Peiling: VVD blijft grootste, meerderheid tevreden over kabinet
AMSTERDAM (ANP) - Als er nu verkiezingen worden gehouden, zou de VVD met 43 zetels de grootste partij zijn. Dat concludeert onderzoeksbureau I&O Research uit een eigen zetelpeiling in januari. Op ruime afstand volgt de PVV met 20 zetels. De PvdA verliest twee zetels in vergelijking met een peiling een maand geleden, met name door de rol van de partij in de toeslagenaffaire. De tevredenheid over het kabinet is afgelopen maand onveranderd.
Het lijstje van de grootste partijen wordt verder gevuld door het CDA (18 zetels) en D66 en GroenLinks (beide 13 zetels). De nieuwe partij JA21 van Joost Eerdmans en Annabel Nanninga komt op 2 zetels. Andere nieuwe partijen zouden niet in de Tweede Kamer komen volgens de peiling die van vrijdag 8 januari tot maandag 11 januari werd gehouden onder ruim 2300 volwassen Nederlanders. Ten opzichte van de peiling die I&O Research deed halverwege december, verloor de PVV 2 zetels en het CDA 1 zetel. De VVD en D66 bleven gelijk.
De PvdA zakt van 13 naar 11 zetels en daalt in de ranglijst van de vierde naar de zevende plaats. 72 procent van de mensen die in december op de PvdA zouden hebben gestemd, zou dat nu weer doen. Voornamelijk door de rol van PvdA-leider Lodewijk Asscher in de kindertoeslagaffaire zegt 9 procent van de PvdA-stemmers uit december het nu niet te weten. Van het zetelverlies profiteren GroenLinks en de SP (10 zetels). Een kiezer die van de PvdA naar GroenLinks overstapt, geeft als reden: "Ik had persoonlijk liever gezien dat Asscher was afgetreden. Door de kindertoeslagaffaire voel ik me er niet gemakkelijk bij als hij partijleider is."
Verschillende werelden
De toeslagenaffaire lijkt geen effect te hebben gehad op de tevredenheid over Rutte III, aangezien die nagenoeg onveranderd is afgelopen maand. Twee derde van de Nederlanders is tevreden met het kabinet, 34 procent is dat niet of in beperkte mate. "Dat is het gekke, we zien dat de tevredenheid over Rutte en andere ministers hoog blijft", zegt onderzoeker Peter Kanne van I&O Research.
"Het lijken twee verschillende werelden bij de kiezers. Rutte en het kabinet moeten ons door de coronacrisis leiden en ambtenaren, Asscher en Wiebes moeten boeten voor de toeslagenaffaire", vervolgt hij. Daarbij ziet Kanne uit de peiling dat VVD-stemmers vanwege die affaire niet overstappen naar een andere partij, mogelijk omdat Wiebes niet de vertegenwoordiger van de VVD is. "Op links zie je daardoor wel een kleine verschuiving."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
13 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.
21 uur geleden