Peiling: drie op de tien hebben airco, de rest vaak bewust niet
UTRECHT (ANP) - Ongeveer drie op de tien Nederlanders hebben tegenwoordig een airco in huis volgens een peiling die Milieu Centraal heeft laten houden onder ruim duizend mensen. Mensen die geen airco hebben, zijn vaak juist kritisch over de apparaten. Van die groep vindt de meerderheid bijvoorbeeld dat een airco te duur is, iets meer dan de helft vindt het "energieverspilling".
Een op de drie ondervraagden zonder airco vinkte in de door Motivaction uitgevoerde peiling ook aan: "Ik vind een airco slecht voor het klimaat".
Twee derde van de ondervraagden vindt dat airco's te veel energie gebruiken. Daaronder zijn dus ook mensen die er wel een in huis hebben. Als redenen om er eentje te hebben, noemen mensen vaak dat hun huis er comfortabeler door aanvoelt en dat ze dankzij de airco beter slapen.
Andere maatregelen ook effectief
Milieu Centraal wijst erop dat diverse andere maatregelen ook effectief zijn om het huis af te koelen, zoals goede dak- en muurisolatie en zonwering. Zeven op de tien ondervraagden houden op warme dagen overdag bovendien hun ramen of gordijnen dicht, de meesten ventileren in de avond hun woning.
Van de hele groep ondervraagden zegt 8 procent komend jaar (nog) een mobiele airco te willen aanschaffen. Nog eens 7 procent wil (nog) een vaste airco kopen.
Kanttekening
Of het aantal huishoudens met een airco de afgelopen jaren is gestegen, valt niet goed te zeggen. Een vergelijkbare peiling werd in 2021 ook uitgevoerd, met als uitkomst dat toen ruim een vijfde een airco gebruikte, maar in die peiling werd niet expliciet naar het bezit gevraagd. Aircobezit werd afgeleid uit antwoorden op de vraag wat mensen doen om hun huis koel te houden. Om een betrouwbaarder resultaat te krijgen, werd ditmaal wél duidelijk gevraagd of mensen een airco bezitten.
Een kanttekening is overigens dat de peiling eind maart werd uitgevoerd, toen het nog vrij fris was.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het hoofdkantoor van Topsport Amsterdam, de organisatie die olympische en nationale topsporters ondersteunt, moet op zoek naar een nieuwe kantoorruimte. De brand van donderdagnacht in de kruipruimte van het Olympisch Stadion heeft zoveel schade achtergelaten dat het kantoor onbruikbaar is, laat de organisatie in een statement weten. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de eerste landelijke campagne om vuurwerk in te leveren hebben mensen ongeveer 7650 kilo vuurwerk weggebracht. Het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft dat bekendgemaakt, na het sluiten van het 35e en laatste inleverpunt vrijdag in Hoorn.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft vrijdag op Huis ten Bosch een ontmoeting gehad met rechter Tomoko Akane, de voorzitter van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Wat de koning en Akane tijdens de ontvangst hebben besproken, is niet bekendgemaakt.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende jaren de positie van mantelzorgers verder verbeteren. Maar in de vrijdag gepresenteerde Mantelzorgagenda blijven concrete maatregelen uit.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Twintig asielzoekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in de regen in het gras buiten het aanmeldcentrum in Ter Apel geslapen, omdat binnen geen plek voor ze was. Het Rode Kruis en VluchtelingenWerk Nederland noemen dat "een direct gevolg van het gebrek aan opvangplekken" en zeggen dat de opvang "door een humane ondergrens zakt".
2 uur geledenGENT (ANP) - "Er is nooit sprake geweest van ontvoering." Dat zei de 29-jarige Romy W. vrijdag tijdens haar verhoor in een bomvolle rechtszaal van het hof van assisen in Gent, op de tweede dag van het proces rond de gewelddadige dood van de Belgische kleuter Dean. De Nederlandse W. staat terecht samen met haar Belgische ex-vriend Dave De K. (39). Hij heeft bekend dat hij het jongetje in zijn auto heeft doodgeslagen, in januari 2022.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als Willem Wilbrink (99) inderdaad het verhaal over zijn tijd in concentratiekamp Dachau heeft verzonnen of aangedikt, zoals diverse historici vrijdag melden, zou dat voor Nederland "vrij uniek" zijn. Dat meldt NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies. "Na de oorlog zullen er vast meer verhalen zijn aangedikt en mooier zijn gemaakt. Maar als je ziet hoelang hij dit volhoudt en hoe hij de media heeft opgezocht, is dat vrij uniek", aldus een woordvoerder.
2 uur geleden