deed halverwege december, verloor de PVV 2 zetels en het CDA 1 zetel. De VVD en D66 bleven gelijk.
De PvdA zakt van 13 naar 11 zetels en daalt in de ranglijst van de vierde naar de zevende plaats. 72 procent van de mensen die in december op de PvdA zouden hebben gestemd, zou dat nu weer doen. Voornamelijk door de rol van PvdA-leider Lodewijk Asscher in de kindertoeslagaffaire zegt 9 procent van de PvdA-stemmers uit december het nu niet te weten. Van het zetelverlies profiteren GroenLinks en de SP (10 zetels). Een kiezer die van de PvdA naar GroenLinks overstapt, geeft als reden: "Ik had persoonlijk liever gezien dat Asscher was afgetreden. Door de kindertoeslagaffaire voel ik me er niet gemakkelijk bij als hij partijleider is."
Verschillende werelden
De toeslagenaffaire lijkt geen effect te hebben gehad op de tevredenheid over Rutte III, aangezien die nagenoeg onveranderd is afgelopen maand. Twee derde van de Nederlanders is tevreden met het kabinet, 34 procent is dat niet of in beperkte mate. "Dat is het gekke, we zien dat de tevredenheid over Rutte en andere ministers hoog blijft", zegt onderzoeker Peter Kanne van I&O Research.
"Het lijken twee verschillende werelden bij de kiezers. Rutte en het kabinet moeten ons door de coronacrisis leiden en ambtenaren, Asscher en Wiebes moeten boeten voor de toeslagenaffaire", vervolgt hij. Daarbij ziet Kanne uit de peiling dat VVD-stemmers vanwege die affaire niet overstappen naar een andere partij, mogelijk omdat Wiebes niet de vertegenwoordiger van de VVD is. "Op links zie je daardoor wel een kleine verschuiving."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans heeft woensdag uitgehaald naar vakbonden, die volgens hem in gesprek moeten gaan met het kabinet. "Als je zegt: eerst moet ik volledig mijn zin krijgen en dan pas kom ik aan tafel, dat vind ik chantage."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis is de winnaar van de PrinsjesPrijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een politicus die zich heeft ingezet voor de parlementaire democratie. Door de organisatie wordt hij geroemd om zijn "grondige dossierkennis, parlementaire vakmanschap en constructieve, oplossingsgerichte manier van politiek bedrijven".
2 uur geledenASSEN (ANP) - Drenthe wordt tot de verkiezingen van de Provinciale Staten in maart 2027 bestuurd door een minderheidscoalitie van VVD, PvdA en CDA. Ook de partijloze Henk Emmens, voorheen BBB, blijft deel uitmaken van het college van Gedeputeerde Staten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen hebben volgens VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans onder het huidige minderheidskabinet meer ruimte om de koers van het land te bepalen. "En daarmee ook meer verantwoordelijkheid", zei hij in de Binnenhoflezing in Nieuwspoort.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Meerdere partijen in de Provinciale Staten van Utrecht betwijfelen of het plan voor de bouw van 25.000 woningen in de polder Rijnenburg in de huidige vorm kan doorgaan, nu minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) heeft gezegd dat hij geen geld heeft voor een tramlijn naar de nieuwe wijk. Onder meer de ChristenUnie vroeg of het plan niet moet worden aangepast als het geld nog lang op zich laat wachten. Het CDA deed daarvoor een suggestie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf dagen werken moet volgens Ruben Brekelmans de norm zijn. De VVD-fractievoorzitter zei in zijn Binnenhoflezing dat hij jongeren ziet die in de eerste baan na hun studie al parttime willen werken. "Maximaal vier dagen in de week, soms zelfs drie. Daar redden we het dus niet mee."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste maanden van het experiment met legale wietteelt bleef de illegale cannabismarkt een rol spelen. Onderzoekers zien op dat punt nog geen grote verschillen tussen gemeenten die wel en niet meedoen, staat in het eerste rapport sinds het begin van de wietproef. Ze willen in deze fase nog geen definitieve conclusies trekken.
4 uur geleden