Peiling: koning moet altijd bij Indiëherdenking zijn
HILVERSUM (ANP) - Een meerderheid van de Indische en Molukse Nederlanders vindt dat koning Willem-Alexander elk jaar op 15 augustus bij de herdenking van de bevrijding van voormalig Nederlands-Indië moet zijn. Nu is het koninklijk huis eens in de vijf jaar vertegenwoordigd. Omdat de koning wel elk jaar bij de Dodenherdenking op 4 mei op de Dam is, lijkt het net alsof leden van het koninklijk huis de ene herdenking belangrijker vinden dan de andere, menen de Indiëgangers.
EenVandaag ondervroeg ruim 2800 mensen met wortels in Nederlands-Indië of Indonesië in de aanloop naar de 75e herdenking van de capitulatie van Japan zaterdag in Den Haag. De capitulatie luidde de bevrijding in voor Nederlands-Indië en daarmee was het hele Koninkrijk der Nederlanden bevrijd. Op 15 augustus worden alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting herdacht.
Zes op de tien Indische Nederlanders zouden de koning graag elk jaar bij de herdenking zien. Maar een kwart van de ondervraagden vindt dat niet nodig. Tijdens de Dodenherdenking op 4 mei wordt elk jaar ook een krans gelegd voor de slachtoffers in Nederlands-Indië in aanwezigheid van de koning. Dat is voor hen genoeg. Zij zouden liever zien dat ook de slachtoffers van de koloniale tijd en van de onafhankelijkheidsoorlog in Indonesië, direct na de Tweede Wereldoorlog, worden herdacht.
Minister-president Mark Rutte houdt zaterdag een toespraak bij de herdenking bij het Indië-monument. Koning Willem-Alexander legt als eerste een krans.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er wordt op fors meer zwemlocaties gewaarschuwd voor slechte waterkwaliteit, blijkt uit een analyse van het ANP van data van Zwemwater.nl. Bij het vorige peilmoment aan het einde van juni werd op 46 locaties gewaarschuwd voor gezondheidsrisico's. Op dit moment geldt dat voor 104 zwemplekken.
1 uur geledenBEEKBERGEN (ANP) - Vanwege een zeer grote brand in een pand in het Gelderse Beekbergen werken hulpdiensten daar aan een ontruiming. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio gaat het waarschijnlijk om een zorgcentrum voor jongeren. Het is nog niet duidelijk of alle mensen die bij het uitbreken van de brand aanwezig waren, het pand hebben verlaten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De omgeving van de Nierkerkestraat in Amsterdam-West is weer vrijgegeven, meldt de politie. Dinsdagmiddag crashte daar na een politieachtervolging een auto met daarin explosief materiaal. Alle bewoners van de huizen die werden ontruimd, mogen naar huis.
11 uur geledenFOZ DO IGUAÇU (ANP) - Een 26-jarige Nederlander is op dinsdagmiddag overleden bij een ongeluk tijdens een bootsafari bij de Iguaçu-watervallen op de grens van Brazilië en Argentinië. Dat melden verschillende media uit de regio. Er zouden meerdere Nederlanders op de boot hebben gezeten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Homomonument in Amsterdam zijn dinsdagavond enkele duizenden mensen samengekomen om stil te staan bij de slachtoffers van de aanslag op de Pride in Berlijn afgelopen zaterdag. Daarbij kwam een vrouw om het leven en raakten tientallen mensen gewond.
12 uur geledenGRAVE (ANP) - Een gevangene van de penitentiaire inrichting is vrijdag in het Noord-Brabantse Grave meermaals gestoken door een medegevangene. Dat zegt de advocaat van het slachtoffer desgevraagd. De dader is volgens hem de man die eerder Kamil E., chauffeur bij de moord op Peter R. de Vries, gestoken zou hebben in de PI Roermond.
12 uur geledenLEIDEN (ANP) - Door de aanhoudende droogte en de steeds lagere aanvoer van water via de Rijn neemt de verzilting in het westen van Nederland toe. Zout zeewater trekt steeds verder het binnenland in. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat een deel van het kustgebied in Noord- en Zuid-Holland beheert, verwacht door het watertekort snel "pijnlijke maatregelen" te moeten nemen.
14 uur geleden