Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Peiling: PVV trekt meer kiezers door anti-immigratiestandpunt

Peiling: PVV trekt meer kiezers door anti-immigratiestandpunt

DEN HAAG (ANP) - Dat de PVV van Geert Wilders onverminderd hoog boven andere partijen blijft uittorenen in de peilingen, komt omdat relatief veel kiezers nog steeds de vermindering van asiel en migratie als belangrijkste thema zien. Flink wat kiezers die meer actie van de overheid willen om de instroom tegen te gaan en vorig jaar op VVD, NSC of BBB stemden, zouden nu voor de PVV kiezen. Dat komt naar voren in een peiling van onderzoeksbureau Ipsos I&O die werd gehouden in het weekend na het grote politieke debat over de miljoenennota.

Daaruit blijkt dat de PVV op 41 zetels uitkomt, weliswaar 1 virtuele zetel minder dan vorige week, maar nog altijd vier meer dan de radicaal-rechtse partij nu in de Kamer heeft. De voorsprong blijft groot op GroenLinks-PvdA die met 25 zetels volgt, evenveel als de linkse middenpartij er nu heeft. Coalitiepartij VVD verliest er deze week 2 waardoor de liberalen 6 zetels minder zouden hebben dan nu in de Kamer. Coalitiegenoot NSC zakt deze week 1 zetel en komt daarmee uit op een verlies van 14 zetels in vergelijking met de verkiezingsuitslag. De kleinste coalitiepartij BBB blijft op 5 gepeilde zetels, 2 minder dan de fractie nu heeft.

Overigens geeft ruim driekwart van de kiezers aan dat het bij de inperking vooral moet gaan om asielzoekers uit veilige landen en veel minder om andere groepen migranten. Als het gaat om vluchtelingen (mensen uit onveilige landen) dan vindt nog maar 22 procent dat de instroom moet worden ingedamd. Van de PVV-stemmers vindt 44 procent dat ook het aantal vluchtelingen moet worden teruggebracht en bijna iedereen (91 procent) wil dat dit bij de zogeheten veiligelanders gebeurt. De steun voor asielmaatregelen is overigens groot onder kiezers van alle partijen (63 procent), maar als dit gebeurt zonder akkoord van de Tweede en Eerste Kamer, zakt dat percentage flink naar 42 procent.

Verder blijkt dat 60 procent van de PVV-kiezers de wil van de meerderheid van de kiezers het belangrijkste vindt in een democratie. Slechts 6 procent van het PVV-electoraat vindt dat de rechtsstaat en de Grondwet de politieke grenzen moeten aangeven. Bij de BBB-kiezers is 38 procent voor de doorslaggevende wil van de meerderheid, onder VVD-kiezers is dat 22 procent en bij NSC 12 procent. Bij NSC-kiezers vindt 29 procent dat de rechtsstaat en de Grondwet moeten prevaleren. Bij de meeste kiezers vindt iets meer dan de helft van de achterban dat beide standpunten even belangrijk zijn. Bij de PVV is dat 28 procent.

Meer uit Politiek

Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

13 uur geleden
Experts zeer kritisch over bezuiniging van kabinet op bijstand

DEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiƫle tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.

14 uur geleden
Meerderheid asielwetten in geding, D66 tegen novelle en wetten

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.

14 uur geleden
Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

18 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

18 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

21 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

22 uur geleden