Peiling: drie op de tien hebben airco, de rest vaak bewust niet
UTRECHT (ANP) - Ongeveer drie op de tien Nederlanders hebben tegenwoordig een airco in huis volgens een peiling die Milieu Centraal heeft laten houden onder ruim duizend mensen. Mensen die geen airco hebben, zijn vaak juist kritisch over de apparaten. Van die groep vindt de meerderheid bijvoorbeeld dat een airco te duur is, iets meer dan de helft vindt het "energieverspilling".
Een op de drie ondervraagden zonder airco vinkte in de door Motivaction uitgevoerde peiling ook aan: "Ik vind een airco slecht voor het klimaat".
Twee derde van de ondervraagden vindt dat airco's te veel energie gebruiken. Daaronder zijn dus ook mensen die er wel een in huis hebben. Als redenen om er eentje te hebben, noemen mensen vaak dat hun huis er comfortabeler door aanvoelt en dat ze dankzij de airco beter slapen.
Andere maatregelen ook effectief
Milieu Centraal wijst erop dat diverse andere maatregelen ook effectief zijn om het huis af te koelen, zoals goede dak- en muurisolatie en zonwering. Zeven op de tien ondervraagden houden op warme dagen overdag bovendien hun ramen of gordijnen dicht, de meesten ventileren in de avond hun woning.
Van de hele groep ondervraagden zegt 8 procent komend jaar (nog) een mobiele airco te willen aanschaffen. Nog eens 7 procent wil (nog) een vaste airco kopen.
Kanttekening
Of het aantal huishoudens met een airco de afgelopen jaren is gestegen, valt niet goed te zeggen. Een vergelijkbare peiling werd in 2021 ook uitgevoerd, met als uitkomst dat toen ruim een vijfde een airco gebruikte, maar in die peiling werd niet expliciet naar het bezit gevraagd. Aircobezit werd afgeleid uit antwoorden op de vraag wat mensen doen om hun huis koel te houden. Om een betrouwbaarder resultaat te krijgen, werd ditmaal wél duidelijk gevraagd of mensen een airco bezitten.
Een kanttekening is overigens dat de peiling eind maart werd uitgevoerd, toen het nog vrij fris was.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Wat het kabinet sinds de start in februari heeft laten zien, is "een waardeloze vertoning", vindt PRO-fractievoorzitter in de Eerste Kamer Paul Rosenmöller. Volgens hem is het kabinet vooral met zichzelf bezig "in een eindeloos proces om tot een meerderheid te komen".
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 37-jarige man die vorige maand een gevangenismedewerker zou hebben doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam blijft ook de komende drie maanden vastzitten. Zijn hechtenis is met negentig dagen verlengd, liet de rechtbank in de hoofdstad dinsdag weten. De Amsterdammer wordt verdacht van moord.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ANWB en de Consumentenbond waarschuwen voor ernstige gebreken bij twee autostoeltjes: de Britax Römer Baby-Safe Pro met Vario Base 5Z en de Axkid Minikid Core. De gebreken kwamen volgens de organisaties naar voren tijdens de nieuwste autostoeltjestest.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer en onder meer leerlingenvervoer moeten worden gecombineerd in regio's waar bereikbaarheid achteruitgaat. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) wil op die manier van openbaar vervoer naar 'publieke mobiliteit' die de hele dag voor iedereen te boeken is, schrijft ze in een Kamerbrief.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant geldt dinsdagochtend code geel om dichte mist. Het KNMI waarschuwt in de drie provincies tot 10.00 uur voor plaatselijk dichte mist. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn. "Met name het verkeer kan hiervan hinder ondervinden", aldus het KNMI.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over ruim een maand, op 8 november, vindt in Nederland opnieuw een Rode Lijn-protest plaats. Dertien organisaties, waaronder Amnesty International, Oxfam Novib en Save the Children, willen met de massademonstratie laten zien "dat Nederland nee zegt tegen genocide en Israëls illegale bezetting". De demonstratie vindt plaats in Amsterdam en begint op het Museumplein.
5 uur geleden