Peiling: koning moet altijd bij Indiëherdenking zijn
HILVERSUM (ANP) - Een meerderheid van de Indische en Molukse Nederlanders vindt dat koning Willem-Alexander elk jaar op 15 augustus bij de herdenking van de bevrijding van voormalig Nederlands-Indië moet zijn. Nu is het koninklijk huis eens in de vijf jaar vertegenwoordigd. Omdat de koning wel elk jaar bij de Dodenherdenking op 4 mei op de Dam is, lijkt het net alsof leden van het koninklijk huis de ene herdenking belangrijker vinden dan de andere, menen de Indiëgangers.
EenVandaag ondervroeg ruim 2800 mensen met wortels in Nederlands-Indië of Indonesië in de aanloop naar de 75e herdenking van de capitulatie van Japan zaterdag in Den Haag. De capitulatie luidde de bevrijding in voor Nederlands-Indië en daarmee was het hele Koninkrijk der Nederlanden bevrijd. Op 15 augustus worden alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting herdacht.
Zes op de tien Indische Nederlanders zouden de koning graag elk jaar bij de herdenking zien. Maar een kwart van de ondervraagden vindt dat niet nodig. Tijdens de Dodenherdenking op 4 mei wordt elk jaar ook een krans gelegd voor de slachtoffers in Nederlands-Indië in aanwezigheid van de koning. Dat is voor hen genoeg. Zij zouden liever zien dat ook de slachtoffers van de koloniale tijd en van de onafhankelijkheidsoorlog in Indonesië, direct na de Tweede Wereldoorlog, worden herdacht.
Minister-president Mark Rutte houdt zaterdag een toespraak bij de herdenking bij het Indië-monument. Koning Willem-Alexander legt als eerste een krans.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De VVD sluit steun voor een kilometerheffing niet uit. "Ik denk dat we geen heilige huisjes moeten hebben", zei Tweede Kamerlid Bart Bikkers met het oog op extra geld voor investeringen in infrastructuur. "Maar ik wil wel een brede afweging kunnen maken van alle opties die er zijn." Daarvoor wacht hij plannen van het kabinet af.
36 seconden geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft woensdag in hoger beroep de 55-jarige Dennis van E. veroordeeld tot veertien jaar cel voor de moord op zijn ongeboren kind en de fatale mishandeling van de moeder daarvan, de 32-jarige Braziliaanse Patricia Oliveira dos Santos.
2 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag voor de rechtbank in Utrecht taakstraffen van 40 tot 200 uur geëist tegen vier vrouwen voor grafschennis. De verdachten zouden op 11 september 2021 hebben deelgenomen aan een paranormale sessie op de begraafplaats Rusthof bij Amersfoort.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Amsterdam tien jaar cel geëist tegen de 34-jarige Soufiane El A., voor het beroven, verkrachten en opsluiten van twee vrouwen. "Een buitengewoon nare zaak", aldus de officier van justitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer budget voor infrastructuur moet volgens PRO onderdeel zijn van een 'totaaldeal' tussen die partij en het kabinet. Kamerlid Habtamu de Hoop ziet een hogere staatsschuld als een van de mogelijkheden om dat geld op te halen, zei hij in het debat over de begroting van Infrastructuur en Waterstaat. Hij noemde onder meer rekeningrijden en geld van defensie als andere opties.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) roept Nederlanders in de regio tussen het Spaanse Madrid en Andalusië op hun familie of vrienden te laten weten hoe het met ze gaat. Bij de plaats Urda, circa 100 kilometer ten zuiden van Madrid, botsten woensdag twee hogesnelheidstreinen op elkaar. Daarbij zijn volgens verschillende Spaanse media tientallen doden gevallen.
3 uur geleden